JUST NU: Okänt objekt hittat vid Nord Stream

2023 03 14

Danska myndigheter har informerats om ett okänt föremål vid Nord Stream.

Ett okänt föremål har under tisdagskvällen påträffats vid Nord Stream 2.

Danska myndigheter har informerats om objektet, som enligt uppgifter tycks likna någon slags antenn.

Det är det ryska gas-och elbolaget Gazprom som rapporterat om föremålet, och Vladimir Putin har uttalat sig, uppger den danska tidningen Berlingske.

– Specialister tror att det kan vara en antenn för att ta emot en signal för att detonera en sprängladdning som kunde ha, jag är inte säker på, men det är möjligt, planterats under rörledningen, säger Vladimir Putin.

Ingen omedelbar risk

Danmarks utrikesminister Lars Løkke Rasmussen har bekräftat att danska myndigheter utreder saken.

Det tycks dock inte finns någon omedelbar risk vad gäller det okända föremålet.

– Bedömningen från våra myndigheter är att det inte finns någon omedelbar säkerhetsrisk, och därmed inte heller någon fara för människoliv eller fartygstrafik, säger danska utrikesministern Lars Løkke Rasmussen till danska medier.

I september

Det var under september förra året som stora läckor i gasledningen Nord Stream upptäcktes.

Såväl Sverige som Danmark och Tyskland har genomfört utredningar, och händelsen har beskrivits som grovt sabotage.

Det står ännu inte klart vilka som bär ansvaret för aktionen.

Segelbåt kan ha använts

En av teorierna gällande Nord Stream-sabotaget involverar en segelbåt som tysk polis hittat sprängmedel ombord på.

Det pågår ett arbete att försöka kartlägga hur segelbåten rört sig, den ska ha lämnat hamnen i Rostock tre veckor innan sabotaget.

– Det är absolut möjligt att använda den här typen av båt, men det är inte förstahandsvalet. Den stora frågan är hur de explosiva anordningarna sett ut, det har pratats om att de är stora och då låter det här osannolikt, säger Oskar Frånberg, föreståndare för Nationellt undervattenstekniskt centrum vid Blekinge tekniska högskola till SVT.

Flera anklagelser

Såväl USA som Ryssland och Ukraina har anklagats för aktionen.

Sabotaget upptäcktes den 27 september förra året.

Foto: Kustbevakningen

Text: Redaktionen


11 januari 2026

Attackerar tre oljeplattformar – ”direktträffar”

2026 01 11

Tre ryska oljeplattformar i Kaspiska havet har attackerats.

Rapporten kommer från Ukrainas generalstab.

– Ukrainska styrkor slår till mot tre ryska oljeborrplattformar som tillhör Lukoil, en av Rysslands största oljeproducenter, rapporterar Kyiv Independent.

Stöd till kriget

Oljejätten Lukoil är en av Rysslands största oljebolag och syftet med attacken är att bromsa påfyllningen av den ryska krigskassan.

– De tre borrplattformarna från Lukoil som träffats av Ukraina stödjer aktivt den ryska armén i dess invasion av Ukraina. Plattformarna används för att utvinna olja och gasutvinning, uppger tidningen.

”Direktträffar”

Enligt uttalandet från de ukrainska styrkorna har flera direktträffar registrerats på plattformarna.

– Direktträffar har registrerats. Omfattningen av skadorna bedöms, uppger Ukrainas generalstab, i ett uttalande.

Flera attacker

Den ukrainska militären går också ut med rapporter om attacker mot ett ryskt luftvärnsmissilsystem i de ockuperade delarna av den ukrainska regionen Luhansk.

– Dessutom slog ukrainska styrkor till mot ett lager med materiel från Rysslands armé i ryskockuperade Kherson, uppger tidningen, som ännu inte kunnat verifiera uppgifterna.

Ukraina slår återkommande mot ryska militära anläggningar i syfte att försvaga den anfallande arméns framryckningar.

LÄS OCKSÅ: USA-allierad höjer beredskap till toppnivå - "förberedda"

Ukraina varnar

Den ukrainska militären går också ut med en varning för nya kraftsamlingar från den ryska sidan.

– Ryska styrkor mobiliserar för nya offensiva operationer i nordöstra Ukraina, vilket potentiellt kan bana väg för en framryckning mot staden Sumy, uppger den ukrainska militären i ett uttalande på Telegram.

– Alla sådana försök upptäcks omedelbart och avvärjs.

Ryssland intensifierar

Ryska styrkor har intensifierat sina attacker mot Sumy i norra Ukraina.

I staden bor omkring 250 000 invånare men Ryssland har inte lyckats ockupera området kring staden.

– Ryska styrkor intensifierar sina operationer i Sumyregionen med målet att avancera mot Khotin, en by som ligger cirka 15 kilometer norr om Sumy, rapporterar Kyiv Independent.

LÄS OCKSÅ: TRUMPS ULTIMATUM: Gör en deal – innan det är för sent

Foto: Sociala medier/Telegram

Text: Redaktionen


11 januari 2026

Partisaner tänder eld i Moskva

2026 01 11

En motståndsrörelse uppges ha slagit till i Moskva.

Den pro-ukrainska motståndsrörelsen Atesj är känd för att bekämpa Ryssland inifrån.

Nu hävdar rörelsen att de har satt eld på en viktig anläggning i Moskva.

”Framgångsrik sabotageaktion”

Atesj uppger att de har förstört ett viktigt kommunikationstorn i Moskva-regionen – genom att bränna ned det, rapporterar Kyiv Post.

– Våra agenter genomförde en framgångsrik sabotageoperation i Moskva-regionen och slog mot en del av luftförsvarssystemet hos 5:e luftförsvarsdivisionen, som ingår i de ryska luftvärnsmissilstyrkorna inom ryska flyg- och rymdstyrkor, meddelar Atesj i ett uttalande på Telegram på söndagen, enligt tidningen.

– Vi förstörde militärenhetens kommunikationstorn, tillägger den underjordiska rörelsen i sitt uttalande.

Motståndsrörelsen ska alltså ha bränt ned ett torn som fungerar som kommunikations- och kommandocentral.

Tornet är viktigt för bland annat informations- och orderutbyte mellan olika enheter.

Tornet ska också ha innehållit spanings- och signalavlyssningsutrustning, rapporterar tidningen, som dock inte har kunnat verifiera uppgifterna.

LÄS OCKSÅ: USA-allierad höjer beredskap till toppnivå - "förberedda"

”Försvagar Ryssland”

Atesj menar att aktionen är ett hårt slag mot det ryska luftförsvaret.

– Förstörelsen av denna kommunikationsknutpunkt försvagar luftförsvarspotentialen i centrala Ryssland, säger motståndsrörelsen i uttalandet.

– Störd samordning, ledning och kontroll samt förlust av underrättelsedata gör hela systemet mindre effektivt och sårbart, tillägger Atesh, enligt tidningen.

Atesj beskrivs som en pro-ukrainsk partisanrörelse.

Den bekämpar Ryssland inifrån, både i ukrainska regioner som har ockuperats av rysk militär – och djupt inne i själva Ryssland.

Rörelsen utgörs av ett välorganiserat nätverk som genomför olika typer av sabotageaktioner för att skada det ryska krigsmaskineriet.

Atesj samarbetar också med Ukrainas säkerhetstjänster och försvarsstyrkor, för att kunna bekämpa Ryssland på ett så effektivt sätt som möjligt.

LÄS OCKSÅ: Total "blackout" efter attack - hundratusentals ryssar strandsatta

Foto: Stephen Radford

Text: Redaktionen