WHO: Officiellt meddelande till hela världen

2023 05 05

Covid-19 har skördat nästan sju miljoner liv över hela världen.

Hela planeten sattes mer eller mindre på paus våren 2020 när coronaviruset spred sig från Kina till Europa och sedermera över alla världens kontinenter.

Samhällen stängdes ned och människor tvingades leva under helt nya förutsättningar och med nya beteenden.

Smittspridningen av covid-19 fortsatte in i 2021 och har fortsatt att betraktas som en pandemi, trots att vaccineringar skyddat de värst utsatta riskgrupperna och avlastat sjukvården.

Nytt officiellt besked

Men nu är det över.

Officiellt över.

Covid-19 är inte längre en pandemi, meddelar Världshälsoorganisationen WHO på en presskonferens under fredagseftermiddagen.

Inte längre ett hot

Beskedet från WHO är att sjukdomen inte länge klassas som ett “internationellt hot mot människans hälsa”.

– Det är med stort hopp som jag förklarar covid-19 över som en global hälsonödsituation, säger WHO:s generaldirektör Tedros Adhanom Ghebreyesus, enligt AFP.

Generaldirektören lyfter dock fortfarande ett varningens finger om viruset.

– Det betyder inte att covid-19 är över som ett globalt hälsohot, säger han.

764 miljoner fall

Den 30 januari 2020 ropade FN:s hälsomyndighet officiellt ut coronaviruset som en internationell kris.

Vid det tillfället hade det fortfarande inte fått namnet covid-19 och inga större utbrott utanför Kina hade ägt rum.

Tre år senare har omkring 764 miljoner fall bekräftats och drygt fem miljarder människor har fått minst en dos vaccin, enligt AFP.

18 000 dödsfall i Sverige

I Sverige har över 23 000 dödsfall kopplade till covid-19 bekräftats.

Nästan 2,7 miljoner fall av sjukdomen har registrerats, enligt statistisk från Folkhälsomyndigheten.

Redan för ett år sedan slutade Sverige att betrakta covid-19 som en allmänfarlig sjukdom.

Samma vår slutade den så kallade pandemilagen att gälla.

Vi har lärt oss att smittsamma infektionssjukdomar påverkar hela samhället, inte bara folkhälsan. Även ekonomin och demokratin drabbas genom att man tar åtgärder som påverkar människors liv, sade virusforskaren Ali Mirazimi till SVT för ett år sedan.

Foto: M. Sanchez

Text: Redaktionen


9 juli 2026

Yrke kan förbjudas – 6 000 svenskar riskerar jobbet

2026 07 09

Tusentals svenskars jobb hänger på en allt skörare tråd.

Över 6 000 personer i Sverige jobbar som telefonförsäljare, enligt siffror från Statistiska centralbyrån.

Inom kort kan samtliga behöva se sig om efter ett nytt arbete.

Regeringen meddelar nämligen på torsdagen att en utredning tillsätts för att se över om telefonförsäljning ska förbjudas.

– Telefonförsäljning upplevs av många som både missvisande och påträngande, säger civilminister Erik Slottner (KD) i ett uttalande.

Kan bli olika slags förbud

Redan för ett år sedan krävde Konsumentverket hårdare tag mot telefonförsäljning. Då förespråkade myndigheten bland annat ett förbud mot försäljning av lån.

– Det är försäljningsmetoden som sådan som är problematisk. Extra svårt är det för utsatta målgrupper som äldre, personer med kognitiva funktionsnedsättningar eller de med låga kunskaper i svenska, framhöll myndighetens generaldirektör Cecilia Tisell på DN Debatt hösten 2024.

Nu hörsammar regeringen uppmaningarna.

Utredningen kommer analysera och ge förslag på hur konsumenter bättre kan skyddas från försäljare där det är företagen som ringer kunden. Utredningen ska bland annat granska om telefonförsäljning bör förbjudas helt, eller om det enbart ska ske inom särskilda branscher eller produkter.

– Vissa grupper i samhället riskerar också att hamna i kläm, inte minst äldre. Vi behöver se över frågan grundligt och om det kan vara motiverat med ett förbud, säger Erik Slottner. 

LÄS MER: Ska bli lättare att komma till Sverige och arbeta

Brett stöd

Om regeringen väljer att gå vidare med att föreslå förbud mot telefonförsäljning kan de sannolikt räkna med stöd från oppositionen.

Vänsterpartiet har tidigare varit tydliga med att man vill se ett totalförbud.

– Vill man att försäljare ska ringa upp en och sälja saker, då förslår vi att man sätter upp sig på en lista för det. En omvänd så kallad ”nix-lista”, sade V-ledaren Nooshi Dadgostar till TV4 för två år sedan. 

LÄS MER: Ersättning till fastighetsägare höjs

Foto: Olle Friman/Regeringskansliet

Text: Redaktionen


9 juli 2026

Ryssarna flyr – Ukraina tar kontroll

2026 07 09

Ryska styrkor tvingas lämna ockuperade områden i Ukraina.

Under torsdagsmorgonen kommer beskedet.

En by i regionen Donetsk har befriats från de ryska ockupanterna.

Glädjen var stor när de ukrainska styrkorna pressade undan motståndarna, som tvingades backa från sina positioner, rapporterar RBC-Ukraine.

– Novokhatske är tillbaka under Ukrainas väpnade styrkors kontroll! Genom gemensamma och samordnade insatser har soldaterna från den 37:e marinbrigaden och deras vapenbröder från den 79:e luftlandsättningsbrigaden utplånat de ryska ockupationsstyrkorna i byn Novokhatske i regionen Donetsk, uppger den ukrainska militären i ett uttalande, enligt tidningen.

Steg för steg

Ukraina har avancerat steg för steg genom det kraftigt minerade området.

Slutligen lyckades operationen och de ryska soldaterna tvingades bort från området, efter att ha lidit stora förluster. Det uppger den ukrainska militären.

Samtidigt pågår hårda strider i en annan stad i samma region.

Putin hävdar framgång

I förra veckan gick den ryske diktatorn Vladimir Putin ut och hävdade att Ryssland tagit kontroll över staden Kostiantynivka i regionen Donetsk.

– Rysk kontroll har etablerats över staden, sade han, enligt RBC-Ukraine.

– Jag vill påpeka att erövringen av Kostyantynivka bara är det första, men mycket viktiga, steget i förstörelsen av den ukrainska arméformationen som för närvarande håller området.

LÄS OCKSÅ: Två jättefartyg står i brand

Zelenskyj slår tillbaka

Ukrainas president tillbakavisar uttalandet från den ryske ledaren.

Striderna i staden är långt ifrån avgjorda, menar Volodymyr Zelenskyj.

– Striderna fortsätter också för Kostiantynivka, som Putin redan har gjort anspråk på, men uppenbarligen kommer han aldrig att riskera att dyka upp där. För i verkligheten har han bara Moskva, Sankt Petersburg och sina residens, sade han enligt tidningen.

Svåra förluster

Den ukrainske presidenten passade också på att lyfta de stora ryska förlusterna vid fronten. Ett faktum som Putin ogärna talar högt om.

– I juni var det nästan 30 000 bekräftade förluster bland de ryska ockupanterna vid fronten – döda eller svårt skadade, sade Zelenskyj, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: Nato överens – så mycket får Ukraina

Foto: L. Johnns

Text: Redaktionen