VAL 2022: Oddsen har svängt kraftigt sista timmarna

2022 09 11

Ulf Kristersson (M) knappar in på Magdalena Andersson (S).

Det indikerar spelbolaget Betssons odds.

För första gången på två veckor minskar oddsgapet mellan statsministerkandidaterna. 

– Vi har haft Magdalena som favorit sedan årsskiftet, men nu har oddsgapet nästan utraderats. Magdalena Andersson ger 1,72 och Ulf Kristersson 2,00, säger Robin Olenius, PR-chef på Betsson.  

Tvingats justera

De senaste veckorna har flera opinionsmätningar visat att det i princip är dött lopp mellan blocken.

– Det är egentligen, i statistisk mening, ingen skillnad alls, sa Toivo Sjörén, opinionschef på Kantar Sifo, efter att mätbolaget publicerat sin sista stora opinionsundersökning inför valet.

Däremot har oddsen gett Magdalena Andersson en klar fördel. Hon har behållit sitt favoritskap. 

Men nu har Betsson blivit tvungna att justera ner Ulf Kristerssons odds från 2,25 till 2,00 gånger insatsen, samt höjt Magdalena Andersson från 1,65 till 1,72.

– Vi har haft Magdalena som favorit sedan årsskiftet, men nu har oddsgapet nästan utraderats. Totalt sett har vi tagit emot mer spel på Magdalena Andersson, men vi ser ett skifte senaste tiden och har varit tvungna att justera oddsen. Förutom ökat spel på Ulf, tar vi just nu emot mycket spel på att M + KD bildar regering, säger Robin Olenius.

Så funkar oddsen

Spelbolagen har ofta en förmåga att pricka in rätt vinnare även i politiken.

Oddsen tar hänsyn till fler faktorer än opinionsmätningar. Trender, aktuella händelser och historiska data påverkar oddssättningen. Oddsen är dessutom beroende av spelarna.

Hur insatserna fördelas har betydelse för hur oddsen blir. De slutliga oddsen sätts av en analysexpert med stor erfarenhet på området.

Oddsen just nu

Vem blir statsminister efter riksdagsvalet 2022?

  • Magdalena Andersson (S) 1.72
  • Ulf Kristersson (M) 2.00
  • Jimmie Åkesson (SD) 35.00
  • Annie Lööf (C) 51.00
  • Ebba Busch (KD) 101.00
  • Johan Pehrson (L) 451.00
  • Nooshi Dadgostar (V) 5001.00
  • Märta Stenevi (MP) 5001.00
  • Per Bolund (MP) 5001.00
  • Gustav Kasselstrand (AFS) 7501.00
  • Ilan Sadé (MED) 10001.00
  • Källa: Betsson

Foto: Moderaterna resp Magnus Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen


JUST NU: Pensionen höjs

2025 08 26

Riksdagens pensionsgrupp kallar till pressträff.

Äldre- och socialtjänstminister Anna Tenje (M) deltar tillsammans med representanter från samtliga riksdagspartier. 

På pressträffen väntas ministern och pensionsgruppen meddela att man kommit överens om att införa en kallad ”gas i pensionssystemet”, rapporterar Ekot.

Det innebär att överskottet i pensionssystemet ska delas ut till alla som har rätt till pension. Pengar som finns över i systemet ska betalas ut till alla som jobbar och har jobbat.

– Pengarna fördelas efter hur mycket man själv har arbetat. För den som jobbar sätts pengarna in på pensionskontot, för pensionärer betalas det ut direkt i pensionen, uppger Ekot.

100 kronor i månaden

Det nya systemet börjar gälla från och med 2027.

Hur mycket pengar som betalas ut beror på hur mycket personen har jobbat och hur stort överskottet är.

Enligt uppgifter till Expressen innebär det nya systemet ungefär 100 kronor mer i månaden.

LÄS MER: Byggbolag går i konkurs

De vinner på nya systemet 

Tjänstemännens centralorganisation, TCO, har länge argumenterat för en gas i pensionssystemet. 

Enligt TCO kommer gasen fungera på samma sätt som den så kallade "bromsen i pensionssystemet" – en automatisk balanseringsmekanism som säkerställer att utbetalnignarna inte överstiger tillgångarna. 

– Gasen skulle vid överskott fungera på motsvarande sätt som bromsen vid underskott och träffa samma kategorier. De som förlorar i pension på bromsen skulle alltså vinna på att det finns en gas.

LÄS MER: Norskt fartyg beskjutet

Foto: 

Text: Redaktionen


Danmark krossar Sverige – enorma skillnader

2025 08 26

Danmarks ekonomi går mycket starkare än Sveriges.

Andelen inskrivna arbetslösa är under 3 procent i landet. Samtidigt uppgår arbetslösheten i Sverige till nästan 9 procent.

Under andra kvartalet 2025 låg tillväxten på 1,3 procent i Danmark, vilket kan jämföras med 0,1 procent i Sverige.

Flera förklaringar

Nordeas chefsekonom Helge Pedersen pekar ut flera förklaringar till Danmarks överlägsenhet, rapporterar SvD.

Pedersen påpekar att danska arbetsgivare har helt andra villkor än svenska. För danska företag är det enklare att avskeda personal, samtidigt arbetslösa erbjuds en mer generös a-kassa än i Sverige. Systemet är tänkt att uppmuntra företag att anställa fler personer.

Och det fungerar, enligt Pedersen.

– Arbetsmarknaden är känd för att vara relativt flexibel. Det är lättare att sparka personal, vilket gör företagen mer benägna att anställa, säger han till SvD.

Dessutom har Danmark ett unikt system för bolån. När räntorna stiger kan hushållen återbetala sina lån till ett lägre belopp än det ursprungliga värdet.

– Det skyddar delvis hushållen från effekten av högre räntor, säger Helge Pedersen till tidningen.

LÄS MER: Glädjebesked från Swedbank – till hela Sverige

Finansministern säker: Då vänder det

Trots ekonomiska utmaningar hörs positiva tongångar från regeringshåll i Sverige.

Enligt finansminister Elisabeth Svantesson (M) väntas återhämtningen i ekonomin sätta fart under hösten.

Från och med andra halvan av 2025 kommer svenska folket att få mer i plånboken.

– Förutsättningarna för återhämtning är goda. Från och med andra halvan av 2025 väntas reallönetillväxt, lägre ränteutgifter och stöttande finanspolitik bidra till att hushållens konsumtion gradvis ökar, lyder prognosen från Finansdepartementet.

Trenden väntas fortsätta under nästa år och 2027 bedöms svensk ekonomi vara nära balans.

LÄS MER: Stor upptäckt om Ica Maxis priser

Foto: E. Tabitha resp Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen