Nytt Natobakslag för Sverige

2022 11 16

Ungern har börjat vackla om att godkänna ett svenskt medlemskap i Nato.

Allt talade förra veckan för att Ungern officiellt skulle godkänna Sveriges och Finlands ansökningar till Nato.

– Vi har inga invändningar. För oss är finländarna och svenskarna allierade, och precis som att vi kan räkna med våra allierade, kan de räkna med oss, sade premiärminister Viktor Orbáns stabschef Gergely Gulyas på en presskonferens så sent som i onsdags.

Man hade även satt upp ett mål om att godkänna ansökningarna senast 7 december då ungerska parlamentet stänger för året.

Får nej varje gång

Men nu har landet börjat vackla i frågan.

I Budapest finns en helt annan bild än att det formella antagandet från Ungerns sida har dröjt för att man “inte hunnit med” och att godkännandet kommer ske “inom några dagar”, rapporterar Svenska Dagbladet.

– Jag har försökt föra upp frågan på agendan i utrikesutskottet vid två tillfällen, men fått nej båda gångerna. Jag har inte ens fått igenom att vi gör ett uttalande om att vi stöder er ansökan och att vi ska rösta, säger Tompos Márton som är parlamentariker för det liberala oppositionspartiet Momentum, till tidningen.

"Ni är bara ett spelkort"

Parlamentarikern menar att omröstningens process kontrolleras helt och hållet av premiärminister Viktor Orbán. Han säger att han kommer att vänta med att driva igenom frågan till dess att det passar Orbán själv.

– Orbán hatar när någon talar om för honom vad han måste göra. Just nu är ni bara ett spelkort i hans händer. Han använder er Natoansökan för att få förhandlingsutrymme, det kan vara mot Nato, det kan vara mot EU. Vem vet?, säger Tompos Márton.

Uppges vilja ställa upp för Erdoğan

Flera personer som SvD talat med i ungerska parlamentet är inne på samma sak – både bland regimtrogna och opposition.

Bland annat säger tidigare utrikesministern i Ungern Peter Balasz att Orbán “provocerar väst” och att han vill ställa upp för sin allierade Erdoğan i Turkiet så att presidenten inte står ensam i motståndet.

När tidningen dessutom får chans att tala med Orbáns talesperson, Zoltan Kovacs, förnekar han inte att det kan finnas underliggande krav på Sverige.

– Jag tänker inte ge någon deadline, säger Kovacz efter en längre stunds tystnad när han får frågan om Ungern kommer att ratificera Sveriges och Finlands Natoansökan före Turkiet.

Räknade med ungerskt ja

I början av månaden hade såväl Sverige som Finland utgått från att Ungern formellt ska säga ja till Sveriges ansökan.

– Bra att Finland kan räkna med Ungern i vår Nato-ratificering, twittrade Finlands president Sauli Niinistö den 2 november efter att ha suttit i telefonsamtal med Viktor Orbán.

Förra veckan träffade statsminister Ulf Kristersson (M) den turkiska presidenten Erdoğan i Ankara.

– Vi vill se flera positiva signaler nästa möte, kommenterade han på en pressträff efteråt.

Av Natos 30 medlemsländer är det enbart Ungern och Turkiet som ännu inte har godkänt Sveriges ansökan om att ansluta till militäralliansen.

Foto: Nato

Text: Redaktionen


Skyfall och åska drar in över flera län

2026 07 29

SMHI varnar för skyfallsliknande regn och åska.

Den gula varningen gäller från och med torsdag eftermiddag och omfattar stora delar av östra Norrland.

– Under torsdag eftermiddag och kväll är det stor risk för stora regnmängder som kan komma på kort tid. Detta i kombination med åska. Regnmängder på 30–60 millimeter väntas på många håll, framhåller SMHI.

Flera län pekas ut

Tre län löper störst risk att drabbas av ovädret.  

Det handlar om dessa områden:

- Västernorrlands län

- Västerbottens län

- Norrbottens län

 Invånare i områdena uppmanas att tänka på följande när ovädret drar in, uppger SMHI:

- Översvämningar kan uppstå i till exempel källare och dagvattensystem. Se över om du kan täta din källare, eller flytta på föremål som riskerar att skadas av vatten.

- Rensa hängrännor, dagvattenbrunnar och andra vattenvägar så att vattnet kan rinna bort obehindrat.

- Vägar och viadukter kan översvämmas, undvik att köra genom vattensamlingarna.

- Restider kan bli längre då det kan vara dålig sikt och risk för vattenplaning. Avsätt längre tid för din resa och anpassa hastigheten.

ANDRA LÄSER: Powers succé: Tre miljoner kronor på 20 minuter 

Högsommarvärme i andra delar av landet

Längre söderut blir det desto soligare under torsdagen.

En varmfront drar in över södra Sverige, vilket väntas leda till temperaturer på uppemot 30 grader i Götaland och sydöstra Svealand.

Varmast blir det i inre Götaland.

– Där kan det på flera håll bli temperaturer runt 30 grader, och kanske uppåt 32, säger TV4:s meteorolog Peter Kondrup till kanalen.

Högsommarvärmen är dock bara på snabbesök. 

Redan under fredagen lämnar den varma luften.

– Under fredagen passerar regn och skurar så gott som hela landet och den varmaste luften trycks bort österut, uppger SMHI.

LÄS OCKSÅ: ”Rysslands Amazon” står i brand

Foto: WKIDESIGN

Text: Redationen


29 juli 2026

Chockökning för hushållen i dag: Priset stiger 171 procent

2026 07 29

Elmarknaden är i gungning under onsdagen.

Priserna skjuter i höjden runt om i hela Sverige.

Störst uppgångar noteras i södra och mellersta Sverige.  

I det näst sydligaste området SE3 ligger det genomsnittliga spotpriset på 37,11 per kilowattimme – en ökning med 156 procent jämfört med tisdagen, enligt sajten Elprisetjustnu.  

Den största prisökningen noteras i det sydligaste elområdet SE4. Där rusar spottpriset till 51,89 öre per kilowattimme under onsdagen, vilket är en ökning med 171 procent jämfört med föregående dag.

Även i norr noteras omfattande prisuppgångar, dock från lägre nivåer.

I de nordligaste elområdena E1 och E2 landar det genomsnittliga spotpriset på 17,23 öre/kWh respektive 17,13 öre/kWh. Det markerar ökningar på 116 respektive 122 procent jämfört med tisdagen.

Flera faktorer påverkar

Det är skrivande stund oklart vad som föranlett de kraftiga prisökningarna.

I juni ledde värmeböljor, mindre blåst och begränsat med kärnkraft till högre elpriser, uppger statliga Vattenfall.

Prissvängningarna påverkar i synnerhet kunder med kvartsprisavtal, där man får ett nytt elpris var 15:e minut.

– De extrema elpriserna, framför allt vissa tider på dygnet, är något kunder med kvartsprisavtal måste vara väldigt uppmärksamma på. Har du rörligt elavtal är det ett månadsmedelpris du betalar, säger Jonas Stenbeck, privatkundschef på Vattenfall Försäljning.

ANDRA LÄSER: Powers succé: Tre miljoner kronor på 20 minuter

Klimatcoachen tipsar

Vattenfalls klimatcoach Jens Berggren konstaterar att sommaren är en speciell period på elmarknaden.

– Sett över hela året står uppvärmning och varmvatten för huvuddelen av ett villahushålls elförbrukning, men under sommaren kan ofta nedkylning, exempelvis kyl och frys, dra mer ström och i vissa hem tillkommer el för pool, AC och kanske extra tvätt och disk, säger han och fortsätter:

– Vid nästa värmebölja är ett tips att med markis, persienn eller gardin stänga solljuset ute under dagen och passa på att vädra under natten.

LÄS OCKSÅ: Historisk vändning – kan lämna Putins block 

Foto: I. Rifath

Text: Redationen