20okt2025

Obehaglig upptäckt på Willys – bland grönsaker och bröd

2024 02 27

En Willysbutik har hamnat i blåsväder efter flera obehagliga upptäckter i lokalen.

Det handlar om ett antal mindre trevliga fynd i koncernens butik i Köping – som dessutom gjorts i utrymmen där affären förvarar oförpackade livsmedel som grönsaker och bröd.

Till exempel upptäcktes avföring från möss i just dessa utrymmen, rapporterar Aftonbladet med hänvisning till nyhetsbyrån Siren.

Hittade dött djur

Musspillning var dock inte den enda överraskningen i den aktuella butiken.

När kommunen tillkallats för att genomföra en inspektion av lokalen påträffades även en död mus – i butiken. 

En nästan identisk händelse inträffade för lite mer än ett år sedan i en Willysbutik i Sisjön, Göteborg.

Då resulterade upptäckten av en död mus bakom potatisen och musspillning i närheten av naturgodiset i böter på  200 000 kronor till staten.

– Det man har konstaterat är att det har funnits skadedjur och vi har tillsatt omfattande åtgärder för att komma tillrätta med det problemet, sade Willys pressansvariga Johanna Eurén till GP vid det tillfället.

Möglig städutrustning

När det gäller den aktuella Willysbutiken i Köping underkänner nu kommunen städningen även i butikslagret.

Enligt rapporterna ska städutrustningen ha varit delvis möglig och nu tvingas butiken att implementera åtgärder med omedelbar verkan.

Exakt vad åtgärderna består i framgår inte av uppgifterna, men baserat på situationen i butiken i Göteborg förra vintern är det inte alltid helt enkelt att åtgärda situationer likt dessa.

– Ibland är det svårt att komma åt dessa problem, men vi har gjort vårt yttersta. Och nu ska problemen vara lösta, sade Johann Eurén i december 2022.

Även upptäckts hos Lidl

Willys är långt ifrån den enda livsmedelskedja som drabbats av skadedjur.

För knappt ett år sedan gjordes liknande upptäckter i flera Lidl-butiker, exempelvis i Våxnäs i Värmland och Angered i Göteborg. 

Precis som med fallet med Willysbutiken fick den senare betala vite på 75 000 kronor efter att en kund hittade en död råtta eller mus i butiken.

Även ett söndergnagt müslipaket upptäcktes i samma veva, liksom spillning.

Det är naturligtvis inte bra, människor kan bli sjuka. Råttor och skadedjur sprider smitta, så här får det inte se ut, sade Angelica Winter, avdelningschef för livsmedelskontroll och tillstånd på Miljöförvaltning, till SVT vid tillfället.

Foto: Willys

Text: Redaktionen


31 aug 2026

Sylt får inte längre heta sylt – här är nya namnet

2026 08 31

Din sylt kanske inte längre får kalla sig sylt.

I somras införde EU det så kallade “frukostdirektivet”.

Den största förändringen är att gränsen för vad som krävs för att sylt ska få kallas för sylt har justerats.

Från och med nu krävs 45 procent frukt eller bär i produkten, till skillnad från tidigare 35 procent.

Nya namnet

De nya kraven innebär att mängder med produkter tvingas byta namn. Om till exempel jordgubbssylt inte når de 45 procenten måste den istället kallas för “beredning”, i det här fallet “jordgubbsberedning”.

– Benämningen har tagits fram i samråd mellan Svensk Dagligvaruhandel och Livsmedelsverket, och syftar till att skapa tydlighet för både inköpare och konsumenter, skriver Orkla Foods i ett uttalande.

Välkomnar ändringen

Skånska Orkla Foods är en av de största syltproducenterna i Sverige och har välkomnat den nya definitionen av sylt.

Ett hundratal av företagets produkter berörs av det nya direktivet, enligt Sydsvenskan.

– I de fall vi har gjort justeringar har det i de flesta fall varit mindre ändringar som exempelvis ett extra gram av frukten eller bäret, säger Orkla Foods kommunikationsansvarige Ulrika Enström till tidningen.

Därav namnet

Till exempel påverkas Coop Xtras “jordgubbssylt” av frukostdirektivet. Eftersom den innehåller för liten andel jordgubbar står det numera istället “jordgubbsberedning” på etiketten. Samma gäller bland annat Eldorados numera "jordgubbsberedning".

Att namnet blivit just “beredning” i Sverige förklarar Orkla Foods med att det är den branschgemensamma benämningen.

– Vi vill använda samma benämning som resten av branschen, för att göra det enkelt och tydligt för kunderna, säger Ulrika Enström.

Läs mer: Ukrainsk fullträff – ”Putins ögon” har slagits ut

Marmelad och juice

Samma krav på 45 procent frukt eller bär gäller även för att få kallas marmelad. Nytt är också att juice inte heller får lov att innehålla socker.

Reglerna ställer högre krav på innehåll och på märkningen, det är bra för konsumenterna. Vi har också uppfattat att många småskaliga företag som tillverkar produkter med hög kvalitet uppskattar de nya reglerna, säger Amanda Rosendahl, handläggare på Enheten för märkning och export på Livsmedelsverket.

Läs mer: Mest köpta och sålda aktierna i augusti

Foto: F. Tai

Text: Redaktionen


31 aug 26

UPPGIFTER: Svenskt bilmärke nära konkurs

2026 08 31

En svensk elbilstillverkare blöder ekonomiskt.

Det handlar om Polestar, som under en längre tid har tampats med ekonomiska svårigheter. Vid årsskiftet 2025/26 uppgick nettoskulden till 50 miljarder kronor, rapporterar EFN med hänvisning till källor med insyn.

Nu hotas bolaget av konkurs, enligt samma källor.

Enligt uppgifterna kan Polestar i närtid komma med ett rekonstruktions- eller nedläggningsbesked.

– Man sitter i en väldigt svår situation och det ser svårt ut att lösa utan någon form av rekonstruktion. På något sätt kommer det inte att bli trevligt, säger en källa till EFN.

Största ägarna

Polestar har en internationell ägarstruktur, där kinesiska Grely och Volvo Cars är de största ägarna.

– Det är utmanande för Geely att finansiellt hålla Polestar under armarna. Det är dyrt och Geely måste vårda sin balansräkning, säger en källa till kanalen.

Hävdar: Gör framsteg

Under andra kvartalet 2026 sjönk Polestars försäljning med omkring 4 procent till 17 269 bilar jämfört med motsvarande period föregående år.

På halvårsbasis har dock försäljningen ökat med 0,4 procent – från 30 289 bilar 2025 till 30 423 bilar 2026.

Polestars vd Michael Lohscheller uppger att bolaget noterade rekordsiffror under första halvåret, trots ”regulatoriska utmaningar och en fortsatt utmanande marknad”.

– Vi fortsätter att göra framsteg i verksamheten och levererar stark tillväxt på flera viktiga marknader, särskilt i Storbritannien, Tyskland, Sydkorea och den iberiska regionen, säger han i ett uttalande.

ANDRA LÄSER: Skattefritt stöd för anställda – nytt förslag från regeringen

FAKTA: Polestar

- Svensk elbilsmärke med huvudkontor i Göteborg

- Bolagets bilar finns tillgängliga online på 27 marknader globalt i Nordamerika, Europa, Asien och Stillahavsområdet

- I Sverige finns totalt fem retail-ställen, som går under namnet Polestar Spaces, där kunder fysiskt kan få hjälp av icke provisionsbaserade Polestar-specialister för att ordna provkörningar och planera leverans av bil. Polestar finns i Göteborg, Malmö, Stockholm city, Umeå och vid Landvetter flygplats

Källa: Polestar

LÄS OCKSÅ: Nordnet: Mest köpta och sålda aktierna i augusti 

Foto: Redcharlie

Text: Redaktionen