15 april 26

Nytt land kan köpa Jas Gripen

2024 07 10

Ett nytt land ser ut att ha bestämt sig för att köpa Jas Gripen-plan.

Det handlar om Thailand, som enligt uppgifter är nära ett beslut om att köpa Saabs stridsplan.

I en ny rapport som landets flygvapenchef har överlämnat till försvarsministern, rekommenderas den thailändska regeringen att välja Jas Gripen, rapporterar Bankok Post.

Det andra alternativet har varit amerikanska F-16-plan, men nu lutar det alltså åt att Thailand kommer att köpa Jas Gripen-plan.

Ska ersätta 12 plan

I rapporten jämförs de två alternativen, och Thailands regering har alltså fått rådet att välja det svenska alternativet.

Thailands flygvapen ska ersätta 12 stycken åldrande F-16-plan de kommande åren, vilket är skälet till att de är intresserade av Jas Gripen.

Flygvapenchefen har presenterat de två alternativen för det thailändska parlamentet.

Både från svenskt och från amerikanskt håll har man försökt påverka Thailands beslut på olika sätt, enligt tidningen.

Beslutet inte fattat

Från amerikansk sida har man bland annat erbjudit ett lån för att göra det lättare för Thailand att köpa F-16-plan.

Thailands försvarsminister tyckte dock att räntan på lånet var för högt, enligt tidningen.

Och nu har alltså försvarsminister Sutin Klungsang och premiärminister Srettha Thavisin fått rådet att välja Jas Gripen.

Det slutgiltiga beslutet är dock inte fattat än.

Har köpt tidigare

Redan i januari kom det uppgifter om att Thailand ville köpa Jas Gripen, rapporterade Omni med hänvisning till Bloomberg.

Enligt de uppgifterna skulle landets flygvapen be landets regering om motsvarande 5,6 miljarder kronor för att kunna köpa nya stridsplan.

Thailand har även tidigare köpt 12 stycken Jas Gripen-plan.

Foto: Försvarsmakten

Text: Redaktionen


8 november 2025

Massiv blackout över Ryssland – Moskva paralyserat

2026 10 09

En omfattande blackout har drabbat stora delar av Ryssland.

En massiv blackout har drabbat Ryssland och orsakat omfattande internetstörningar.

Detta efter morgonens drönarattack mot ett Yandex-datacenter i Rjazanregionen, rapporterar United24 media.

Nätet utslaget

Problemen började omkring klockan 16 på torsdagen, enligt de ryska störningsövervakningstjänsterna Sboy.rf och Downdetector.

Störningarna har påverkat en rad olika tjänster i landet med allt ifrån banker, butiker, mobiloperatörer, transporttjänster och streamingplattformar.

Även Google, YouTube, RuTube och flera stora ryska sajter har haft problem.

De allvarligaste problemen har rapporterats i huvudstaden Moskva och i Sankt Petersburg där stor del av infrastrukturen har påverkats kraftigt.

Användare har bland annat haft problem med T-Bank, internetleverantören SkyNet och molntjänsten Mango Office.

Även flera stora ryska medier, däribland RBC, RIA Novosti, Kommersant, Vedomosti, Interfax och Vesti, har haft åtkomstproblem.

Vissa sajter uppges ha varit otillgängliga även via VPN.

Andra läser: Turkiet står redo – Erdogan ger besked

Drönarattack mot Yandex

Störningarna kommer efter en nattlig ukrainsk drönarattack mot ett Yandex-datacenter i Sasovo i Rjazanregionen.

En brand bröt ut vid anläggningen och användare fick därefter problem med bland annat Yandex Disk och Yandex Documents.

Efter attacken bekräftade techjätten en ”incident” och problem med strömförsörjningen, utan att offentligt medge någon koppling till den rapporterade drönarattacken.

– Enligt företagets uppdateringar började störningarna runt klockan 01.31, och ungefär 40 minuter senare hade situationen ännu inte stabiliserats, uppgav Kyiv Independent under morgonen.

Yandex har ännu inte kunnat bekräfta om det skadade datacentret kan återställas fullt ut.

Anläggningen uppges ha haft två av företagets tre superdatorer och varit en viktig del av Yandex tekniska infrastruktur.

Biljettsystem och tåg påverkas

Störningarna har även fått praktiska konsekvenser.

Försäljningen av bussbiljetter online i Moskvaområdet har påverkats när ett datacenter som stödjer systemet slutat fungera.

– Driften av datacentret som säkerställer funktionen för tjänsterna för köp av biljetter online har stoppats, skriver ryska myndigheter.

Bussbolaget MosTransAvto uppger att återställningen kan ta upp till 24 timmar.

Ryska järnvägar bekräftar samtidigt att ”vissa användare” kunde få problem med företagets webbplats på grund av ”externa tjänster”.

Passagerarappen fortsatte däremot att fungera.

Yandex har tidigare under torsdagen också dolt sina fyra molndatacenter på sin egen karttjänst efter attacken. Bland de dolda anläggningarna finns det nu drabbade centret i Sasovo.

Andra läser: Länsförsäkringar: Så kan pensionärer förbättra sin ekonomi

Foto: Sociala medier

Text: Redaktionen


09 okt 26

”Det är inte klokt” – socialdemokrater bestörta

2026 10 09

Centerpartiets och Vänsterpartiets röda linjer ligger kvar och regeringsförhandlingarna står still.

Situationen väcker stor frustration inom Socialdemokraterna.

Flera tunga S-profiler riktar skarp kritik mot regeringsprocessen, rapporterar Expressen.

– Nu räknar alla med att ingenting kommer att hända förrän det skett två kanske tre misslyckade statsministeromröstningar, säger en högt uppsatt socialdemokrat till tidningen.

– Det är inte klokt. Den här modellen för regeringsbildning underlättar småpartiers krångel, fortsätter S-toppen.

V-ilska inför mötet

Samtidigt förbereder sig de rödgröna partierna för sitt första gemensamma möte efter valet.

Vid lunchtid  börjar företrädare för partierna anlända till mötesplatsen Högberga gård på Lidingö.

Mötet, som sker på initiativ av Centerpartiet, kritiseras på förhand. Flera V-politiker utrycker sitt missnöje på sociala medier.

– C:s möte som de arrangerar imorgon känns mest som ett skådespel. Allt liksom för att slippa sitta ned och förhandla om regering och politik. C är specialister på att måla in sig i hörn och tycka att de är politikens gåva till mänskligheten, skriver V-veteranen Ulla Andersson på X.

Vänsterpartiets utrikespolitiska talesperson Håkan Svenneling kritiserar valet av mötesplats.

– Det finns många svenska landsbygder som skulle behöva hamna i politikens och medias rampljus. Rika Lidingö kommun är inte en av dem. Tragiskt att Centerpartiet valt 'ett spahotell för livsnjutare sedan 1911' som platsen för sitt seminarium, skriver han på Threads.

Läs mer: UPPGIFTER: Då ställs S inför det stora testet 

Andersson: ”Jättebra initiativ”

S-ledaren Magdalena Andersson har anlänt till Högberga gård.

– Jag tycker att det här är ett jättebra initiativ som Centerpartiet har tagit, det blir en möjlighet för alla fyra partier att få en gemensam bild av utmaningar som Sverige står inför, säger hon till SVT inför mötet.

– Jag hoppas att det här kan leda till fler samtal och fler möjligheter att träffas alla fyra partier.

Andra läser: Superlaser rullas ut – nu kommer bilister inte undan längre 

Foto: Socialdemokraterna 

Text: Redaktionen