JUST NU: Nytt virus i Kina – flera smittade av djur

2022 08 10

Ett nytt virus som smittar från djur till människa har upptäckts i Kina.

Viruset har upptäckts i två provinser och 35 personer befaras vara smittade, enligt en ny studie från den ansedda medicintidskriften New England Journal of Medicine.

Det nya viruset benämns som ”langya” och tillhör gruppen henipavirus. 

Personerna som smittats har utvecklat symptom som feber, trötthet, illamående, muskelvärk och hosta.

Det finns inga uppgifter om dödsfall eller allvarlig sjukdom.

”Ingen anledning till panik”

– Fallen av Langya henipavirus har hittills inte varit dödliga eller mycket allvarliga, så det finns ingen anledning till panik, säger Wang Linfa, professor vid Duke-NUS Medical School  till kinesiska Global Times. Hon är en av forskarna bakom studien. 

Men tidigare fall av andra varianter av henipaviruset har visat sig ha en högre dödlighet hos de som drabbats än hos personer som insjuknat i coronaviruset.

– Henipavirus kan orsaka allvarliga sjukdomar hos djur och människor och klassificeras som ett biosäkerhetsnivå 4-virus med dödlighet på mellan 40-75 procent, enligt data från Världshälsoorganisationen (WHO), rapporterar Global Times.

Inget vaccin

Enligt studien i New England Journal of Medicine finns det ännu inga evidens som tyder på att viruset smittas från människa till människa.

Tidigare rapporter tyder dock på att henipavirus kan överföras från människa till människa, rapporterar Global Times.

Det finns för närvarande ingen behandling eller vaccin mot viruset.

Nya infektionssjukdomar kommer

Wang Xinyu, biträdande chefsläkare vid avdelningen för infektionssjukdomar vid Huashansjukhuset, konstaterar att coronaviruset inte kommer att vara den sista pandemi som drabbar mänskligheten.

– Coronavirus kommer inte att vara den sista infektionssjukdomen som orsakar en pandemi i världen. Nya infektionssjukdomar kommer att få en allt större inverkan på människors dagliga liv, säger han till den kinesiska nyhetssajten.

Henipavirus

  • Ett virussläkte inom underfamiljen Paramyxovirinae och familjen Paramyxoviridae.
  • Det omfattar arter som infekterar och kan ge upphov till dödlig sjukdom hos ett flertal värdorganismer, inklusive människor.
  • Källa: Karolinska Institutet

Foto: CDC resp A. Luengo 

Text: Redaktionen


15 maj 26

Stor förändring för pant i Sverige redan i sommar

2026 05 15

I mitten av 2025 höjdes pantbeloppet på dryckesförpackningar i Sverige.

Panten ökade från en till två kronor på aluminiumburkar och små petflaskor.

På stora petflaskor höjdes beloppet från två till tre kronor.

Men höjningarna har än så länge inte fått genomslag i Sverige. Hela 80 procent av förpackningarna har kvar de gamla pantbeloppen, rapporterar Sveriges Radio. 

Men snart blir det ändring på det.

Från och med 1 juli 2026 väntas en kraftig ökning av flaskor och burkar  med de högre pantbeloppen.

Det uppger Katarina Lundell, marknads- och kommunikationschefen på Pantamera.

– Vi kan se att det kommer fler och fler artiklar som har det nya pantbeloppet på sina förpackningar. Vi tror att det kommer bli en kraftig ökning under tredje kvartalet 2026, säger hon till radion.

För tidigt att utvärdera

Skiftet till de nya pantbeloppen har varit en utdragen process, uppger Katarina Lundell.

– Alla producenter ska ställa om och byta koder och pantmärke på alla förpackningar – så det tar lång tid. Men vår förhoppning är att panthöjningen ska ge en jättebra effekt, säger hon till radion.

Vidare konstaterar Lundell att det är för tidigt att utvärdera effekten av panthöjningen.

LÄS MER: Glädjebesked för svenskar – inför sommarresan

Sverige är världsledande

Syftet med höjningen är att få allmänheten att panta mer.

– Sveriges pantsystem är världsledande, eftersom konsumenterna vet att det gör skillnad för miljön och klimatet att panta. Vi ser varje år en liten ökning av vår höga pantningsgrad som nu ligger strax under 90 procent, sade Tomas Kjellker, vd på Returpack/Pantamera, i samband med beslutet.

– Genom att göra den här höjningen ger vi systemet ytterligare en skjuts så att vi kan återvinna ännu fler burkar och flaskor, tillade Kjellker.

LÄS OCKSÅ: Biljätte har ”värsta året någonsin” – miljardförlust på elbilar

Foto: PantaMera

Text: Redaktionen


15 maj 26

Ring direkt – polismeddelande till svenska folket

2026 05 15

Alla svenskar uppmanas att vara extra vaksamma.

Detta med anledning av en pågående stöldvåg.

På kort tid har tre husbilar stulits i Linköping, Bankeryd och Ulricehamn.

– Två av husbilarna stod på uppställningsplatser, medan husbilen i Ulricehamn stals från ett företag, uppger polisen.

Nu varnas alla med husbil.

– Från polisens sida vill vi varna husbilsägare för att nya stölder kan komma att ske, det gäller även andra märken och modeller, skriver polisen.

Uppmanar alla: Ring direkt

Polisen vädjar även om hjälp från allmänheten.

Myndigheten betonar att man efterlyser vittnen till stölderna och välkomnar tips som kan underlätta utredningarna och förhindra nya stölder.  

– Om du har sett något som avviker vid uppställningsplatser, exempelvis obehöriga som åker runt och rekognoserar för framtida stölder, hör av dig till polisen på telefonnummer 114 14! skriver polisen.

Kan ha lämnat landet

Det finns en betydande risk att de stulna husbilarna redan har lämnat Sverige.

– Historiskt har stulna husbilar förts ut ur landet med manipulerade chassinummer och falska registreringsskyltar, uppger polisen.

LÄS MER: Glädjebesked för svenskar – inför sommarresan

”Går i vågor”

Under 2025 efterlystes 32 husbilar i Sverige jämfört med 72 året tidigare.

Flera av ägarna får aldrig tillbaka sina fordon. Återfinnandegraden ligger på 41 procent, rapporterar Husbil.se.

– Det går lite i vågor gällande stölder av husbilar i Sverige. När kriminella ligor ligger bakom husbilsstölden är det ofta svårt att hitta husbilarna igen men man ska aldrig ge upp och tänka att den husbilen ser jag inte igen, säger Mats Carlsson, utredare på Larmtjänst, till sajten.

I Sverige finns det omkring 120 000 registrerade husbilar, enligt Husvagns- och Husbilsbranschens Riksförbund (HRF),

LÄS OCKSÅ: Biljätte har ”värsta året någonsin” – miljardförlust på elbilar

Foto: . Leupe resp Koyos

Text: Redaktionen