Öl och vin på 7-Eleven
2026 06 24
Diskussionen om Systembolagets alkoholmonopol återkommer titt som tätt.
Sedan 1 juni förra året är det tillåtet med gårdsförsäljning av vin, sprit, öl och cider.
Det har av många betraktats som ett första steg att luckra upp monopolet.
Sannolikt ligger det dock en bit fram i tiden innan du kan stöta på starköl och vin på ditt lokala Ica eller Coop.
Men kanske på 7-Eleven.
Butikskedjan har nu tagit ett inledande kliv mot att börja sälja alkohol efter dess butik på centralstationen i Göteborg ansökt om serveringstillstånd, rapporterar GP.
– I takt med att vi utvecklar vårt materbjudande vill vi även på utvalda platser kunna erbjuda ett glas öl eller vin till maten. Det blir som en extra service, säger Lennart Schultz, kommunikationschef på 7-Eleven, till tidningen.
"Vi börjar här"
Försöket i Göteborg skulle, om det faller väl ut, kunna bli något av en banbrytare. Idag finns inte planer på att fler butiker ska ansöka om alkoholtillstånd.
Otänkbart är det dock inte.
– Vi börjar här och ser hur det tas emot, säger Lennart Schultz.
Vad 7-Elevens prislapp på öl och vin blir är i nuläget inte klart. Kedjan tror sig främst kunna locka resenärer som väntar på tåg eller flyg.
LÄS MER: Vill höja hastighetsgränsen – med 20 kilometer i timmen
Ny åldersgräns aktuellt
Den senaste tidens debatt om alkohol i Sverige har kanske framför allt handlar om åldersgräns, öppettider och kyld dryck i butiken.
I början av månaden föreslog Moderaterna att 18-åringar ska få lov att handla på Systembolaget och innan dess lät både Sverigedemokraterna och Liberalerna meddela att bolagets öppettider borde utökas.
– Rösta på Sverigedemokraterna så kommer vi att driva de här frågorna, sade Jimmie Åkesson till SVT för en månad sedan.
LÄS MER: Lägre ersättning för 300 000 svenskar
Foto: J. Chiodo resp D. Valerio
Text: Redaktionen


