Oddsen störtdyker i USA-valet

2024 10 30

Opinionsundersökningar indikerar att USA-valet blir en riktig rysare.

Flera mätningar visar att ytterst små marginaler kan fälla avgörandet i tisdagens val.

Men oddsmarknaden ger en helt annan bild av ställningen mellan Donald Trump och Kamala Harris.

Enligt spelbolagen är Trump storfavorit.

En sammanställning av oddsen från mätinstitutet Real Clear Polling ger Trump 64 procents chans att vinna valet. Motsvarande siffra för Harris är 35,1 procent.

Oddsen störtdyker

Under det senaste dygnet har flera marknadsledande spelbolag sänkt oddsen på en Trump-seger.  

Hos irländska Paddy Power har oddsen störtdykt. Spelbolaget värderar Trumps vinstchans till 69,2 procent. 

Oddsen har även sjunkit kraftigt hos andra ledande spelbolag som Unibet, Betfair, Ladbrokes, och Bet365.

Kopplas till Biden

Svängningen på oddsmarknaden kopplas till ett färskt uttalande från president Joe Biden. På tisdagskvällen kallade presidenten Donald Trumps anhängare för ”skräp”, vilket väckt starka reaktioner.

Bidens uppmärksammade uttalanden var ett svar på komikern Tony Hinchcliffes skämt om Puerto Rico vid Trumps stora kampanjmöte i New York på söndagen. Hinchcliffe kallade bland annat Puerto Rico för en ”flytande soptipp”.

I ett tal på tisdagskvällen kommenterade Biden komikerns utspel.

– Det enda skräpet som jag ser flyta omkring är hans anhängare. Hans demonisering av latinamerikaner är samvetslös och oamerikansk, sade presidenten.

Spelar Trump i händerna

Joe Bidens uttalande ses som en gåva till Trumpkampanjen, som har tvingats i försvarsställning efter Hinchcliffes skämt om Puerto Rico.

Enligt en analys från CNN har uttalandet spelat Trump i händerna, eftersom det går tvärsemot Kamala Harris valbudskap om att det är Trump som försöker splittra landet.

– Donald Trump har tillbringat ett decennium med att försöka hålla det amerikanska folket splittrat och rädda för varandra. Det är den han är, men jag är här i kväll för att säga att det inte är den vi är, sade Harris under sitt stora kampanjmöte i Washington på tisdagskvällen.

Foto: Official White House Photo by Shealah Craighead resp Official White House Photo by Lawrence Jackson

Text: Redaktionen


JUST NU: Natostyrkor har bordat fartyg

2025 09 17

Tyska specialstyrkor har genomfört en insats mot ett 75 meter långt lastfartyg.

Fartyget, som seglar under flagg från Saint Vincent och Grenadinerna, bordades när det befann sig i slussen i Kielkanalen. Fartyget har genomsökts och dykare har undersökt båtens skrov, rapporterar Der Spiegel. 

Tysk polis misstänker att fartyget har spionerat på landets kritiska maritima infrastruktur.

I slutet av augusti uppges besättningen ha skickat upp en drönare vars syfte var att ”spionera och ta bilder”.

Rysk besättning

Majoriteten av besättningen består av ryska medborgare och samtliga är gripna. De misstänks för att ha ”förebyggt hot mot Tysklands kritiska maritima infrastruktur” samt för ”spionage i sabotagesyfte och säkerhetshotande avbildning”, uppger Der Spiegel.

På väg mot Finland

Fartyget hade lämnat Rotterdam och var på väg mot Finland, rapporterar Iltalehti.

Fartygets destination ska ha varit hamnen i finska Euraåminne, enligt Marine Traffic, en global underrättelsesajt som spårar fartygsrutter.

LÄS MER: Trump riktar uppmaning till Zelenskyj – och hela Europa

Del av skuggflottan?

Det är oklart om fartyget är en del av den ökända ryska skuggflottan.

Fartygen i den ryska skuggflottan seglar under falsk flagg för att undvika västvärldens sanktioner. Putinregimen använder i synnerhet skuggflottan för att transportera rysk olja till handelspartners.

Snittåldern på oljefartygen i skuggflottan har ökat från 8,9 till 16,6 år efter den ryska invasionen av Ukraina. EU-ledare har länge varnat för att fartygen kan orsaka olyckor med ödesdigra konsekvenser för miljön.

Malte Humpert är grundare av tankesmedjan The Arctic Institute och journalist vid den norska tidskriften High North News. Han berättar att fartygen i skuggflottan ofta är dåligt försäkrade och har vid flera tillfällen stängt av sina transpondrar, vilket innebär att de inte syns för andra fartyg.  

– Det är inte säkert, man måste veta var de befinner sig. Det har förekommit fall där fartyg har kolliderat eftersom de inte synts på andra fartygs radar, säger experten till Dagbladet.

LÄS MER: Kina slår till mot USA:s guldägg: stoppa alla beställningar 

Foto: Nato

Text: Redaktionen


17 september 2025

JUST NU: ”Putin vet inte om det” – ryska armén har stoppats

2025 09 17

Rysslands armé har misslyckats med tre sommaroffensiver.

Det uppger Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj.

Exempelvis har den ryska offensiven mot staden Sumy i östra Ukraina misslyckats fullständigt.  

– De säger att de har kapacitet att erövra städer som Sumy. Men det är lögner och manipulation, framhåller Zelenskyj enligt Kyiv Independent.

Presidenten berättar att den ryska offensiven mot Sumy har "fullständigt fallerat" och ger samma bild av andra ryska offensiver i östlig riktning.

– De har stoppats och lider stora förluster, både av utrustning och manskap. Jag har sagt samma sak till européerna och till Vita huset: ryssarna kommer inte kunna avancera österut.

”Putin vet inte om det”

Enligt Zelenskyj är Rysslands diktator Vladimir Putin omedveten om hans armés misslyckande.

– Ryssarna gör värre ifrån sig än de förväntat sig. De gör mycket värre ifrån sig än de uppgifter som Putin får. Han vet inte om det.

Varnar för två offensiver

Samtidigt förbereder Ryssland två nya offensiver innan vintermånaderna. 

– De förbereder sig för ytterligare två offensiva operationer i höst. De har redan genomfört tre av fem. Nu har vi ytterligare två tunga offensiva kampanjer framför oss, säger Zelenskyj till tidningen.

LÄS MER: Sjukt besked om Putins armé – hela befolkningen kan drabbas

Hävdar: Över en miljon döda ryssar

Under onsdagen har Ukrainas generalstab presenterat siffror över ryska förluster i kriget. Enligt den ukrainska militären har 1 097 450 ryska soldater stupat på slagfältet.

Uppgifterna är inte verifierade.

Nyhetskanalen Mediazona och BBC:s ryska avdelning har tidigare kunnat bekräfta 130 150 ryska dödsfall. Den verkliga siffran tros dock vara betydligt högre. Kreml offentliggör inte antalet förluster, vilket gör det mycket svårt att beräkna en exakt siffra.

LÄS MER: Har pratat med Trump – slår till mot Ryssland

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen