VAL 2022: Nytt glädjebesked för Annie Lööf

2022 08 29

Centerpartiet klättrar i opinionen.

Det visar måndagens mätning från SVT/Novus.

Centern ökar med 0,6 procentenheter och noterar ett stöd på 8,0 procent.

– I dagens väljarbarometer har vi en statistiskt säkerställd uppgång för Centerpartiet jämfört med undersökningen för tre dagar sedan, uppger Novus vd Torbjörn Sjöström i en analys.

Enligt Torbjörn Sjöström kan Centerns uppgång till stor del kopplas till nyheten om att Annie Lööf (C) var en tilltänkt måltavla i Almedalen.

– C har tappat politiskt sakfrågeägarskap i alla frågor de tidigare förknippas med. När nyheten då kommer att Lööf var ett tilltänkt offer för Almedalsmördaren lyfter det stödet för C. Samtidigt anklagas SD för att spä på hatet mot Lööf och att det skulle vara en orsak. Analys av väljarnas ändrade stöd tyder på att det är orsaken till C:s uppgång, framhåller Torbjörn Sjöström.

Större än Vänstern

Centerns nya notering innebär att C för första gången sedan 2019 är större än Vänsterpartiet i Novus mätning.

– C är nu lite större än V, det har inte hänt att C haft ett större väljarstöd än V sedan augusti 2019, även om skillnaden är inom felmarginalen, så har V i regel varit ett par procentenheter större än C. Men nu är de ungefär lika stora för första gången på länge, fastslår Torbjörn Sjöström.

SD större än M

Novus mätning slår även fast att Sverigedemokraterna fortfarande är större än Moderaterna,

SD noterar ett stöd på 20,6 procent jämfört med Moderaternas 15,8 procent.

– Det innebär att SD nu varit säkerställt större än M sedan de dagliga mätningarna inleddes för en vecka sedan, rapporterar SVT.

Fördel S-sidan

I kampen om regeringsmakten är det fortsatt klar fördel Magdalena Andersson (S).

S+MP+C+V samlar 51,2 procent. M+SD+KD+L landar på 47,4 procent.

Det innebär att 13 mandat skiljer regeringsunderlagen enligt Novus mätning.

Här är Novus nya mätning för i dag måndag jämfört med mätningen i går söndag:

🔴Vänsterpartiet                    7,9          -0,7
🔴Socialdemokraterna     30,3         +0,1
🟢Miljöpartiet                          5,0         +0,6
🟢Centern                                  8,0         +0,6
🔵Liberalerna                           4,5         +0,0
🔵Moderaterna                     15,8         -0,4
🔵Kristdemokraterna           6,4        +0,5
🔵Sverigedemokraterna   20,6         -0,5
 
🔴🟢 S+V+MP+C                  51,2         +0,6
🔵🔵 M+KD+SD+L              47,3          -0,4
 

Mandatfördelning 

🔴🟢 S+V+MP+C = 107 + 28 + 18 + 28 =181 
🔴🟢 S+V+MP  = 107 + 28 + 18 = 153
🔵🔵 M+KD+SD+L  = 56 + 23 + 73 + 16 = 168
 
◾Senast ett parti som funnits i riksdagen minst två mandatperioder i rad föll ur riksdagen var för 81 år sedan då Socialistiska Partiet föll ur andrakammaren 1940 då partiet fick 0,7 jämfört med 4,4 i valet 1936. KD låg under spärren nästan hela mandatperioden 2014-2018 men kom ändå över 4% på valdagen. Med denna bakgrund ingår även partier som eventuellt får under 4 procent i procentsummeringen. Men i eventuella mandatsummeringar ingår de inte.
 
Foto: Centerpartiet

Text: Redaktionen


04 jun 26

Ryssland erkänner för första gången

2026 06 05

För första gången under Ukrainakriget erkänner Ryssland ett stort misslyckande för landets ekonomi.

Tillkännagivandet handlar om landets oljeproduktion – som ofta beskrivs som hjärtat i den ryska ekonomin.

Intäkterna från oljeexporten är avgörande för Kremls förmåga att finansiera kriget i Ukraina.

Nu erkänner den ryska regimen ett stort fiasko.

För första gången under kriget medger Kreml att oljeproduktionen minskar.

Rysslands vice premiärminister Alexander Novak går ut med den bekymmersamma informationen under ett ekonomiskt forum i Sankt Petersburg, rapporterar den ukrainska nyhetsbyrån UNN.

– Nuvarande produktionsnivåer är faktiskt något lägre än de var i början av året, säger Novak till reportrar.

Hävdar: Inte Ukrainas fel

Ministern är noga med att betona att minskningen inte beror på ukrainska bombningar av oljeraffinaderier i Ryssland.

– Detta beror på att ett antal av våra oljeraffinaderier för närvarande genomgår oplanerat underhåll, hävdar Novak

– Vår exportinfrastruktur går på full kapacitet. När raffinaderierna återgår till full drift kommer produktionen att öka och återgå till tidigare nivåer, fortsätter han.

Sällsynt erkännande

UNN noterar att det rör sig om ett mycket sällsynt erkännande från den ryska ledningen.

– Novaks kommentar markerar första gången en rysk tjänsteman erkänner att produktionen har minskat, rapporterar nyhetsbyrån.

Vägrar publicera nya siffror

Ryssland slutade att publicera officiell statistik över landets oljeproduktion i april 2023, drygt ett år efter invasionen av Ukraina.

Det Internationella energiorganet (IMA) följer dock utvecklingen. Nyligen meddelade IMA att den ryska oljeproduktionen minskade med 460 000 fat per dag i april jämfört med samma månad förra året. ¨

Totalt uppgick Rysslands oljeproduktion till cirka 8,8 miljoner fat per dag i april.

LÄS OCKSÅ:

Ransonering i Moskva – mardröm för Putin

Sankt Petersburg kan stänga ned 

Rysk spion varnar Kreml – ”Kan pågå i årtionden”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


05 jun 26

UPPGIFTER: Skattechock för bensin- och dieselbilar

2026 06 05

I dag måste köpare av nya bensin- och dieselbilar betala en förhöjd fordonskatt under tre års tid. 

– Malus – en förhöjd fordonsskatt under de tre första åren – gäller för bensin- och dieseldrivna personbilar klass I och II, lätta bussar och lätta lastbilar med fordonsår 2018 eller senare, skriver Transportstyrelsen om skatten.

Nu kan det bli ännu dyrare.

Regeringens egen utredare Svante Mandell föreslår att straffskatten ska höjas och tas ut under längre tid, rapporterar Vi Bilägare.

Enligt förslaget ska köpare av nya bensin- och dieselbilar betala den förhöjda fordonskatten under fem år i stället för dagens tre år.

Dessutom föreslår Mandell att det så kallade grundbeloppet höjs från 360 till 420 kronor samt att gränsen för när den förhöjda fordonsskatten börjar tas ut sänks.  

– För att påskynda utfasningen av konventionella fordon föreslår utredningen att gränsen för när malus inträder sänks från 75 till 50 gram koldioxid per kilometer vilket motsvarar gränsen för ett lågutsläppsfordon enligt EU:s koldioxidkrav, skriver han i utredningen.

”Skattechock”

Bilsajten Carup beskriver förslagen som en ”skattechock på både nya och äldre bensinbilar”.

– En SUV kan få 2 700 kronor ytterligare skatt per år. Allra hårdast slår det mot små hybrider som kan gå från 1 500 till 4 200 kronor i skatt, skriver sajten.

ANDRA LÄSER: Tre skatter kan sänkas vid valvinst

FAKTA: Förhöjd fordonskatt i dag

- I vissa fall tas ett förhöjt koldioxidbelopp (malus) ut under de första tre åren från att ett fordon blir skattepliktigt för första gången. Detta gäller personbilar klass I, lätta bussar och lätta lastbilar med fordonsår 2018 eller senare som blivit skattepliktiga för första gången 1 juli 2018 eller senare.

- Efter dessa tre år är beloppet samma som för fordon som blivit skattepliktiga för första gången före den 1 juli 2018.

Källa: Skatteverket

LÄS OCKSÅ: Börsbolag i konkurs

Foto: Kathy

Text: Redaktionen