JUST NU: Nytt covidvaccin till Sverige

2022 08 12

Ett nytt covidvaccin kommer att levereras till Sverige senast den 1 september.

Vaccinet är ett mRNA-vaccin och kommer att ersätta de ursprungliga vaccin som finns i Sverige, rapporterar TV4.

– Blir man erbjuden att vaccineras med det ska man absolut göra det, men jag betonar att oavsett vilket vaccin det är ska man ta det, säger vaccinforskaren Matti Sällberg till tv-kanalen

Vaccinet är framtaget av Pfizer Biontech och Moderna. Sju miljoner doser kommer att levereras till Sverige.

Mereffektivt

Det nya vaccinet beskrivs som mer effektivt mot smitta, då det skyddar mot den ursprungliga varianten av viruset och samtliga varianter av omikron.

Just nu står varianten BA.5, som är en undergrupp till virusvarianten omikron, för majoriteten av antalet fall av covid-19 i Sverige.

– Det finns tecken på att BA.5 kan undvika immunförsvaret och smitta personer som är vaccinerade eller har genomgått tidigare covid-19-infektion, framhåller Folkhälsomyndigheten.

Smittan ökar

Antalet fall av covid-19 ökar i Sverige.

– Under vecka 31 rapporterades 5 865 nya bekräftade fall av covid-19 i Sverige, vilket är en ökning med 12 procent jämfört med vecka 30. Ökningen ses i de flesta åldersgrupper samt bland boende på särskilda boenden för äldre (SÄBO) och personer med hemtjänst, skriver FHM i ett pressmeddelande.

Den ökade smittspridningen under sommaren har lett till en ökning av antalet nyinlagda patienter på IVA.

– Ökningarna sker från låga nivåer. Hittills har 15 nya intensivvårdade patienter med bekräftad covid-19 rapporterats under vecka 31. De föregående tre veckorna rapporterades 51 nya intensivvårdade patienter med bekräftad covid-19, i medeltal 17 patienter per vecka, skriver FHM.

Stanna hemma vid symptom 

Antalet personer som avlidit med bekräftad covid-19 har också ökat.

Under vecka 29 har 94 dödsfall rapporterats.

Föregående tre veckor (vecka 26–28) var medeltalet 51 dödsfall per vecka. Av de rapporterade avlidna vecka 29 hade 55 personer hemtjänstinsatser eller var boende på SÄBO, uppger FHM.

– Nu när allt fler återvänder till sina arbetsplatser och skolorna startar efter sommaren är det viktigt att vara uppmärksam och stanna hemma och undvika kontakt med andra om man är sjuk med symtom som kan vara covid-19. Att vaccinera sig och ta de påfyllnadsdoser som man erbjuds är fortsatt det bästa skyddet mot svår sjukdom och död, säger avdelningschef Sara Byfors.

Foto: M. Napo

Text: Redaktionen


Nya regler i år för folk med trädgård – många vet inte om det

2025 03 21

Trädgårdsreglerna i Sverige har ändrats – igen.

Det var efter att Naturvårdsverket förra året gick ut med att det numera skulle vara förbjudet att elda i trädgården som stor förvirring uppstod.

Myndigheten baserade beskedet på en tolkning av ett EU-direktiv om bioavfall, men fick sedan backa och tillåta eldning av ris och grenar.

På grund av virrvarret gick dessutom närings- och energiminister Ebba Busch (KD) ut och förtydligade att regeringen inte infört något förbud.

Många kommuner fortsatte dock att kämpa med hur de nya direktiven egentligen skulle tolkas.

Nya regler från februari

Från och med 18 februari i år började nya regler att gälla i frågan.

Men det tycks många ha missat.

– Nej, det hade jag inte hört om. Det hade jag inte koll på, säger exempelvis en gävlebo som SR talat med.

Och enligt radion är mannen långt ifrån ensam.

Förändringen innebär dock en lättnad av reglerna och att folk i vissa fall nu får elda trädgårds- och parkavfall i trädgården.

– Med trädgårds- och parkavfall menas sådant avfall från skötsel av trädgårdar eller parker som är biologiskt nedbrytbart och består av gräsklipp, löv, grenar och andra växtdelar, förklarar Myndigheten för samhällsskydd och beredskap, MSB.

Kan införas lokala förbud

Kommunerna i landet har dock sista ordet. Det innebär att det kan finnas lokala begränsningar och förbud och det får inte eldas så att det stör grannar.

Det kan också vara så att tillfälliga förbud införs på grund av att SMHI varnar för gräsbränder.

– Ofta kan det vara snabbare och enklare att köra trädgårdsavfallet till en återvinningscentral som anvisas av kommunen än att elda det i sin trädgård. Avfall eller miljöfarliga ämnen får normalt aldrig eldas utomhus, förtydligar MSB.

När det gäller valborgsfirandet och första majbrasor måste det ansökas om tillstånd.

– Trädgårds- och parkavfall får eldas i samband med en allmän sammankomst eller offentlig tillställning som har fått tillstånd enligt ordningslagen.

Foto: Stanly8853

Text: Redaktionen


Glädjebesked till svenska folket – nu vänder det

2025 03 20

Återhämtningen i svensk ekonomi är påbörjad.

Det fastslår finansminister Elisabeth Svantesson (M) på onsdagen.

Enligt Svantesson kommer konjunkturläget förbättras ytterligare under 2025.

Stigande reallöner, lägre räntekostnader och en stöttande finanspolitik väntas leda till att hushållens köpkraft stärks under året.

– Återhämtningen i ekonomin har påbörjats. Vi befinner oss fortsatt i en lågkonjunktur, men vi ser att BNP växer tydligt och vi står finansiellt starka. Sverige står på en stabil grund, vilket gör att förutsättningarna för en återhämtning under 2025 och 2026 är goda, säger Svantesson.

Flera orosmoln

Samtidigt finns det flera orosmoln på himlen.

Ett skakigt geopolitiskt läge kan ställa till det.

Den nya administrationen i USA har spänt bågen med sitt breda införande av tullar mot bland annat EU.

Europeiska unionen har i sin tur svarat med att införa högre tullar mot USA. 

Den nya handelspolitiken kommer påverka den ekonomiska utvecklingen i Sveriges. 

– Detta väntas dämpa återhämtningen då företag senarelägger investeringar och anställningsbeslut, och hushållen skjuter på viss konsumtion. Även svensk exporttillväxt väntas bli dämpad 2025, fastslår Finansdepartementet i en ny prognos.

Då minskar arbetslösheten

Efterfrågan på arbetskraft är fortsatt svag och arbetslösheten är hög. Under fjärde kvartalet 2024 uppgick arbetslösheten till 8,4 procent, enligt regeringens siffror.

Det finns dock ett ljus i mörkret. Under 2025 väntas återhämtningen på arbetsmarknaden inledas.

– Återhämtningen väntas även fortsatta under 2026 med ökande sysselsättning och minskande arbetslöshet, skriver Finansdepartementet.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen