Okända gärningsmän öppnade eld – Två personer skjutna

2021 09 04

Två personer har hittats skadade efter en skottlossning i södra Stockholm.

Flera hur allmänheten hörde rejäla knallar i närheten av ett flerfamiljshus i Jordbro i Haninge på lördagskvällen varpå folk larmade polisen.

Vid flerfamiljshus

– Larmet gällde flera skott som avlossats vid ett flerfamiljshus. Polisen hittade en skottskadad man rätt snabbt. Strax därefter hittades ytterligare en skadad man i närheten, säger Anna Westberg vid Stockholmspolisen till Expressen.

I vaket tillstånd

SVT uppger att de båda offren hittades i vaket och talbart tillstånd men utöver det finns ingen mer information om de båda männens tillstånd. De har förts med ambulans till sjukhus.

Stor polisjakt inledd

Flera personer har setts lämna platsen och en stor polisjakt har inletts.

– Ingen är gripen i nuläget. Men vi jobbar fortfarande för fullt med flera olika resurser för att samla mer information, säger polisen till SVT.

Tiotalet skott avfyrades

Polisen uppger att hylsor har påträffats och en innergård är den troliga brottsplatsen.

Enligt uppgifter till Aftonbladet skall flera vittnen har hört hur tiotalet skott avfyrades i snabb följd.

Gärningsmännen är på fri fot.

Foto: Polisen Normalm, FB


Prinsesstårta gör succé i oväntat land – ”Sexigt och svenskt”

2025 07 13

Svensk prinsesstårta gör succé i ett oväntat land.

Prinsesstårta är Sveriges kanske mest omtyckta tårta, som ofta äts i samband med exempelvis födelsedagar.

Det är en svensk specialitet – men på senare tid har prinsesstårtan blivit allt mer populär utomlands.

Särskilt i ett land gör prinsesstårtan oväntad succé.

”Den är sexig! Den är svensk!”

Det handlar om USA, där intresset för den svenska prinsesstårtan har skjutit i höjden på senare tid, rapporterar The Guardian.

– Den är sexig! Den är svensk! Den är överallt! proklamerar tidningen.

Den svenska prinsesstårtan har börjat dyka upp på allt fler amerikanska kaféer, konditorier och hippa restauranger i städer som Los Angeles och New York, enligt tidningen.

Prinsesstårtan har också trendat på TikTok, vilket i sin tur har lett till att allt fler kunder efterfrågar den svenska specialiteten i USA.

”Måste amerikaner förstöra allting?”

Innovativa amerikanska konditorer, exempelvis Hannah Ziskin i Los Angeles, tar sig också friheten att göra egna varianter av den populära svenska tårtan, för att göra den mer ”tillgänglig” för en amerikansk publik.

För många amerikanska kunder är tårtan så okänd att Ziskin ofta får frågan om hon har hittat på den själv, enligt tidningen.

Det första publicerade receptet på prinsesstårta sammanställdes dock av hushållsläraren Jenny Åkerström, som bland annat hade prinsessorna Margaretha, Märtha och Astrid bland sina elever.

Succén för prinsesstårta i USA har dock även lett till diskussioner om hur ”äkta” prinsesstårta ska vara och hur mycket man får ändra i receptet. När Ziskin använde mascarpone i sitt recept i en video ledde det till starka reaktioner.

– Varför måste amerikaner förstöra allting? Om du ska göra någonting, så gör det rätt, hette det i en kritisk kommentar till videon.

Prinsesstårta – feminint?

Vissa amerikaner tycks också fundera över huruvida det är ”feminint” att äta prinsesstårta.

– Folk kommer in och säger: ”Jag skulle verkligen vilja ge den här tårtan till min man, men finns det något sätt att göra den mer maskulin?” berättar Elena Basegio, ägare till Fillmore Bakery i San Francisco.

– De kommer att be oss att ta bort rosen från toppen, så att den bara är grön... Vi har blivit ombedda att göra den blå, vilket vi inte gör. Det är bara tårta, säger Basegio till tidningen.

Foto: Siri Schwartzman flickr

Text: Redaktionen


JUST NU: Förvaltare varnar för 90-procentigt ras – ”Historiens största bubbla”

2025 07 13

En förvaltare varnar för ”historiens största bubbla”.

Svenska småsparare varnas för en enorm aktiebubbla.

Den svenske hedgefondförvaltaren Per Lekander varnar för att ett av världens mest kända företag går mot ett 90-procentigt ras.

”Historiens största bubbla”

Lekander, som är förvaltare i den egna firmen Clean Energy Transition, tror att Elon Musks elbiltillverkare Tesla står inför ett gigantiskt ras, rapporterar DI.

Att det går tungt för Tesla är ingen hemlighet, men enligt Lekander är det värre än så.

Det handlar om en aktiebubbla av historiska mått, menar han.

– Det här är den största aktiebubblan just nu. Tesla är antagligen världshistoriens största aktiebubbla, säger han till tidningen.

Förutspår 90-procentigt ras

Per Lekander förutspår ett enormt ras för Teslas aktie.

Han menar att företaget har tjänat mycket på subventioner, bland annat i form av utsläppsrätter och skatteavdrag för elbilar, vilket man emellertid inte kommer kunna göra med Trumps nya budget.

Tesla har också en rad andra problem, och aktien är extremt övervärderad, menar han. Tesla är inte värt de 982 miljarder dollar som är företagets börsvärde idag, utan snarare runt 100 miljarder dollar, menar Lekander, som tror att Teslaaktien kommer att rasa kraftigt och att företaget riskerar konkurs.

Han varnar därför småsparare.

– Om aktien gick ned 90 procent skulle den fortfarande vara övervärderad, säger Per Lekander till tidningen.

Bråkat med Trump

Tesla har haft enorma problem den senaste tiden. Försäljningen har rasat, och i och med Elon Musks politiska engagemang har företaget även utsatts för protester.

På senare tid har Elon Musk dessutom gjort sig ovän med president Donald Trump, vilket inte heller lär gynna Teslas affärer.

Elon Musk fortsätter dock otröttligt med sina projekt. Nyligen har han bland annat meddelat att han startar ett politiskt parti, The America Party.

Musk äger också den sociala medieplattformen X, och nyligen meddelade han att företaget lanserar ett ”skrämmande” projekt, vilket Ekonomibladet har rapporterat om.

Det handlar om X nya AI-chatbot Grok 4, som enligt Elon Musk är ”den smartaste AI:n i världen” och ”smartare än alla doktorander inom alla discipliner samtidigt”.

Foto: iXimus

Text: Redaktionen