10feb26

Nytt drag av statsministern – för att stoppa gängvåldet

2023 09 18

Sverige skakas av en ny våldsvåg.

Sju personer har dödats på tio dagar.

Flera av våldsdåden misstänks ha en koppling till en intern konflikt inom det kriminella nätverket Foxtrot.

Situationen är allvarlig.

– Jag förstår den oro, frustration och ilska som många nu känner. Den hänsynslösa gängkriminaliteten har tillåtits växa under allt för många år.

– Gängen kommer inte att sluta av sig själva. De kommer fortsätta tills vi tar itu med dem. De behöver märka i fysisk handling vad det betyder när man begår grova brott i Sverige. De ansvariga ska få mycket kännbara konsekvenser, och om de inte är svenska medborgare ska de utvisas, framhöll statsminister Ulf Kristersson (M) i onsdags.

Extrainsatt möte

Med anledning av den senaste tidens våldsdåd har regeringen kallat till ett extrainsatt möte med rådet mot organiserad brottslighet.

– Vi ska mobilisera den brottsbekämpande sidan med den brottsförebyggande sidan, kommenterade justitieminister Gunnar Strömmer i SVT:s Agenda under söndagskvällen.

Nu kommer uppgifter om att regeringen har planerat in ytterligare ett möte angående den grova brottsligheten.

Statsminister Ulf Kristersson, som befinner sig i New York för att delta i FN-möten, kommer i veckan att träffa stadens borgmästare Eric Adams.

Adams har en gedigen erfarenhet av att bekämpa grov kriminalitet.

Han har själv arbetat som polis i 20 år och efter valvinsten 2022 har han fokuserat på att lösa New Yorks växande problem med brottslighet och våldsdåd.

I somras meddelade Eric Adams att staden ska satsa 500 miljoner dollar på förebyggande åtgärder mot organiserad brottslighet.

Åtgärdspaketet fokuserar bland annat på att skapa fler jobb, bostäder och sysselsättningsprogram. Syftet med satsningarna är att stoppa nyrekryteringar till de kriminella gängen.

Eric Adams beskrev åtgärdspaketet som ”historiskt” när det lanserades.

–  Vi har tagit ett historiskt steg. Jag tror detta kommer att sprida sig till hela landet, sa han till CBS News. 

”För mig är det självklart”

Ulf Kristersson bekräftar det planerade mötet med New Yorks borgmästare i en intervju med Expressen.

– Många extrema gränser har passerats i Sverige, skjutningar så gott som varje dag, oskyldiga som faller offer och brutala mord på barn. För mig är det helt självklart att ta inspiration från länder och städer där man haft liknande problem, men där man har lyckats vända den utvecklingen, säger han till tidningen.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


31 juli 2026

Körkortet ryker – stenhårt straff kan införas i trafiken

2026 07 31

Flera svenska städer plågas av så kallade vansinneskörningar.

Det handlar om ordningsstörningar i trafiken på sådana nivåer att det håller folk vakna om nätterna. Ofta drabbas samma gator och områden och är rentav livsfarligt för omgivningen.

Det framhåller justitieminister Gunnar Strömmer (M) som nu har fått nog av buskörningen. Värst drabbat anses Malmö vara.

Fordon som stör och medför otrygghet för omgivningen förekommer på flera platser i landet, inklusive i centrala Stockholm, men situationen i Malmö sticker ut. Även vi som inte är utsatta har tagit del av vittnesmål av familjer som inte kunnat sova om nätterna, och om människor som inte ser någon annan utväg än att flytta, framhäver ministern tillsammans med Malmös oppositionsråd Helena Nanne (M) i Sydsvenskan.

Ska utreda: körkortet kan ryka

Gunnar Strömmer understryker att regeringen “följt frågan noga i ett par år”. Det finns redan förslag och verktyg som böter och möjlighet att åtala förare med bullrande bilar för förargelseväckande beteende.

Nu är nya åtgärder på gång.

Bland annat ska det tittas på om det går att rycka körkortet från bilföraren som stör sin omgivning.

I uppdraget ingår att se över om det finns skäl att skärpa straffen eller införa ett nytt brott för den här typen av agerande. Utredaren ska dessutom överväga om det bör bli lättare att sätta in andra verktyg, som exempelvis att förverka – det vill säga ta – fordonet eller återkalla förarens körkort, berättar Gunnar Strömmer.

LÄS OCKSÅ: Ryssland har attackerat amerikansk anläggning

"Varken rimligt eller rättvist"

Senast i oktober 2027 ska utredningen ha lagt fram sina förslag för regeringen. Fram till dess att de ligger på bordet behöver verktygen som redan finns tillgängliga användas, uppmanar Strömmer. 

Bland dem finns exempelvis att polisen kan kräva en kontrollbesiktning efter en inspektion på plats, vilket leder till körförbud om föraren säger nej. 

– Det är varken rimligt eller rättvist att hänsynslösa människor medvetet och systematiskt ska kunna förstöra tillvaron för resten av Malmö. Både straffen och andra sanktionsverktyg behöver vara så pass skarpa att beteedet stoppas, skriver Gunnar Strömmer och Helena Nanne.

LÄS MER: Putin kan ge efter – USA bekräftar

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet reps Liza Simonsson/Transportstyrelsen

Text: Redaktionen


31 jul 2026

Nato har skickat upp stridsflyg – akut varning till folket

2026 07 31

Ett Nato-land har utfärdat ett larm till sina invånare.

Rumänien har skickat upp stridsflyg efter att drönare upptäckts nära gränsen mot Ukraina.

Nu varnas landets invånare att söka skydd, rapporterar RBC Ukraine.

Akut varning utfärdad

Rumänska myndigheter har utfärdat en akut varning till invånare i norra delen av Tulcea.

Detta efter att radarsystem upptäckt misstänkta luftmål nära gränsen mot Ukraina.

– Myndigheterna varnar befolkningen för att föremål från luftrummet kan falla ner och uppmanar invånarna att söka skydd, skriver den rumänska nyhetskanalen Digi24.

Varningen skickades ut genom landets system för nödlarm efter beslut från det nationella militära ledningscentret.

LÄS MER: UPPGIFTER: Två Natoländer bakom attacker i Ryssland

F-16-plan i luften

Efter drönarlarmet skickade Rumänien upp två stridsflyg.

– Två F-16-flygplan från den 86:e flygbasen i Borcea skickades upp från marken klockan 21:12 för att övervaka situationen, meddelar Rumäniens försvarsdepartement.

Senare uppgav försvarsdepartementet att radarsystemen hade registrerat återkommande signaler från luftmål i området.

Enligt myndigheterna befann sig objekten i rumänskt luftrum i omkring 20 sekunder vid 21.14 innan de lämnade landet och fortsatte tillbaka mot Ukraina.

Rumänska myndigheter har ännu inte uppgett vem som låg bakom drönarna.

Flera drönarincidenter nära Nato-landet

Händelsen är den senaste i en rad incidenter där drönare har kopplats till kriget i Ukraina och kommit nära eller in över rumänskt territorium.

Under en period på tre dagar ska Rumänien ha skjutit ner tre drönare.

Den första inträffade förra veckan, då ett rumänskt F-16-plan sköt ner en drönare som hade tagit sig in i landets luftrum.

Myndigheterna bekräftade senare att det handlade om en rysk Shahed-drönare.

Vid ett tidigare tillfälle skickade Nato upp fyra stridsflyg samtidigt – två rumänska F-16-plan och två italienska Eurofighter-plan – efter ytterligare en drönarincident.

Efter den tredje nedskjutningen kallade Rumäniens utrikesdepartement även upp Rysslands ambassadör för samtal.

LÄS MER: Putin kan ge efter – USA bekräftar

Foto: Ryuno

Text: Redaktionen