Oljeplattform har exploderat

2023 07 07

Nästan 200 arbetare på en oljeplattform evakueras med omedelbar verkan.

Det rapporterar lokala medier i Mexiko på fredagseftermiddagen.

Anledningen är en stor explosion på en oljeplattform belägen åtta mil från kuststaden Ciudad del Carmen i delstaten Tobasco, sydöstra delen av landet.

Allvarlig brand

Det är oljeplattformens egna anställda som har slagit larm.

– Arbetare från Nohoch Alfa-plattformen rapporterar en explosion och brand vid dessa anläggningar, skriver tidningen La Jornada.

Enligt samma uppgifter syns lågorna från andra plattformar, vilket indikerar att det rör sig om en mycket allvarlig och betydande situation.

Stort evakueringsarbete

Minst fem personer har hittills rapporterats skadade i samband med explosionen.

Båtar har ryckt ut för att hjälpa till med evakueringar och de drygt 200 arbetarna förflyttas just nu till en annan plattform vid namn Akal Golfo.

– Andra båtar bedriver släckningsarbete, framhåller La Jornada.

– De försöker begränsa den brand som uppstår i anläggningarna.

Ingen förklaring

Det är ännu oklart vad som har orsakat explosionen.

– En brand bröt ut tidigt på fredagsmorgonen (lokal tid, red. anm.) vid en oljeplattform till havs som drivs av det mexikanska statliga oljebolaget Pemex, rapporterar Reuters just nu.

Det tycks vara den enda information som i nuläget finns om händelsen.

Inga dödsfall är rapporterade.

– Pemex har skickat fyra fartyg för att släcka branden, framhåller en källa till nyhetsbyrån.

– De förbereder sig på att ta emot potentiellt skadade arbetare på ett närliggande sjukhus, tillägger samma källa.

Dödsfall vid tidigare brand

I augusti 2021 drabbades Mexiko av en annan storbrand på en oljeplattform till havs.

Det var samma bolag som hade ansvar även för den plattformen.

Branden vid det tillfället bröt ut när besättningen utförde underhåll och fem personer dog i samband med tragedin.

Hela Mexikos oljeproduktion påverkades stort av branden, enligt Reuters.

Styrs av regeringen

Petroleum- och naturgasbolaget Pemex (Petróleos Mexianos) grundades 1933.

Det är underställt det mexikanska energidepartementet och Mexikos självaste energiminister, Pedro Joaquín Coldwell, är styrelseordförande för bolaget.

Arkivfoto: Matt C

Text: Redaktionen


Nordkoreansk missil har avfyrats mot Ukraina

2026 07 31

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj bekräftar att en ny gräns har passerats i kriget.

Ryssland har avfyrat en nordkoreansk robot mot Ukraina, uppger Zelenskyj i ett inlägg på Telegram.

– Naturligtvis kommer det att genomföras flera undersökningar, allt kommer att kontrolleras noggrant. Men utifrån den information vi har handlar det om en nordkoreansk robot, skriver presidenten.

Zelenskyj uppger att roboten avfyrades i samband med nattens storskaliga ryska luftattack mot Ukraina. Minst åtta personer har bekräftats döda och 50 personer har skadats.

”Avskummen i Moskvaregimen”

Den nordkoreanska roboten uppges ha avfyrats mot Radushne i Dnipropetrovskregionen i södra Ukraina.

Zelenskyj reagerar kraftfullt på händelsen.

– Alliansen mellan avskummen i Moskvaregimens och den galna regimen i Nordkorea används för att få tillgång till robotar, för att använda nordkoreanska soldater i Europa och för att döda ukrainska barn.

Den ukrainske presidenten välkomnar att stora delar av världen har fördömt den storskaliga ryska luftattacken. Samtidigt betonar han att det krävs mer än fina ord för att stoppa Putins anfallskrig.

– Det viktigaste är inte kondoleanser och fördömanden, utan luftvärnsrobotar och att sätta ett sådant tryck på Ryssland som kan sätta stopp för deras korkade krig, deras attacker och deras terror.

ANDRA LÄSER: UPPGIFTER: Finlands kupp mot Ryssland – blir avskärmat

Nedslag i Polen

Under nattens attack kraschade en rysk kryssningsrobot i östra Polen. Enligt den polske premiärministern Donald Tusk finns det ”ingen anledning” att tro att Ryssland avsiktligt attackerade Polen.

Samtidigt fördöms incidenten i hårda ordalag.

– Attacken i Polen visar på Rysslands vårdslöshet och vilja att trappa upp konflikten. Vi står otvetydigt på vår allierade sida, framhåller Tysklands förbundskansler Friedrich Merz i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: Putin kan ge efter – USA bekräftar

Foto: M. Ruminkiewicz resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


30 jul 2026

Kunder rasar mot Biltema – går sönder direkt

2026 07 31

En produkt från Biltema misstänks vara defekt.

Kunder slår larm om en Biltema-del.

Enligt köpare gick varan sönder efter bara fem kilometers körning och misstänker ett produktionsfel.

”Gav upp efter 5 kilometer”

Biltema lockar varje år miljontals kunder till sina butiker med ett brett sortiment av verktyg, bildelar och andra lågprisprodukter.

Nu riktas kritik mot en av företagets produkter efter att en kund uppger att den gick sönder nästan direkt efter montering.

Det handlar om Biltemas böjbara kylarslang av gummi, med artikelnummer 61-378.

Produkten kostar 139 kronor och ska enligt Biltema ge maximal genomströmning även vid kraftiga böjar.

En kund som köpte slangen monterade den på sin bil, men uppger att den inte höll länge.

– Höll att köra 5 kilometer innan den gav upp, skriver kunden på Facebook.

LÄS MER: LAVROV: Historisk vändning med Putin

Fler exemplar med sprickor

Efter att slangen gått sönder lämnade kunden tillbaka produkten för att få en ny.

Då upptäcktes ytterligare exemplar med liknande problem.

– När jag lämnade tillbaka den och skulle ta en ny så var där 3st dåligt tillverkade med sprickbildningar. Var även i en annan butik där det va 3st till med sprickbildningar.

Kunden misstänker nu att det kan handla om ett tillfälligt produktionsfel och varnar andra kunder för slangen.

Delade meningar

Efter inlägget har flera andra användare kommenterat och uttryckt missnöje med Biltemas kylarslangar.

– De slangarna har alltid varit dåliga, aldrig hållit längre än några dagar för mig, skriver en användare.

Samtidigt finns det kunder som försvarar produkten och berättar att de haft sina slangar under längre tid utan problem.

– Exakt den slangen jag kört med i 2 år och inte haft något problem med tills nu. Då den börjat läcka i en skarv på mitten, skriver en användare.

Kunden som köpt slangen uppmanar andra kunder att vara försiktiga.

– Det ska ändå hålla längre än 5km och inte finnas täcken på sprickor redan när dom ligger på hyllan. Uppmanar bara folk att kolla lite noggrannare på slangarna innan köp, skriver han.

Biltema har ännu inte lämnat någon kommentar kring uppgifterna.

LÄS MER: UPPGIFTER: Två Natoländer bakom attacker i Ryssland

Foto: Biltema

Text: Redaktionen