Obehaglig order från Kim Jong-Un – USA slår larm

2024 10 31

Det återstår bara några dagar till det amerikanska presidentvalet på tisdag.

Då ger Nordkoreas diktator Kim Jong-Un order om att testskjuta en interkontinental ballistisk robot med räckvidd att slå ned var som helst i USA, rapporterar CNN.

Roboten tycks inte vara vilken som helst.

Enligt Sydkorea kan det ha varit en “ny typ av ballistisk fastbränsleraket”.

Även grannlandet Japan slår larm om uppskjutningen, och båda länderna befarar att det rört sig om en interkontinental ballistisk robot.

– Flygtiden var den längsta någonsin. Möjligen den modernaste roboten hittills, säger Japans försvarsminister Gen Nakatani enligt CNN.

Första på ett år

Rapporterna om uppskjutningen når medierna natten till torsdagen svensk tid.

Själva testet ska ha genomförts på tisdagen.

Om det verkligen rör sig om en interkontinental ballistisk robot är det den första av slaget som Nordkorea testat på nästan ett år.

Vapnet skulle göra det möjligt för Nordkorea att avfyra kärnvapen snabbare än med robotar som använder flytande bränsleteknik.

USA slår larm: "Vidtar alla åtgärder"

Vita huset har fördömt testskjutningen.

– Ett flagrant brott mot flera resolutioner från FN:s säkerhetsråd, framhåller man i ett uttalande.

Sean Savett, talesperson för Nationella säkerhetsrådet i USA, tillägger att uppskjutningen “onödigt ökar spänningarna” i regionen.

– USA kommer att vidta alla nödvändiga åtgärder för att säkerställa säkerheten för USA, Sydkorea och Japan, understryker han.

Flög i 86 minuter

Enligt japanska och sydkoreanska myndigheter flög roboten i cirka 86 minuter och på en höjd som kan ha uppgått till 7 000 kilometer.

Den föll i havet väster om Okushiri Island, utanför Japans ekonomiska zon.

Roboten uppges ha avfyrats i en “upphöjd vinkel”, vilket innebar att den flög nästan vertikalt uppåt och färdades drygt 1 000 kilometer.

Om den skulle ha en chans att träffa USA hade den behövt avfyras i en plattare bana.

– Lanseringen visade moderniteten och trovärdigheten hos världens mest kraftfulla strategiska avskräckande medel, påstår den statliga nordkoreanska nyhetsbyrån KCNA.

Kim Jong-Un uppges ha varit på plats för att övervaka uppskjutningen.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


JUST NU: Hyror kan sänkas – hundratusentals berörs

2025 08 18

Hyresgästföreningen yrkar på sänkta hyror i Sveriges huvudstad.

Under de senaste åren har svenska folket stått inför stora utmaningar rent ekonomiskt.

Hög inflation, höga räntor och generella kostnadsökningar har slagit hårt mot plånböcker över hela landet.

I vissa områden har även hyrorna dragit iväg – och nu kan hyrorna sänkas i Stockholm då hyresgästerna “inte klarar av mer”.

Hyror kan sänkas

Efter tre år av “rekordhöga hyreshöjningar” yrkar Hyresgästföreningen region Stockholm nu på sänkta hyror.

Hyresgäst­föreningen region Stockholm har drygt 132 000 medlemmar.

I Stockholms län handlar det om en sänkning mellan 0,36 och 4,45 procent, och i Stockholms stad mellan 2,41 och 4,45 procent.

“Måste stoppas”

Yrkandena läggs fram i förhandlingarna med intresseorganisationen Fastighetsägarna Stockholm om den årliga hyresjusteringen 2026. 

– Totalt har hyrorna i regionen ökat med nästan 16 procent sedan 2023 – mer än under de sju föregående åren tillsammans. Hyresrusningen måste stoppas, meddelar Hyresgästföreningen.

“År för år”

Susanne Sjöblom, ordförande för Hyresgästföreningen region Stockholm, kommenterar.

– Det är hyresgästerna som får ta smällen år för år, säger hon.

– Vi ser hur människor oroar sig för att inte kunna bo kvar i sina hem. Situationen är nu så allvarlig att vi inte ser något annat alternativ än att yrka för en sänkning av hyran.

“Är en kris”

För 2026 vill intresseorganisationen Fastighetsägarna se en höjning på 6,1 procent i Stockholms stad och 5,9–8,2 procent i Stockholmsregionen och Gotland.

– Vi befinner oss i en levnadskostnadskris och har nått en gräns där det helt enkelt inte går längre, fortsätter Sjöblom.

– Hyresvärdarna som företrätts av intresseorganisationen Fastighetsägarna Stockholm har stått för de största hyreshöjningarna tre år i rad – hyresgästernas gräns är nådd. Nu måste det till en förändring.

Läs mer: Storkedja sänker priserna på 2 000 produkter

Foto: N. Signe

Text: Redaktionen


Lendo-varning utfärdas – flera drabbade

2025 08 18

Nya bedrägerier orsakar problem.

Den här gången kapar bedragarna jämförelsetjänsten Lendos varumärke.

Bedragarna använder låneföretaget för att försöka lura folk på pengar – och flera personer har drabbats av det, rapporterar Råd & Rön.

Flera drabbade

Så här lyder ett exempel på hur ett bluff-sms kan se ut:

– Hej! Din låneansökan har blivit beviljad. Utbetalning sker inom 2-3 arbetsdagar. Lendo.

I meddelandet medföljer ett telefonnummer till “kundtjänst” som bedragarna vill att de tilltänkta offren ska klicka på.

Exempelvis kan det vara så att mottagaren inte alls har ansökt om lån eller något liknande, och därför vill meddela det till kundtjänsten innan personen haft tid att tänka efter.

Då slår bedragarna till.

“Arbetar mot det”

Lendos talesperson Johanna Björbäck har tidigare uttalat sig om saken.

– Tyvärr ser vi att Lendos varumärke utnyttjas av kriminella i sådana sammanhang, och detta är något vi arbetar aktivt mot, har hon sagt till Råd & Rön.

“Klicka inte”

Via hemsidan uppmanar Lendo till att inte under några omständigheter följa några uppmaningar eller klicka på länkar.

Observera! Det cirkulerar just nu bluff-sms som sägs komma från Lendo med uppgifter om ett godkänt lån, menas det.

– Dessa sms är en bluff - Lendo kontaktar aldrig dig som inte har ansökt om ett lån via vår tjänst. Klicka inte på någon länk i sms:en, ring inte upp avsändaren utan rapportera sms:et till operatörsoberoende numret 7726 och blockera avsändaren.

Det är 7726

Sveriges telekomoperatörer har inrättat ett gemensamt sms-nummer dit du som abonnent kan rapportera misstänkta bluff-sms – 7726.

– En viktig del av arbetet är att snabbt få in information från allmänheten om misstänkt verksamhet. Därför har vi nu skapat det gemensamma kortnumret 7726, dit du som abonnent kan anmäla misstänkta bedrägeriförsök via sms, förklarar Telia.

– För att rapportera skumma sms vidarebefordrar du helt enkelt meddelandet till kortnummer 7726. (Du får ett autosvar som bekräftar ditt tips.) På så sätt får operatörerna kännedom om sms:et och kan blockera bedrägliga meddelanden från att skickas till fler personer.

Foto: Lendo

Text: Redaktionen