VAL 2022: Ökar kraftigt i ny mätning

2022 08 29

Centerpartiet går fram med hela 2,0 procentenheter i Novus nya mätning som presenteras i dag söndag.

Framgången för Annie Lööfs parti innebär att de rödgröna drar ifrån det blå laget och leder nu med en betydande marginal enligt Novus nya opinionsmätning.

Stort C-klimatpaket

Ökningen kommer två dagar efter att Centern gått ut med 200 nya förslag för miljön och klimatet där partiet bland annat kräver att Sverige antar en årlig utsläppsbudget och att det görs storskaliga investeringar för ökad energiförsörjning.

– Varje dag utan handling är en förlorad dag, säger partiledare Annie Lööf (C).

– När polarisar smälter och skogar brinner, när ekosystem kollapsar och människor mister livet – då måste vi agera snabbt och gemensamt, säger hon.

Skulle mörda Annie Lööf

Ökningen kommer även tre dagar efter beskedet från åklagaren om att Annie Lööf skulle mördas i Visby på Gotland under Almedalsveckan.

Det handlar om 33-årige Theodor Engström som har underkastat sig ansvar både för mordet på psykiatrisamordnare Ing-Marie Wieselgren, 64, och för förberedelse till terroristbrott.

Hans plan var att mörda centerledaren Annie Lööf enligt åklagarens uppgifter.

Beskedet har chockerat partiledarna.

Även S ökar

Centerpartiet ökar mest av alla partier och går från 5,4 till 7,4 procent i den nya mätningen.

Samtidigt ökar också den möjliga regeringskollegan Socialdemokraterna med 1,2 procent.

Även om Vänsterpartiet backar så innebär mätningen att de rödgröna går framtå rejält i opinionen.

Miljöpartiet ligger dock nära spärren i Novus nya mätning.

Katastrof för Moderaterna

För M-KD-SD-L-sidan är mätningen dåliga nyheter. Sverigedemokraterna tappar mest av alla partier och Moderaterna är nere på mycket låga nivåer.

Ulf Kristerssons parti faller ned till 16,2 procent i mätningen samtidigt som både Kristdemokraterna och Liberalerna backar en aning i opinionen.

Här är Novus nya mätning för i dag söndag jämfört med mätningen i går lördag:

🔴Vänsterpartiet                    8,6        -0,5
🔴Socialdemokraterna     30,2         +1,2
🟢Miljöpartiet                          4,4         +0,1
🟢Centern                                  7,4         +2,0
🔵Liberalerna                           4,5          -0,2
🔵Moderaterna                     16,2         -1,2
🔵Kristdemokraterna           5,9         -0,3
🔵Sverigedemokraterna   21,1       -1,3
 
🔴🟢 S+V+MP+C                  50,6         +2,8 
🔵🔵 M+KD+SD+L              47,7         -3,0 
 

Skiljer hela 11 mandat

Sammantaget går nu de rödgröna ikapp och förbi det blå laget och dagens mätning innebär att Magdalena Anderssons (S) möjliga regeringsunderlag leder med hela 11 mandat.

🔴🟢 S+V+MP+C = 107 + 31 + 16 + 26 =180 
🔴🟢 S+V+MP  = 107 + 31 + 16 = 154
🔵🔵 M+KD+SD+L  = 57 + 21 + 75 + 16 = 169
 
◾Senast ett parti som funnits i riksdagen minst två mandatperioder i rad föll ur riksdagen var för 81 år sedan då Socialistiska Partiet föll ur andrakammaren 1940 då partiet fick 0,7 jämfört med 4,4 i valet 1936. KD låg under spärren nästan hela mandatperioden 2014-2018 men kom ändå över 4% på valdagen. Med denna bakgrund ingår även partier som eventuellt får under 4 procent i procentsummeringen. Men i eventuella mandatsummeringar ingår de inte.
 
Foto: Centerpartiet

Text: Redaktionen


Ny regel för bakljuset på bilen – många vet inte om det

2025 11 11

Alldeles för många bilar kör med bakljusen släckta.

Det kan nog många trafikanter skriva under på.

Ovanan har växt till att inte bara utgöra ett irritationsmoment utan även en trafikfara.

Men faktum är att en ny, och för många okänd, regel har införts för att komma till bukt med problemet, rapporterar Vi Bilägare.

Gått under radarn

Det handlar om en EU-regel som förtydligar om när bilens bakljus ska vara tända beroende på hur ljust det är ute.

Kraven står i relation till antalet lux, det vill säga ljusstyrkan. För ljusinstrålning under 1 000 lux är exempelvis halvljus obligatoriskt.

Men när det gäller bakljusen ska dessa vara tända “i kombination med varselljus vid ljusförhållanden i intervallet 1 000 – 7 000 lux”.

– Det högre värdet motsvarar dagsljus en ljus men molnig dag. Överstiger ljuset 7  000 lux är det upp till tillverkaren att avgöra om bakljusen ska vara tända eller inte, förklarar bilmagasinet.

LÄS MER: Över hälften har samma fel – vanligaste missen i bilbesiktningen

Måste vara tänt på dagtid

Enligt Vi Bilägare infördes regeln redan september 2024, men har gått sedan dess gått under radarn. För alla nya bilmodeller ska varselljus och positionsljus enligt kraven lysa samtidigt – även vid dagsljus.

Det finns dessutom ett förslag på bordet om att alla nytillverkade bilar, det vill säga modeller som lanserades även innan september förra året, ska omfattas av det nya kravet.

Med andra ord – alla nya bilar kan snart behöva ha tända baklyktor även på dagtid.

Ändras inte alltid automatiskt

Konsumentorganisationen M Sverige har tidigare flaggat för att det är en majoritet som kör med släckta bakljus – och att många inte ens vet om det.

– Anta inte att bakljusen är tända. Så fort det till exempel har börjat regna eller kommit dimma måste ljuset ofta ändras manuellt. I många vanliga bilmodeller reagerar bilens automatiska sensor bara vid ordentligt mörker, som i en tunnel, sade Heléne Lilja, chef för kommunikation och samhälle på Riksförbundet M Sverige, för två år sedan.

LÄS MER: City Gross besked till kunderna – ”vi har lite att bevisa”

Foto: V. Dzubák

Text: Redaktionen

Text: Redaktionen


Nytt virus sprids i Sverige – ”värsta på tio år”

2025 11 11

En ny virusvariant har nått Sverige.

Sverige har fått sina första träffar av en muterad influensavariant.

Den nya H3N2-varianten sprider sig snabbare än tidigare och kan leda till den värsta influensasäsongen på ett decennium, rapporterar TV4.

Ny variant sprids

Influensasäsongen brukar starta runt november–december, men i år började ett nytt virus spridas redan under sensommaren.

Brittiska myndigheter utfärdar nu en varning för en muterad H3N2-variant som upptäckts, som forskare tror kan leda till både högre smittspridning och mindre skydd från tidigare infektioner och vaccin.

– Vi följer situationen noga. Den muterade varianten har redan setts i Sverige, säger Erik Sturegård, tillförordnad statsepidemiolog vid Folkhälsomyndigheten, till TV4.

LÄS MER: Så många svenskar tänker handla under Black Week

Vaccin skyddar inte fullt

Folkhälsomyndigheten poängterar att det svenska influensavaccinet fortfarande ger bra skydd mot allvarlig sjukdom, även om det kan vara något mindre effektivt mot just denna nya H3N2-variant.

– Även om effekten skulle vara något sämre mot ett av virusen, finns fortfarande ett gott skydd mot de andra. Och framför allt ger vaccinet ett bra skydd mot svår sjukdom, säger Sturegård.

Han uppmanar särskilt riskgrupper som äldre, gravida och personer med underliggande sjukdomar att vaccinera sig.

Tuff säsong väntar

Experter i Storbritannien och andra länder varnar för att den nya mutationen kan göra influensasäsongen den värsta på ett decennium.

– Vi har inte sett ett virus som det här på länge, det som händer nu är ovanligt, säger Nicola Lewis, professor vid Francis Crick Institute i London, till BBC.

– Jag är orolig, absolut. Jag känner ingen panik, men jag följer situationen noga.

Mutationen upptäcktes redan i juni och har lett till en tidig start på influensasäsongen i flera länder.

Barn och unga är ofta de första som smittas, men viruset väntas snart sprida sig till äldre grupper.

Folkhälsomyndigheten följer utvecklingen tillsammans med brittiska och europeiska kollegor via WHO och ECDC.

Sturegård påpekar att det ännu är för tidigt att säga om den muterade varianten kommer dominera säsongen.

LÄS MER: Företag från hela världen ska till Sverige – helt nytt samarbete

Foto: Fusion Medical Animation

Text: Redaktionen