JUST NU: Nytt virus i Kina – flera smittade av djur

2022 08 10

Ett nytt virus som smittar från djur till människa har upptäckts i Kina.

Viruset har upptäckts i två provinser och 35 personer befaras vara smittade, enligt en ny studie från den ansedda medicintidskriften New England Journal of Medicine.

Det nya viruset benämns som ”langya” och tillhör gruppen henipavirus. 

Personerna som smittats har utvecklat symptom som feber, trötthet, illamående, muskelvärk och hosta.

Det finns inga uppgifter om dödsfall eller allvarlig sjukdom.

”Ingen anledning till panik”

– Fallen av Langya henipavirus har hittills inte varit dödliga eller mycket allvarliga, så det finns ingen anledning till panik, säger Wang Linfa, professor vid Duke-NUS Medical School  till kinesiska Global Times. Hon är en av forskarna bakom studien. 

Men tidigare fall av andra varianter av henipaviruset har visat sig ha en högre dödlighet hos de som drabbats än hos personer som insjuknat i coronaviruset.

– Henipavirus kan orsaka allvarliga sjukdomar hos djur och människor och klassificeras som ett biosäkerhetsnivå 4-virus med dödlighet på mellan 40-75 procent, enligt data från Världshälsoorganisationen (WHO), rapporterar Global Times.

Inget vaccin

Enligt studien i New England Journal of Medicine finns det ännu inga evidens som tyder på att viruset smittas från människa till människa.

Tidigare rapporter tyder dock på att henipavirus kan överföras från människa till människa, rapporterar Global Times.

Det finns för närvarande ingen behandling eller vaccin mot viruset.

Nya infektionssjukdomar kommer

Wang Xinyu, biträdande chefsläkare vid avdelningen för infektionssjukdomar vid Huashansjukhuset, konstaterar att coronaviruset inte kommer att vara den sista pandemi som drabbar mänskligheten.

– Coronavirus kommer inte att vara den sista infektionssjukdomen som orsakar en pandemi i världen. Nya infektionssjukdomar kommer att få en allt större inverkan på människors dagliga liv, säger han till den kinesiska nyhetssajten.

Henipavirus

  • Ett virussläkte inom underfamiljen Paramyxovirinae och familjen Paramyxoviridae.
  • Det omfattar arter som infekterar och kan ge upphov till dödlig sjukdom hos ett flertal värdorganismer, inklusive människor.
  • Källa: Karolinska Institutet

Foto: CDC resp A. Luengo 

Text: Redaktionen


20 okt 26

Storm på väg mot Sverige – då brakar det loss

2026 10 20

Mildare höstväder präglar Sverige under början av veckan.

Fram till helgen väntas plusgrader i nästan hela landet. I södra och mellersta Sverige letar sig temperaturerna över 10-gradersstrecket.

Framåt helgen slår dock vädret om rejält.

En höststorm rör sig mot Sverige och väntas föra med sig kraftiga vindar under söndagen.  

Det är ännu oklart hur omfattande konsekvenserna blir, men SMHI flaggar för att det kan bli rejält blåsigt i hela landet.

– På söndag ser det ut att bli rejält blåsigt i hela landet i samband med att ett djupt lågtryck som närmar sig ute på Norska havet, framhåller myndigheten i sin senaste prognos.

Stormen Austen

Den brittiska vädertjänsten har döpt stormen till Austen.

Enligt SMHI väntas Austen nå Storbritannien under torsdagen och fredagen för att sedan röra sig österut. På söndag beräknas stormen dra in över Sverige.  

Varningar kan utfärdas

SMHI har än så länge inte utfärdat några varningar inför söndagen.

Varningar kan dock komma senare under veckan. Enligt SMHI publiceras vädervarningar på myndighetens hemsida och väderapp upp till tre dygn innan väderhändelsen beräknas inträffa. 

– Det är viktigt att följa väderutvecklingen eftersom prognoserna uppdateras kontinuerligt dygnet runt, vilket även kan medföra ändringar av varningsnivåer och varningsområden, skriver SMHI på sin hemsida.

Läs också: Bekräftat: Största ökningen sedan pandemin 

FAKTA: SMHI:s varningsnivåer

- Varningar utfärdas som gul, orange och röd, där röd är allvarligast.

- SMHI varnar för många olika typer av väderhändelser som till exempel vind, regn, halka, höga vattenflöden eller höga temperaturer.

- Varningssystemet utgår ifrån vilka konsekvenser eller störningar vädret kan skapa. Exempelvis kan 20 millimeter snö inom 12 timmar ge olika varningsnivåer beroende på var i landet snön faller eller när på året det sker.

Källa: Krisinformation.se

Andra läser: Biljätte kollapsar 

Foto: JD Designs

Text: Redaktionen


20 okt 2026

Nytt regeringsdrag från SD – tror C säger ja

2026 10 20

Igår tilldelades Elisabeth Thand Ringqvist (C) sonderingsuppdraget av talman Andras Norlén.

Dagen innan hade Jimmie Åkesson (SD) sträckt ut en hand till C-ledaren och bjudit in till ett “förutsättningslöst samtal”.

– Mitt parti har som bekant inga röda linjer, framhöll SD-ledaren i ett öppet brev till Thand Ringqvist.

Nu planerar Sverigedemokraterna ytterligare ett drag i regeringsbildningen.

Partiet förbereder ett nytt förslag, ett så kallat utskottsinitiativ, om att slopa straffrabatt. Initiativet gäller det förslag som Tidöpartierna lade fram i våras men som fick motstånd av de rödgröna på grund av en avsaknad plan för införandet, rapporterar GP.

Ett drag för att sätta press på C under Thand Rinqvists sondering.

– Det är klart att det är kopplat till regeringsfrågan. Men det är inte det som varit grundambitionen i detta, vi vill först seriöst införa detta och det har varit en stor fråga för oss hela den förra mandatperioden, säger Alexander Christiansson, rättspolitisk talesperson i SD, till tidningen.

"Ingenting hindrar C"

Efter den intensiva följddebatten modifierade Moderaterna förslaget och angav en startplanen för rabatten till 1 januari 2029. Det ställde sig Centern positiva till tidigare i höstas. 

– Centerpartiet välkomnar att Moderaterna nu presenterat en plan för hur reformen faktiskt ska kunna genomföras. Vi vill slopa dagens mängdrabatt, framhöll C efteråt.

Sedan dess har val och maktskifte skjutit upp frågan. Nu är SD redo att gå fram med förslaget på nytt. 

– Nu finns det en plan som känns godtagbar och då finns det ingenting som hindrar Centerpartiet från att ställa sig bakom det här utskottsinitiativet, det vore snarare konstigt om de inte gjorde det, säger Alexander Christiansson.

Läs mer: 47 000 äger aktien på Avanza – bjässen lyfter på börsen

Utesluter M-ledd regering

Igår uttryckte C-ledaren att det fortfarande är Magdalena Andersson (S) som är hennes statsministerkandidat. En M-ledd regering är utesluten, enligt Thand Ringqvist.

– Det ser jag inte som en möjlig lösning, sade hon till Aftonbladet.

Partiledaren kommer dock att tala med alla partier under sin sonderingsvecka, inklusive V och SD.

Läs mer: Kostar nästan en miljard – nu har Ukraina förstört den

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen