20okt2025

Obehaglig upptäckt på Willys – bland grönsaker och bröd

2024 02 27

En Willysbutik har hamnat i blåsväder efter flera obehagliga upptäckter i lokalen.

Det handlar om ett antal mindre trevliga fynd i koncernens butik i Köping – som dessutom gjorts i utrymmen där affären förvarar oförpackade livsmedel som grönsaker och bröd.

Till exempel upptäcktes avföring från möss i just dessa utrymmen, rapporterar Aftonbladet med hänvisning till nyhetsbyrån Siren.

Hittade dött djur

Musspillning var dock inte den enda överraskningen i den aktuella butiken.

När kommunen tillkallats för att genomföra en inspektion av lokalen påträffades även en död mus – i butiken. 

En nästan identisk händelse inträffade för lite mer än ett år sedan i en Willysbutik i Sisjön, Göteborg.

Då resulterade upptäckten av en död mus bakom potatisen och musspillning i närheten av naturgodiset i böter på  200 000 kronor till staten.

– Det man har konstaterat är att det har funnits skadedjur och vi har tillsatt omfattande åtgärder för att komma tillrätta med det problemet, sade Willys pressansvariga Johanna Eurén till GP vid det tillfället.

Möglig städutrustning

När det gäller den aktuella Willysbutiken i Köping underkänner nu kommunen städningen även i butikslagret.

Enligt rapporterna ska städutrustningen ha varit delvis möglig och nu tvingas butiken att implementera åtgärder med omedelbar verkan.

Exakt vad åtgärderna består i framgår inte av uppgifterna, men baserat på situationen i butiken i Göteborg förra vintern är det inte alltid helt enkelt att åtgärda situationer likt dessa.

– Ibland är det svårt att komma åt dessa problem, men vi har gjort vårt yttersta. Och nu ska problemen vara lösta, sade Johann Eurén i december 2022.

Även upptäckts hos Lidl

Willys är långt ifrån den enda livsmedelskedja som drabbats av skadedjur.

För knappt ett år sedan gjordes liknande upptäckter i flera Lidl-butiker, exempelvis i Våxnäs i Värmland och Angered i Göteborg. 

Precis som med fallet med Willysbutiken fick den senare betala vite på 75 000 kronor efter att en kund hittade en död råtta eller mus i butiken.

Även ett söndergnagt müslipaket upptäcktes i samma veva, liksom spillning.

Det är naturligtvis inte bra, människor kan bli sjuka. Råttor och skadedjur sprider smitta, så här får det inte se ut, sade Angelica Winter, avdelningschef för livsmedelskontroll och tillstånd på Miljöförvaltning, till SVT vid tillfället.

Foto: Willys

Text: Redaktionen


14 aug 26

Farkost nedskjuten – Finland blixtagerar

2026 08 14

Ett Natostridsflyg har skjutit ned en drönare.

Händelsen inträffade ovanför Lettland under natten mot fredag, uppger den lettiska militären.

– Sök skydd och stanna inomhus. Om du ser ett lågt flygande och misstänkt föremål, håll avstånd och ring polisen, skriver militären i ett inlägg på X.

Samtidigt ljuder flyglarm i flera lettiska regioner längs gränsen mot Ryssland.

Finland blixtagerar

Försvarsmakten i Finland har agerat efter hotet i lettiskt luftrum.

Sjö- och flygtrafiken har tillfälligt begränsats över delar av östra Finska viken, rapporterar Yle.

– Detta är en försiktighetsåtgärd som syftar till att säkerställa medborgares säkerhet och myndigheternas operativa förmåga att bekämpa potentiella drönare, framhåller den finska försvarsmakten i ett uttalande.

Nedskjuten

Senare uppger Lettlands militär att drönaren har bekämpats.

– Allierade stridsflygplan har framgångsrikt skjutit ner den obemannade farkosten som flög in i luftrummet!

LÄS MER: Stridsflyg i luften – trippla varningar i Natoland

Varnat för iscensatt attack

Det är oklart varifrån drönaren har avfyrats.

Ryska myndigheter hävdar att Leningradregionen i västra delen av landet har attackerats under natten. Femton drönare uppges ha skjutits ned över regionen, där Rysslands näst största stad Sankt Petersburg är belägen.

Samtidigt har flera Natoländer varnat för att Ryssland planerar en falsk flagg-attack mot baltstaterna eller Polen.

–  Vi har information om att Ryssland överväger att utföra icke-konventionella kinetiska attacker mot kritisk infrastruktur i Östersjöregionen. Det är troligt att Ryssland kommer att använda ukrainsktillverkade drönare för detta, sade Litauens försvarsminister Robertas Kaunas till den litauiska nyhetskanalen 15min.

En falsk flagg-attack innebär en dold operation vars syfte är att lura allmänheten att en annan aktör bär ansvaret än den som faktiskt planerade och utförde operationen.

LÄS OCKSÅ: Amerikanska soldater ”krossade” av Ukraina 

Foto: J. Torcasio

Text: Redaktionen


14 aug 26

Historiskt väderbesked: Kan bli värsta någonsin

2026 08 14

– Modellerna visar något som ligger utanför allt vi någonsin har observerat tidigare.

Det skriver den framstående klimatforskaren Zeke Hausfather i en färsk analys om årets El Niño. 

Forskaren beskriver utvecklingen som sensationell.

– Jag är generellt sett ganska sansad i hur jag diskuterar klimatdata. Det har bara funnits en gång på senare år då jag blivit riktigt chockad: när den globala temperaturen för september 2023 kom in på hela en halv grad varmare än vad som någonsin uppmätts i september, framhåller Hausfather.

Nu är klimatforskaren återigen chockad. Han beskriver prognoserna för årets El Niño som häpnadsväckande.

– Det ser inte bara ut som att årets El Niño blir den starkaste sedan tillförlitliga mätningar började – den kan dessutom slå tidigare rekord med en häpnadsväckande marginal.

”Kommer att spränga gränserna”

El Niño har inletts och väntas nå sin topp under hösten. Väderfenomenet värmer upp Stilla Havet och förändrar nederbördsmönstren i stora delar av världen.

Senast en så kallad ”Super El Niño” inträffade var 2015. Då påverkades över 60 miljoner människor av väderfenomenet, som förknippas med ökad kraftigt ökad nederbörd i vissa delar av världen och utbredd torka i andra.

Höstens El Niño väntas bli exceptionellt kraftig.  

– Det är realistiskt att denna Super El Niño under hösten kommer att spränga gränserna för hur stark en El Niño kan vara. Konsekvenserna kan bli allvarliga för den globala livsmedelsförsörjningen och skapa stora utmaningar över hela världen, TV2:s meteorolog Andreas Nyholm till kanalen.

Så påverkas Sverige

Det är oklart hur Sverige kommer att påverkas av väderfenomen.

SMHI:s klimatforskare Ralf Döscher konstaterar att det saknas underlag för att dra några exakta slutsatser.

Men att Sverige kommer att påverkas står klart.  

– Vi kan bara säga att Sverige kan märka av en påverkan, men inte hur, säger Döscher till SvD.

ANDRA LÄSER: Ukraina nära stort militärt avtal

FAKTA: El Niño

- El Niño är havsfenomenet som tillsammans med atmosfärsfenomenet Southern Oscillation återkommer över Stilla Havet med ett mellanrum på två till sju år.

- När El Niño inträffar försvagas passadvindarna, alternativt att de ändrar riktning, vilket medför att det varma ytvattnet, liksom molnsystem och regnväder, inte förs tillbaka västerut utan i stället fortsätter österut.

- Därmed förändras också den globala, storskaliga atmosfärscirkulationen liksom vädret i stora delar av övriga världen.

Källa: SMHI

LÄS OCKSÅ: Dagligvaruhandeln växer

Foto: ActionVance

Text: Redaktionen