JUST NU: Nytt bottenrekord för Miljöpartiet

2022 04 09

Miljöpartiet faller ner till sitt sämsta stöd sedan Svensk Väljaropinion inledde sina sammanvägda mätningar för 12 år sedan.

– Det är frustrerande, säger Miljöpartiets partisekreterare Katrin Wissing till Sveriges Radio.

Hänger löst 

Med bara fem månader kvar till valet hänger De Gröna rejält löst och riskerar att trilla ur riksdagen vid valet som äger rum söndagen den 11 september.

I mätningen som består av en sammanvägning av Novus, Kantar Sifo och Ipsos får Miljöpartiet i mars 2022 endast 2,9 procent.

Tror vändning är på gång

Avhoppet från regeringen, diskussionerna kring de höga bensin- och dieselpriserna och energifrågan är några av de frågor som cirkulerat kring partiet den senaste tiden.

Men nu tror partisekreteraren att vändningen är nära.

Senaste veckorna

Hon känner på sig att lyftet redan är på gång.

– Vi ska vända, vi ska uppåt. Vi måste bli bättre på att nå ut, och det tycker jag att vi har gjort de senaste veckorna, säger Katrin Wissing till SR.

Ryska olja och gas

Källor uppger att partiet tror sig ha funnit en stark fråga som är mycket het på den politiska dagordningen just nu – nej till rysk gas och rysk olja.

– Att stoppa export av rysk energi är att slå mot Putin där det gör ont! Därför lägger vi ett nytt initiativ i riksdagen om att stoppa rysk olja och gas. Våra pengar ska inte gå till Putins krigskassa, säger MP-ledaren Per Bolund.

Ebba Busch

Miljöpartiet hoppas på att få med sig de andra partierna på ett nej till rysk energiimport.

– Sverige måste gå före och visa vägen för resten av EU. Det är hög tid för att införa importstopp av rysk energi. Bra att Ebba Busch gått ut med att KD ändrat sig i frågan. Nu väntar vi på de andra partierna, säger Per Bolund.

Högsta sedan 2014

Samtidigt går det mycket bättre för Socialdemokraterna i nya Svensk Väljaropinion för mars månad.

Magdalena Anderssons (S) parti ökar med hela 2,2 procentenheter till 32,6 procent vilket är det högsta stödet för S i Svensk Väljaropinion sedan 2014.

Backar mest

Ett annat vinnarparti är Moderaterna som lyfter med 0,5. Moderatledaren är den enda av partiledarna för de tre stora partierna – S, M och SD – som säger ja till Nato.

De två partier som backar mest är Vänsterpartiet och Sverigedemokraterna som båda har hamnat i blåsväder den senaste tiden kopplat till vapenleveransen till Ukraina samt inställningen till Rysslands diktator Putin.

Byter partiledare

Centern, Kristdemokraterna och Liberalerna ligger stilla i opinionen men Liberalerna är nere på katastrofala 2,3 procent.

Partiet bytte dock partiledare igår och har nu chans till en nystart.

Här är nya Svensk Väljaropinion:

                                                       Mars      Febr

🔴Vänsterpartiet                      8,4     -1,3
🔴Socialdemokraterna       32,6      +2,2
🟢Miljöpartiet                           2,9      -0,5
🟢Centern                                   6,9      +0,0
🔵Liberalerna                            2,3      -0,2
🔵Moderaterna                     21,5      +0,5
🔵Kristdemokraterna           5,3      +0,1
🔵SD                                            18,7      -0,7

Text: Redaktionen


Island förvarnar: “Extrem kyla” kan slå mot Sverige – värsta i modern tid

2025 11 13

En historisk varning har utfärdats från den isländska regeringen.

Att den stora havströmningscirkulationen i Atlanten kan kollapsa utgör en nationell säkerhetsrisk och ett existentiellt hot.

Det framhåller Islands klimatminister Johann Páll Johansson, rapporterar Reuters.

Aldrig tidigare har ett klimatrelaterat hot gått under den beteckningen.

– Det är ett direkt hot mot vår nationella motståndskraft och säkerhet. Detta är första gången ett specifikt klimatrelaterat fenomen formellt har lagts fram för nationella säkerhetsrådet som ett potentiellt existentiellt hot, framhåller ministern enligt nyhetsbyrån.

Kan utlösa modern istid

Den atlantiska meridionala cirkulationen, ofta förkortat Amoc, för med sig varmt vatten från tropikerna norrut mot Arktis. Flödet av det varma vattnet bidrar till mildra vintrar i Europa.

Men när den globala uppvärmningen påskyndar upptiningen av den arktiska isen leder det till att smältvatten från Grönlands inlandsis rinner ut i havet.

Det kalla sötvattnet kan då störa strömmens flöde – och i värsta fall få den att kollapsa helt.

Ett sådant scenario skulle kunna utlösa en modern istid, varnar forskarna. Extrem kyla med 20 grader kallare temperaturer över hela Nordeuropa, inklusive Sverige, kan då bli följden.

Har skett förr

Amoc har kollapsat tidigare. Senast var för 12 000 år sedan, vilket skedde i samband med den senaste istiden.

Forskarna är inte helt överens om när det skulle kunna ske nästa gång. Studier har pekat på att det skulle kunna ske redan inom några år, andra menar att det är mer sannolikt inom 30-40 år.

– Några av förändringarna är snabba och dramatiska. I till exempel Sverige ser vi sjunkande temperaturer med upp till 20 grader inom ett århundrade, sade René van Westen från nederländska Utrecht University till SVT efter en studie i ämnet förra året.

LÄS MER: Akut kris: alla kan tvingas lämna Irans huvudstad

"Vi borde vara mycket oroliga"

Nämnda studie hade i datamodeller identifierat varningssignaler på att vi är på väg mot en så kallad “tipping point”, det vill säga en brytpunkt där en kollaps av hela strömsystemet blir ett faktum.

– Jag tror att vi borde vara mycket oroliga, har Peter Ditlevsen, professor vid Köpenhamns universitet, tidigare sagt till The Guardian.

Att Island klassar hotet som en nationell säkerhetsrisk gör det möjligt för regeringen att utarbeta strategier för värsta tänkbara scenarier.

LÄS MER: Sjukdom från första världskriget upptäckt i Ukraina

Foto: E. Mclean resp K. Juskaite

Text: Redaktionen


13nov25

Unikt förbud om bensin- och dieselbilar – första landet i världen

2025 11 14

FN:s klimattoppmöte COP30 fortsätter att skapa rubriker.

Under det två veckors långa mötet försöker världens länder enas om åtgärder för att minska utsläppen.

Nu har ett afrikanskt land tagit ett historiskt kliv.  

Det handlar om Etiopien som blir det första landet i världen att förbjuda import av bensin- och dieselbilar. Från och med 2025 kommer importerade bilar och lastbilar inte längre tillåtas drivas av fossila bränslen.

Syftet med förbudet är att minska koldioxidutsläppen, men också att lindra landets stora bränslebrist och stödja ekonomin. En av Etiopiens största utgifter just nu är import av bränsle, rapporterar The Guardian.

Samtidigt saknar ungefär hälften av landets invånare tillgång till el. Den nyinvigda renässansdammen vid Blå Nilen ska dock åtgärda problemet. Enligt den etiopiska regimen ska dammen, som invigdes i september, förse hela landet med elektricitet.

– Vi har en enorm potential inom förnybar energi, säger landets transportminister Bareo Hassen till The Guardian.

EU har satt deadline

Sverige och övriga medlemsländer i EU har tidigare enats om att nya bilar inte längre kommer att få producera några koldioxidutsläpp från och med 2035. Beslutet innebär i praktiken ett förbud mot försäljning av bensin- och dieselbilar.

LÄS MER: Nytt besked om bensin och diesel – har blivit för dyrt

”Parentes i historien”

Miljö- och klimatminister Romina Pourmokhtari (L) har beskrivit elektrifieringen av fordonsflottan som avgörande för den gröna omställningen.

– Förbränningsmotorn är en parentes i historien och det måste alla förstå, sade Pourmokhtari till GP i början av förra året.

Tidöpartierna är dock inte eniga i frågan. Sverigedemokraterna är en stor motståndare till ett förbud mot bensin- och dieselbilar och KD har öppnat för att revidera eller riva upp beslutet.

LÄS OCKSÅ: Akut kris: alla kan tvingas lämna Irans huvudstad 

Foto: Circle K

Text: Redaktionen