Nytt land går över till Ryssland – handlar med Sverige

2024 08 21

Sedan Rysslands invasion av Ukraina har Azerbajdzjan varit en viktig handelspartner för EU.

I mitten av juli undertecknade EU och Azerbajdzjan ett avtal om energileveranser. Enligt avtalet ska Azerbajdzjan öka sin gasexport till EU fram till år 2027.

Energiavtalet är en del i EU:s ambition att avvänja sig från import av rysk olja och gas.

– Den fossilbränslerika staten har blivit en viktig handelspartner för EU, trots uppmaningar i Bryssel om att Azerbajdzjan ska utsättas för sanktioner för kränkningar av mänskliga rättigheter, skriver Politico om samarbetet.

Azerbajdzjan har sedan 1993 styrts av familjedynastin Aliyev.

– Landet styrs som en diktatur och samhället är svårt korrumperat. Regimkritiker förföljs och döms ofta till långa fängelsestraff, skriver Utrikespolitiska institutet, UI, om landet.

Ansluter sig till Ryssland

Nu tycks Azerbajdzjan ta ytterligare ett steg i auktoritär riktning.

Landet har ansökt om att gå med i BRICS, rapporterar Politico.

BRICS grundades 2009. Ursprungligen ingick Ryssland, Kina, Indien och Brasilien i partnerskapet.

I dag består samarbetet av nio länder efter att Iran, Egypten, Sydafrika, Etiopien och Förenade Arabemiraten anslutit.

Nu vill Azerbajdzjan bli partnerskapets tionde medlem.

– En talesperson för landets utrikesdepartement uppger att en ansökan har skickats in, rapporterar Politico.

Besök av Putin

Azerbajdzjans tillkännagivande kommer efter att Rysslands diktator Vladimir Putin besökt landets huvudstad Baku.

Putin landade i Baku i söndags för samtal med Azerbajdzjans diktator Ilham Aliyev.

Aliyev hyllade Putin och Ryssland efter mötet.

– Vårt ekonomiska samarbete och våra handelsförbindelser utvecklas framgångsrikt, trots globala utmaningar, sade diktatorn.

Sverige exporterar

Sverige bedriver handel med Azerbajdzjan. Svensk export till landet uppgick 2022 till omkring 220 miljoner kronor.

Sverige har genomför även viss regional utbytesverksamhet med Azerbajdzjan, bland annat kulturellt och akademiskt utbyte.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


JUST NU: 14-åring död i olycka

2025 07 03

En 14-årig pojke har förlorat livet.

På torsdagskvällen kommer tragiska uppgifter från Norrtälje.

En allvarlig motocrossolycka har inträffat i Edsbro socken.

En 14-årig pojke var inblandad i olyckan – och polisen meddelar på kvällen att han har förlorat livet.

14-åring död

Det är i nuläget oklart exakt vad det var som hände.

Ambulans larmades fort till Edsbro där olyckan inträffade – men pojkens liv gick inte att rädda.

– En 14-årig pojke har avlidit i samband med en olycka på en motocross i Edsbro. Anhöriga har underrättats om dödsfallet, meddelar polisen.

– Polisen har inlett en utredning som ska ta reda på hur olyckan har kunnat inträffa.

Kommer undersökas

Det finns i nuläget inga uppgifter om att någon annan person har skadats i samband med olyckan.

Polisens presstalesperson Ola Österling säger att händelsen nu kommer att undersökas vidare för att fastslå exakt vad det är som har hänt.

– Vi kommer att genomföra en teknisk undersökning av crossen och sedan även en medicinsk undersökning, säger han till Aftonbladet.

Initiala uppgifter pekar på att olyckan inträffat på en traktorväg.

Flera olyckor

På torsdagen har flera olyckor inträffat i trafiken runt om i landet.

Två fordon har krockat utanför Björkvik. 

Ett av fordonen hamnade på taket och föraren var initialt fastklämd men har nu kommit loss och får hjälp ur fordonet.

Föraren har skador och omfattningen av dessa är i nuläget oklart. 

Även den andra föraren är skadad, men har tagit sig ur fordonet för egen maskin.

Arbetsplatsolycka

Samtidigt har en arbetsplatsolycka inträffat i Pajala.

Uppgifter har inkommit om att en man som utfört arbete på ett hustak har ramlat ner, och fallet uppskattas ha varit på fyra meter. 

Olyckan inträffade i en by i Pajala kommun.

– Mannen förs till sjukvård. Polis åker dit och håller förhör med mannen. Förhör utförs även med vittne och olycksplatsen dokumenteras, meddelar polisen.

– Ärendet hanteras som en arbetsplatsolycka och en anmälan gällande vållande till kroppsskada ska upprättas.

Foto:

Text: Redaktionen


Ryanair ställer in flyg för 30 000 resenärer

2025 07 03

Lågprisjätten Ryanair tvingas ställa in hundratals flygningar.

Tiotusentals passagerare har drabbats av en strejk bland franska flygledare som har lett till inställda flyg i Frankrike under torsdagen och fredagen och som har fått en dominoeffekt på andra håll i Europa.

På torsdagen kommer besked om att den omfattande strejken i Frankrike slår mot Ryanair.

Det rapporterar BBC.

Ställer in

Lågprisflygbolaget uppger att de har tvingats ställa in mer än 170 flygningar och semesterplanerna för mer än 30 000 passagerare har drabbats.

Två franska fackförbund har påbörjat en tvådagarsstrejk på grund av arbetsvillkoren, vilket har lett till att en fjärdedel av flygningarna har ställts in på huvudflygplatserna i Paris och hälften av flygningarna på flygplatsen i Nice.

Vd kommenterar

Ryanair meddelar att strejken inte bara har påverkat deras flygningar till och från Frankrike, utan även flygplan som flyger över franskt luftrum till destinationer som Storbritannien, Irland, Spanien och Grekland.

Bolagets vd Michael O'Leary, anklagar flygledarna för att ”hålla europeiska familjer som gisslan”.

– Det är obegripligt och helt orättvist mot EU-resenärer som åker på semester, säger han.

Läs mer: Ryanair presenterar förändring – glädjebesked för resenärer

Transportministern rasar

Frankrikes transportminister Philippe Tabarot kallar fackets krav för ”oacceptabla” och säger att transportföretagen kan förlora ”miljontals euro” till följd av strejken.

– Att ständigt välja datum som orsakar mest olägenheter för passagerarna verkar inte vara rätt väg att gå, säger han enligt franska Le Monde.

Därför strejkas det

Strejken handlar om protester mot ”kronisk underbemanning”, det planerade införandet av ett incheckningssystem, föråldrad utrustning och ”giftiga förvaltningsmetoder som inte är förenliga med kraven på lugn och säkerhet”. 

På fredagen väntas situationen bli ännu mer spänd på flygplatserna i Paris och Beauvais, där DGAC – den civila luftfartsmyndigheten – har beordrat en 40 procentig minskning av antalet flygningar.

Foto: W. Weiser

Text: Redaktionen