Oddsen störtdyker i USA-valet

2024 10 30

Opinionsundersökningar indikerar att USA-valet blir en riktig rysare.

Flera mätningar visar att ytterst små marginaler kan fälla avgörandet i tisdagens val.

Men oddsmarknaden ger en helt annan bild av ställningen mellan Donald Trump och Kamala Harris.

Enligt spelbolagen är Trump storfavorit.

En sammanställning av oddsen från mätinstitutet Real Clear Polling ger Trump 64 procents chans att vinna valet. Motsvarande siffra för Harris är 35,1 procent.

Oddsen störtdyker

Under det senaste dygnet har flera marknadsledande spelbolag sänkt oddsen på en Trump-seger.  

Hos irländska Paddy Power har oddsen störtdykt. Spelbolaget värderar Trumps vinstchans till 69,2 procent. 

Oddsen har även sjunkit kraftigt hos andra ledande spelbolag som Unibet, Betfair, Ladbrokes, och Bet365.

Kopplas till Biden

Svängningen på oddsmarknaden kopplas till ett färskt uttalande från president Joe Biden. På tisdagskvällen kallade presidenten Donald Trumps anhängare för ”skräp”, vilket väckt starka reaktioner.

Bidens uppmärksammade uttalanden var ett svar på komikern Tony Hinchcliffes skämt om Puerto Rico vid Trumps stora kampanjmöte i New York på söndagen. Hinchcliffe kallade bland annat Puerto Rico för en ”flytande soptipp”.

I ett tal på tisdagskvällen kommenterade Biden komikerns utspel.

– Det enda skräpet som jag ser flyta omkring är hans anhängare. Hans demonisering av latinamerikaner är samvetslös och oamerikansk, sade presidenten.

Spelar Trump i händerna

Joe Bidens uttalande ses som en gåva till Trumpkampanjen, som har tvingats i försvarsställning efter Hinchcliffes skämt om Puerto Rico.

Enligt en analys från CNN har uttalandet spelat Trump i händerna, eftersom det går tvärsemot Kamala Harris valbudskap om att det är Trump som försöker splittra landet.

– Donald Trump har tillbringat ett decennium med att försöka hålla det amerikanska folket splittrat och rädda för varandra. Det är den han är, men jag är här i kväll för att säga att det inte är den vi är, sade Harris under sitt stora kampanjmöte i Washington på tisdagskvällen.

Foto: Official White House Photo by Shealah Craighead resp Official White House Photo by Lawrence Jackson

Text: Redaktionen


JUST NU: Plötslig prissmäll väntar hushållen

2025 08 20

En varm och torr sommar kommer att få elpriserna att ”skjuta i höjden” under hösten.

Det fastslår elhandelsbolaget Bixia i en färsk prognos.

– Terminsmarknaden har inte reagerat särskilt kraftigt än, men en fortsatt torr höst kan få elpriserna att skjuta i höjden, säger Johan Sigvardsson, analytiker på Bixia.

Därför skjuter priserna i höjden

Ett kraftigt tapp i vattenmagasinen i både Sverige och Norge pekas ut som orsaken till den förväntade prischocken.  

Vattennivån har sjunkit stadigt efter flera veckors högtryck och utebliven nederbörd.

I det norska elområdet NO2 har fyllnadsgraden sjunkit till 55 procent – hela 20 procentenheter mindre än vad som är normalt för säsongen.

– Torkan i Norge gör att de hårt pressade vattenkraftsproducenterna kan skruva upp sin prissättning en bra bit och närma sig de kontinentala priserna. Norge bidrar till att vi i höst kan få en högre prisbild än vad vi trodde före sommaren, säger Johan Sigvardsson.

Lägsta vindkraftsproduktionen på hela året

Bixias analys visar också att prisskillnaderna mellan Sveriges elområden har varit stora under sommaren.

I de norra elområdena, SE1 och SE2, låg snittpriset på 11 öre per kilowattimme. I de sydligare elområdena var snittpriset betydligt högre – 29 öre per kWh i SE3 och 40 öre per kWh i SE4.

–  Vi har haft en lugn sommar prismässigt på elmarknaden. Men högtrycken har gett både den lägsta vindkraftsproduktionen på hela året och låg nederbörd, vilket syns tydligt i vattenmagasinen. Att hydrologin har försvagats snabbt kan driva upp elpriset i höst, säger Johan Sigvardsson.

LÄS MER: Varnar för systemkollaps – ”vi har skrikit oss hesa”

”Har haft det tufft”

Den låga vindkraftsproduktionen förklaras av att vecka 28–30 gav mycket svaga vindar. Väderfenomenet hjälpte i sin tur de hårt pressade vattenkraftsproducenterna.

– Den svaga vinden gav ett tillfälligt andrum, efter en längre period med låga priser till följd av den stora vattenmängden i magasinen. Producenterna har haft det tufft både i Sverige och Norge, med låga ensiffriga priser som knappt täcker driftskostnaderna, säger Johan Sigvardsson.

LÄS MER: Helt nya elpriser införs i Sverige – det här gäller

Foto: D. MacKay

Text: Redaktionen


Svenska stridsflygplan i skarp insats

2025 08 20

Svenska stridsflygplan av modellen Jas 39 Gripen har deltagit i en skarp Natoinsats.

Det uppger försvarsalliansen i ett uttalande.

Under natten mot tisdag lyfte Gripenplanen från en flygbas i Polen efter att ryska stridsflyg attackerat Ukraina.

Enligt Nato syftade insatsen till att ”säkerställa försvaret av Natos territorier”.

Även flygplan från Polen och Tyskland deltog i den skarpa insatsen, som enligt Nato syftade till att skydda alliansens luftrum och en logistisk knutpunkt i Polen.

–  Styrkor från dessa nationer hjälpte till att skydda den logistiska knutpunkten i Polen som används för militärt och civilt stöd till Ukraina, säger överste Martin L. O'Donnell, talesperson för Supreme Headquarters Allied Powers Europe, i ett uttalande.

Kommenterar inte

Den svenska Försvarsmakten vill inte gå ut med detaljer om insatsen.

I en kommentar till TV4 uppger Försvarsmakten att man inte kommer att uttala sig om händelsen, eftersom den genomfördes under Natos befäl.

Stark närvaro i Polen

Det svenska flygvapnet spelar en avgörande roll i försvaret av polskt luftrum.

Flera Gripenplan är stationerade i landet. De ingår i Natos förstärkta incidentberedskap, enhanced Air Policing.

– Vi har en lång erfarenhet av att upprätthålla och säkerställa Sveriges territoriella integritet med vår incidentberedskap. Det som är nytt är att vi nu genomför samma flyguppdrag från Polen och inom ramen för Natos förstärkta luftrumsövervakning av det allierade luftrummet, säger Jörgen Axelsson, flygvapnets operationschef. 

– Genom att vi bidrar till Natos samlade avskräckning och försvar stärker flygvapnet även Sveriges säkerhet. Det är en viktig utveckling av vår förmåga och ytterligare ett steg för flygvapnet att bli fullt integrerad i Natos luftförsvar.

Foto: Flygvapnet

Text: Redaktionen