22dec2025

Nytt väderrekord har slagits i Sverige

2024 11 25

Ett nytt väderrekord har uppmätts i Göteborg.

Under den senaste tiden har snöfall och halka ställt till med stora problem runt om i landet.

Samtidigt kommer nu uppgifter om att ett nytt väderrekord har slagits i Sverige.

Närmare bestämt är det i Göteborg som det har uppmätts, rapporterar TV4.

Nytt värmerekord

Det rör sig om ett nytt svenskt värmerekord.

Aldrig tidigare har det varit så varmt den här tiden på året som det var på måndagsmorgonen i Göteborg.

Då uppmättes 14 grader.

– Det är inte bara här i Sverige som vi har upplevt exceptionellt höga temperaturer, utan det har slagits temperaturrekord även i andra länder i Europa, bland annat i Danmark, säger meteorolog Ulrika Elvgren till TV4.

Senast 1906

SMHI framhåller att det är en unik uppmätning, och den senaste gången liknande temperaturer uppmättes var för över 100 år sedan.

– I Göteborg nådde temperaturen under måndag morgon den 25 november hela 14,0°. Detta är den högsta temperatur som uppmätts i Sverige så sent på året. Närmast kommer den 23-24 november 1906 då Västervik i Småland.

Inte bara värmerekord

Samtidigt har november varit en kylig månad på många håll.

Det kalla vädret i förra veckan medförde även lokalt mycket låga novembertemperaturer i söder den 22-23 november. 

Karlshamn i Blekinge hade med -12,3° på lördag morgon den 23:e sin lägsta novembertemperatur sedan 1980 då det var -13,3° där. 

Hårda vindar

Hårda vindar har även uppmätts, uppger SMHI.

– Två stationer, Bjuröklubb i Västerbotten och Lungö i Ångermanland, noterade storm i medelvind den 20-21 november. Som mest blåste det 25,7 m/s i medelvinden torsdag natt den 21 november vid Bjuröklubb, meddelar vädermyndigheten.

– Senast det blåste mer vid Bjuröklubb var på Nyårsdagen 2019 i samband med stormen Alfrida. Ute vid Lungö utanför Härnösand får man gå tillbaka till den 3 mars 2000 för att hitta en högre medelvind.

– Då blåste det 27,3 m/s som mest. Den här gången uppmättes 25,2 m/s som mest under onsdagen den 20 november.

Foto: MarcusOscarsson.se

Text: Redaktionen


Sex länder går samman – markerar mot Trump

2026 01 04

Sex länder markerar mot USA:s president efter attacken mot Venezuela.

USA:s attack mot Venezuela tidigt på lördagen har lett till kraftiga reaktioner världen över.

Nicolas Maduro har förts ut ur landet och befinner sig nu i New York i väntan på rättegång.

Samtidigt går sex länder samman för att markera mot Donald Trump, rapporterar The Guardian.

Går samman

Spanien, Brasilien, Chile, Colombia, Mexiko och Uruguay har släppt ett gemensamt meddelande där de framhåller att USA:s aktioner “utgör ett extremt farligt prejudikat för fred och regional säkerhet och utsätter civilbefolkningen för fara”.

– Vi uttrycker vår djupa oro över och vårt avståndstagande från de militära handlingar som utförts ensidigt på venezuelanskt territorium, vilka strider mot folkrättens grundläggande principer, i synnerhet förbudet mot användning och hot om våld samt respekten för staters suveränitet och territoriella integritet.

“Oförenligt”

Det gemensamma meddelandet fortsätter.

– Vi uttrycker vår oro gällande varje försök till statlig kontroll, administration eller externt övertagande av naturresurser eller strategiska resurser, vilket är oförenligt med internationell rätt och hotar regionens politiska, ekonomiska och sociala stabilitet.

Läs mer: Svenskt byggbolag säkrar stort USA-avtal

Kristerssons kommentar

Många världsledare har kommenterat händelserna med olika uppfattningar om attacken.

En som uttryckt sina tankar är Sveriges statsminister Ulf Kristersson (M).

– Det venezuelanska folket har nu befriats från Maduros diktatur, skriver statsministern på X.

– Men alla stater har samtidigt ett ansvar att respektera och agera i enlighet med folkrätten. Det är dessutom ett långsiktigt säkerhetspolitiskt intresse för Sverige.

Domstol på Manhattan

Maduro och hans fru Cilia Flores väntas framträda i en federal domstol på Manhattan på måndagen.

Detta enligt en talesperson för domstolen, rapporterar BBC.

Läs mer: Donald Trump varnas – riskerar ”kaos eller kollaps”

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


2januari2026

Ryssland drar i handbromsen – ”erkänner misslyckande”

2026 01 04

Ryssland tvingas att backa från sina planer.

Efter den ryska invasionen av Ukraina 2022, med tunga sanktioner från omvärlden som följd, har den ryska ekonomin stagnerat på punkt efter punkt.

Detsamma gäller den ryska förmågan att upprätthålla viktiga samhällsfunktioner och investeringar som behövs för en fungerande tillvaro för befolkningen.

Inför 2026 tvingas nu myndigheterna att återigen dra i handbromsen för viktiga investeringar.

– Ryska järnvägar minskar investeringarna för tredje året i rad. Investeringsprogrammet för 2026 har minskats med nästan en femtedel, vilket signalerar att den ryska ledningen erkänner ett misslyckande, uppger Ukrainas underrättelsetjänst, i ett uttalande.

Påskyndar försämring

Uteblivna investeringar i den ryska järnvägen riskerar att slå hårt mot landet på sikt, då ett fungerande transportsystem är avgörande för den ryska ekonomin.

– Mot bakgrund av den kroniska stagnationen i transportsystemet påskyndas försämringen av en sådan minskning. Istället för utveckling och modernisering går de flesta resurser till primitivt underhåll av utslitna medel, uppger underrättelsetjänsten.

Järnvägarna till Östersjön

Ett arbete som nu väntas stanna av är de planerade ryska projekten för att öka transportkapaciteten till sina hamnar i Östersjön.

– Baserat på nuvarande finansieringsnivåer har genomförandet 2026 i praktiken kollapsat. Det lämnar strategiska rutter begränsade och berövar ekonomin på exportmöjligheter, uppger RBC-Ukraine.

LÄS MER: Nyårssmäll i Ryssland – video på explosioner sprids

Systemkris i infrastrukturen

De återkommande minskningarna inom den ryska järnvägen är en del av ett större problem i landet.

– Det pekar på en systemkris inom transportinfrastrukturen. Som en följd levereras inte nyckelprojekt, entreprenörer står utan arbete och järnvägsnätet fortsätter att försämras, rapporterar tidningen.

– Detta är inte bara ett problem för järnvägen. Det speglar den övergripande försämringen av Rysslands ekonomi, som inte ens kan upprätthålla grundläggande investeringsprogram, framhåller rapporten från den ukrainska underrättelsetjänsten.

LÄS MER: Ryskt sammanbrott – sämsta sedan 70-talet

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen