Nytt förslag för riksdagen – ledig dag ska avskaffas

2023 01 27

Sverigedemokraterna vill införa en ny grundlag baserad på “nationella socialkonservatismen grunder”.

Anledningen är att den nuvarande grundlagen, som formulerades på 1970-talet, anses omodern och inte representativ för dagens samhälle.

I en motion till riksdagen presenterar nu ledamöter för partiet omfattande förslag på hur en ny grundlag ska se ut, rapporterar Aftonbladet.

Röd dag ska bort

Bland annat ska Sveriges alla helgdagar, det vill säga röda dagar då majoriteten av Sveriges anställda är lediga, skrivas in i grundlagen.

Dessa ska vara av såväl sekulär som kristen och hednisk karaktär. Alla högtider får skrivas in – förutom en.

Första maj, arbetarrörelsens internationella högtidsdag, ska avskaffas och ersättas med en dag som har koppling till det “svenska arvet”.

Förslagsvis en dag som uppmärksammar minnet av ledaren för Engelbrektsupporet på 1400-talet, anser SD.

– Att man ska fira en politisk dag för några få enskilda partier. Det kan vi inte tycka är rimligt. Hade man gjort om den till en demokratins dag till exempel, då hade det varit en annan sak. Då kunde alla partierna äga den dagen, säger Matheus Enholm, SD:s ledamot i Konstitutionsutskottet och en av de som står bakom motionen, till Aftonbladet.

Vill fira kungens födelsedag

Det är inte första gången SD lägger fram förslag om att ta bort första maj som röd dag.

En liknande motion lämnades in av Mattias Karlsson och Erik Almqvist 2012.

– Till skillnad från våra övriga helgdagar är den inte knuten till en tradition som har omfattats av hela folket, utan endast av en ideologisk och politisk gruppering. På grund av detta faktum har den därför också ofta haft en splittrande snarare än en enande inverkan på samhället, skrev SD-politikerna i motionen då.

Duon pekade ut exempelvis kungens födelsedag, Valborgsmässoafton eller Annandag pingst som ersättare till första maj.

Åkesson vill omfamna

Tidigare har dock partiledare Jimmie Åkesson (SD) öppnat för att Sverigedemokraterna snarare ska anamma första maj och utnyttja dagen till max.

– Vi har diskuterat genom åren, inte minst med partiledningen om att vi har ett väldigt stöd inom LO-kollektivet och ser oss som en del av den moderna arbetarrörelsen. Egentligen borde kanske också vi ha evenemang på första maj eftersom en stor del av våra väljare är löntagare, sade Åkesson till SVT 2020. 

Förbud för regnbågsflaggan

Utöver att byta ut röda dagar har Sverigedemokraterna fler förslag. 

Bland annat ska grundlagen inkludera en ny flaggdag där enbart svenska, regionala och myndigheters flaggor ska få vaja.

Med andra ord blir det stopp för den så kallade regnbågsflaggan.

– Ja, så blir det ju. Det vet jag. Jag jämställer den med andra politiska organisationer. Sverigedemokraterna är inte välkomna i deras organisation. Ska då deras flagga sitta på demokratiska myndighetsbyggnader? Jag tycker inte att den ska vara där, jag tycker inte att SD:s flagga ska vara där och jag inte inte att Volvos flagga ska vara där. Det blir inte rätt, säger Matheus Enholm.

Ytterligare förslag

På listan över nya grundlagsförändringar finns även nedanstående förslag i SD:s motion:

- Grundlagen ska inledas med en historia om Sverige och svenskarna för att tydliggöra för vem den avser
- Addera politisk åsikt som grund för diskriminering
- Ta bort stöd avseende kultur och samfundsliv för minoriteter med undantag för samer, judar, finnar, tornedalingar och romer
- Kriminalisering av skändning av den svenska flaggan

Foto: E. A. Unuabona resp D. Coffman

Text: Redaktionen


19jan2026

Skattefri ersättning införs i Sverige – ”3 750 kronor i månaden”

2026 01 20

Regeringen och Sverigedemokraterna har enats om att genomföra en omfattande bidragsreform.

Syftet är att få fler svenskar att gå från bidrag till arbetet.

Nu meddelar Tidöpartierna att en del av reformen kommer att utgöras av en så kallad jobbpremie.

Premien kommer att vara tillfällig och består av en skattefri ersättning till människor som fått försörjningsstöd under en viss period, och därefter övergått till anställning och blivit självförsörjande. Som mest kommer den skattefria ersättningen att uppgå till 3 750 kronor per månad och betalas ut under 18 månader.

– Alldeles för många människor i Sverige har fastnat i ett långvarigt bidragsberoende. Konsekvenserna är förödande, både för den som cementeras in i ett utanförskap och för de barn som växer upp utan att se sina föräldrar gå till jobbet. Med en tillfällig jobbpremie ökar incitamenten ytterligare att gå från bidrag till arbete, säger äldre- och socialförsäkringsminister Anna Tenje (M).

”Ska märka det direkt i plånboken”

Socialminister Jakob Forssmed (KD) kommenterar också den nya reformen.

–  Vi måste hjälpa människor som har fastnat i ett långvarigt bidragsberoende att komma tillbaka till arbetslivet och kunna försörja sig själva. Jobbpremien blir ett av regeringens verktyg för att bryta utanförskap och ge människor hopp om en bättre framtid, säger han.

Sverigedemokraternas ekonomiskpolitiske talesperson Oscar Sjöstedt ser den nya jobbpremien som ett viktigt verktyg för att få fler människor i arbete.

– Jobbpremien är ett tydligt steg för att återupprätta arbetslinjen. Den som lämnar bidrag för arbete ska märka det direkt i plånboken. Samhället ska inte längre premiera passivitet framför ansvar och egen försörjning, säger han.

LÄS MER: Svenskarna har fel – här går det att spara ”stora pengar” 

FAKTA: Jobbpremien

För att ha rätt att ta del av den skattefria ersättningen krävs det att man:

- har fått försörjningsstöd utbetalt för varje månad från juli 2025 till december 2025,

- har kontant bruttolön inklusive skattepliktiga förmåner för samma kalendermånad som ansökan om jobbpremie avser, och

- inte har fått försörjningsstöd utbetalt för samma kalendermånad som ansökan om jobbpremie avser.

Källa: Regeringskansliet

LÄS OCKSÅ: Grönlänningar rusar till butikerna – alla köper samma saker

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


19 januari 2026

Jättefabriker stängs ned – rysk gigant drar i handbromsen

2026 01 20

Larmen från den ryska ekonomin avlöser varandra.

Den inhemska produktionen har lidit stor skada av hårda sanktioner från väst och svikande efterfrågan på grund av den haltande ekonomin i landet.

Nu kommer beskedet att en av Rysslands företagsgiganter tvingas att stänga ner produktionen i två fabriker.

Rysslands största producent

Det är Ryssland störst producent av cement som nu tvingas till ett krisdrag.

Cemros holding har stängt produktionen i två fabriker i regionerna Belgorod och Ulyanovsk, rapporterar The Moscow Times med hänvisning till ett uttalande från en representant för företaget.

– En annan fabrik i regionen Lipetsk har gått över till begränsad produktion.

Brist på efterfrågan

Bakom beslutet att stänga produktionen ligger minskad efterfrågan.

Anledningen är den stora nedgången i bostadsbyggandet, men också att utländska producenter konkurrerar ut de ryska.

Bland annat producenter från Belarus och Iran.

– Cemros betonar att utländska företag sänker priserna till nivåer under kostnaden för rysk produktion, vilket gör driften av vissa anläggningar ekonomiskt olönsam, uppger tidningen.

LÄS MER: Uppgifter: Putin redo – ska kalla in hundratusentals

Cemros

Cemros är den största cementproducenten i Ryssland och står för ungefär en tredjedel av marknaden med en produktion på omkring 21 miljoner ton varje år.

Företaget har 18 fabriker och 30 stenbrott i 13 olika ryska regioner. 

Redan i oktober 2025 tvingade den minskade efterfrågan företaget att minska arbetsveckorna till fyra dagar för sina anställda på grund av arbetsbrist och ekonomiska svårigheter.

Varnade i december

I förra månaden gick Cemros avdelningschef Denis Usoltsev ut och varnade för att den minskande efterfrågan skulle tvinga ryska cementföretag att stänga.

Han efterfrågade också statligt stöd till industrin, vilket ännu inte har kommit.

Cementförbrukningen i Ryssland minskade, enligt företaget, med omkring tio procent under 2025, rapporterar tidningen.

LÄS MER: Polen kan agera mot Ryssland – inom 48 timmar

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen