ÖB går ut med kraftfull varning

2023 04 24

Sverige har evakuerat 25 svenska medborgare från Sudan.

Tidigt på måndagsmorgonen landade svensk utsänd ambassadpersonal från ambassaden i Khartoum, deras medföljande familjer och ett antal svenskar välbehållna på Djiboutis flygplats.

Omkring 145 svenska soldater deltog i insatsen som enligt UD genomfördes under ”mycket svåra förhållanden och under stor tidspress”.

Över tjugo svenskar har evakuerats från inbördeskrigets fasor.  

Men kvar i landet finns cirka 150 svenska medborgare.

– Läget är väldigt skört, säger Sveriges överbefälhavare Micael Bydén till SVT Nyheter.

"Hög risk"

Kriget i Sudan har pågått i tio dagar.

Intensiteten i striderna har trappats upp de senaste dagarna.

 Micael Bydén varnar för att situationen är mycket svår för de svenskar som finns kvar i landet. 

– Det är hög risk för alla som befinner sig i det här området oavsett om man är i huvudstaden eller flygbasen som är aktuell, säger han till tv-kanalen.

Inga garantier

Regeringen kan inte lova att resterande svenska medborgare kommer att evakueras.

Beskedet från statsminister Ulf Kristersson (M) är tydligt.

De kvarvarande svenskarna kan inte förvänta sig något utöver konsulärt stöd. 

– Sverige kommer bistå de svenskar som är kvar på de sätt som är möjligt och rimligt. Det finns inga garantier för att vi kan hämta hem svenska medborgare i krig, säger statsministern enligt Expressen.

”Enskild insats”

Utrikesminister Tobias Billström (M) tror inte att Sverige kommer att upprepa nattens räddningsoperation.

– Konvojen var en enskild insats som genomfördes samordnat under Frankrikes ledning och kommer i det här läget inte vara lätt att återupprepa. 

Stödjer evakueringen

Försvarsmakten kommer att fortsätta att stödja den internationella evakueringsinsatsen i Sudan samt bistå vid evakuering av svenskar.

– I nuläget finns inga indikationer på att situationen kommer att stanna av eller mildras.

– Försvarsmakten följer utvecklingen noga och mot bakgrund av det osäkra läget kommer myndigheten inte kommunicera fler detaljer kring planeringen, detta för att värna om säkerheten för Försvarsmaktens medarbetare och personerna på plats i Sudan, skriver myndigheten på sin hemsida.

Foto: Antonia Sehlstedt Försvarsmakten

Text: Redaktionen


Julklapp till Putin – världens största gasanläggning brinner

2025 12 27

Den ukrainska säkerhetstjänsten SBU har skickat en julhälsning till den ryska regimen i Moskva.

I ett inlägg på Telegram uppger SBU att man tillsammans med landets militär har attackerat en stor gasanläggning i Orenburg i södra Ryssland.

Anläggningen är världens största för separering av gas, vilket Reuters tidigare har rapporterat om.

En SBU-källa bekräftar uppgifterna.

– Gasanläggningen i Orenburg är världens största gaskemiska komplex och bearbetar 37,5 miljarder kubikmeter gas årligen, säger källan till Kyiv Independent.

Står i brand

Nu står den jättelika anläggningen i brand. Det visar satellitbilder från Nasas verktyg FIRMS, som övervakar och registrerar bränder i realtid.

– Attacken utlöste också en brand i rörledningen till 3U-70-enheten, som renar rågas från vätesulfid och koldioxid. Till följd av detta avbröts anläggningens drift delvis, säger SBU-källan till Kyiv Independent.

Gasanläggningen i Orenburg är belägen över 1 000 kilometer från den ukrainska gränsen. Trots avståndet är anläggningen av stor betydelse för både den ryska militären och landets ekonomi. Den har därför varit en regelbunden måltavla för ukrainska långdistansdrönare under kriget. 

Storm Shadow-robotar har slagit ner

Ukrainska styrkor har även attackerat ett oljeraffinaderi i Novosjakhtinsk i sydvästra Ryssland.

Enligt den ukrainska armén utlöste attacken explosioner vid raffinaderiet.

– Målet träffades, framhåller den ukrainska generalstaben i ett uttalande.

Vidare uppger den ukrainska militären att brittiska Storm Shadow-robotar användes i attacken mot oljeanläggningen.

LÄS MER: Nytt Gripen-besked från Ukraina 

Marknad attackerad

Samtidigt fortsätter Ryssland att attackera civila mål i Ukraina.

Under juldagen besköts en marknad i Cherson och ett bostadsområde i Tjernihiv. Minst två personer dödades och nio skadades, uppger Kyiv Independent.

LÄS OCKSÅ: Massivt rökmoln – Ryssland under attack

Foto: Sociala medier resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


”Börja räkna åren” – jätteland nära kollaps

2025 12 27

– När ekonomiska berättelser börjar låta så här bekanta är det svårt att inte börja räkna ner åren.

Det skriver den ryska författaren och journalisten Tatjana Rybakova i den oberoende tidningen Moscow Times.

Rybakova drar paralleller mellan Rysslands nuvarande ekonomiska situation och läget i Sovjetunionen under åren före stormaktens kollaps.  

Enligt Rybakova finns det flera tecken som tyder på att Ryssland kommer gå ett liknande öde tillmötes.

Hon pekar bland annat på:

- Svag tillväxt. BNP växte endast med 0,6 procent under tredje kvartalet 2025. Trots det använder den ryska regimen särskilda beräkningssätt för att få siffrorna att se starkare ut. På samma sätt använde Sovjet särskild statistik för att dölja stagnation.

- Tillväxten drivs nästan enbart av statliga utgifter och militärindustrin. Andra typer av investeringar pressas tillbaka samtidigt som konsumtionen minskar. 

- Den ryska regeringens budgetprognoser sträcker sig till 2042. Rybakov framhåller att prognoserna vilar på alltför optimistiska antaganden om oljepriser och skatteintäkter och drar paralleller till Sovjetunionens femårsplaner.

- Dagens låga oljepriser påminner om prisnivån innan Sovjetunionens fall. Liknande nivåer på 1980-talet bidrog till stormaktens kollaps. 

LÄS MER: Kreml: Det är bäst att Sverige ber om ursäkt 

Många frågor kvarstår

Parallellerna är så tydliga att Rybakova vågar fastslå att Ryssland sannolikt står inför en ekonomisk kollaps. Om den sker i närtid eller inte är däremot oklart.  

– Huruvida denna historia avslutas plötsligt och nästan oblodigt, som Sovjetunionens kollaps gjorde, eller drar ut på tiden i en lång och smärtsam process är omöjligt att veta. Historien upprepar sig inte exakt, skriver författaren och tillägger:

– Men när ekonomiska berättelser börjar låta så här bekanta är det svårt att inte börja räkna ner åren.

LÄS OCKSÅ: Swedbank: Gör dessa tre saker 2026

Foto: M. Domnina

Text: Redaktionen