Oljeplattform har exploderat

2023 07 07

Nästan 200 arbetare på en oljeplattform evakueras med omedelbar verkan.

Det rapporterar lokala medier i Mexiko på fredagseftermiddagen.

Anledningen är en stor explosion på en oljeplattform belägen åtta mil från kuststaden Ciudad del Carmen i delstaten Tobasco, sydöstra delen av landet.

Allvarlig brand

Det är oljeplattformens egna anställda som har slagit larm.

– Arbetare från Nohoch Alfa-plattformen rapporterar en explosion och brand vid dessa anläggningar, skriver tidningen La Jornada.

Enligt samma uppgifter syns lågorna från andra plattformar, vilket indikerar att det rör sig om en mycket allvarlig och betydande situation.

Stort evakueringsarbete

Minst fem personer har hittills rapporterats skadade i samband med explosionen.

Båtar har ryckt ut för att hjälpa till med evakueringar och de drygt 200 arbetarna förflyttas just nu till en annan plattform vid namn Akal Golfo.

– Andra båtar bedriver släckningsarbete, framhåller La Jornada.

– De försöker begränsa den brand som uppstår i anläggningarna.

Ingen förklaring

Det är ännu oklart vad som har orsakat explosionen.

– En brand bröt ut tidigt på fredagsmorgonen (lokal tid, red. anm.) vid en oljeplattform till havs som drivs av det mexikanska statliga oljebolaget Pemex, rapporterar Reuters just nu.

Det tycks vara den enda information som i nuläget finns om händelsen.

Inga dödsfall är rapporterade.

– Pemex har skickat fyra fartyg för att släcka branden, framhåller en källa till nyhetsbyrån.

– De förbereder sig på att ta emot potentiellt skadade arbetare på ett närliggande sjukhus, tillägger samma källa.

Dödsfall vid tidigare brand

I augusti 2021 drabbades Mexiko av en annan storbrand på en oljeplattform till havs.

Det var samma bolag som hade ansvar även för den plattformen.

Branden vid det tillfället bröt ut när besättningen utförde underhåll och fem personer dog i samband med tragedin.

Hela Mexikos oljeproduktion påverkades stort av branden, enligt Reuters.

Styrs av regeringen

Petroleum- och naturgasbolaget Pemex (Petróleos Mexianos) grundades 1933.

Det är underställt det mexikanska energidepartementet och Mexikos självaste energiminister, Pedro Joaquín Coldwell, är styrelseordförande för bolaget.

Arkivfoto: Matt C

Text: Redaktionen


JUST NU: Drönare nedskjuten över Natolands regeringsbyggnad

2025 09 15

En drönare har skjutits ned i Natos luftrum. 

Händelsen har inträffat i Polen.

Landets premiärminister Donald Tusk bekräftar att en drönare skjutits ned. Drönaren ska ha opererat över regeringsbyggnaden och presidentpalatset i Warzawa. 

– Säkerhetstjänsten har neutraliserat en drönare som opererade över regeringsbyggnaden och Belwederpalatset, skriver Tusk i ett inlägg på X.

Två personer omhändertagna

Vidare meddelar premiärministern att två belarusiska medborgare har gripits.

– Polisen utreder omständigheterna kring händelsen, framhåller Tusk.

Kort efter ryska angreppet

Händelsen inträffar kort efter att Polen skjutit ned flera ryska drönare som kränkt landets luftrum. Den polska regeringen har kallat händelsen för ett avsiktligt angrepp.

Sveriges statsminister Ulf Kristersson (M) gör samma bedömning.

– Det har spridits en bild internationellt att man inte kan veta vilket, det kan ha varit oavsiktligt, och en del har hävdat att man inte kan landsbestämma dem. Vi vet att det var ryska drönare, och vi vet att det var avsiktligt, säger statsministern enligt SVT.

LÄS MER: Trump om Putin och Zelenskyj: “Det är ofattbart”

Ryssland hävdar ”krig”

Kremls talesperson Dmitrij Peskov anser att Polens agerande visar att ”Nato är i krig med Ryssland”.

– Nato är i krig med Ryssland. Det är ett uppenbart faktum och det behövs inga bevis. Nato ger direkt och indirekt stöd till Kyivregimen, sade Peskov till ryska journalister tidigare under måndagen.

LÄS OCKSÅ: Ryssland flyttar tunga vapen: Sverige inom räckhåll

Foto: 

Text: Redaktionen


Svenska folket varnas för populära mediciner – säljs på Apoteket

2025 09 15

Läkemedelsverket uppmanar svenska folket att vara extra noga vid köp av olika receptfria läkemedel på apotek.  

I den nya kampanjen ”Läkemedel är inte godis” uppmärksammar myndigheten riskerna med receptfria läkemedel.

Kampanjen riktar sig till alla som ibland använder receptfria mediciner som värktabletter, nässpray eller hostmedicin. Målet är att öka medvetenheten om att receptfria läkemedel kan orsaka biverkningar om de inte används på ett säkert och ansvarsfullt sätt.

– Inget läkemedel är helt utan risk. Felanvändning kan leda till biverkningar – eller i värsta fall beroende, säger Erik Stridh, som arbetar på myndighetens upplysningstjänst Läkemedelsupplysningen.

– Därför är det viktigt att alltid läsa bipacksedeln och följa instruktionerna.

”Ska tas på allvar”

Läkemedelsverkets generaldirektör Ann Lindberg konstaterar att receptfria läkemedel kan vara till stor hjälp i vardagen, men betonar att de måste användas rätt.

– Med den här kampanjen vill vi påminna om att läkemedel alltid ska tas på allvar. Precis som i det europeiska läkemedelssystemet ligger styrkan i det gemensamma arbetet för säkra och effektiva läkemedel, säger hon.

LÄS MER: USA varnar för Alvedon – svensk forskare svarar

Tre uppmaningar till allmänheten

I kampanjen går Läkemedelsverket ut med tre uppmaningar till svenska folket:

- Läs bipacksedeln noga.

- Använd läkemedlet högst så länge som rekommenderas.

- Kontakta läkare om besvären inte går över.

LÄS OCKSÅ:

Dubbla priser – stor ilska mot svenska apotek

Apoteket slår larm: Nya regler kan slå mot många kunder

Foto: ICA Gruppen Frida Ström

Text: Redaktionen