UTRIKES: Nytt beslut kan förlänga kriget

2022 08 26

Vladimir Putin har bestämt att den ryska armén ska utökas till 2,04 miljoner soldater 2023.

En ökning på 137 000 man, rapporterar ryska statliga nyhetsbyrån TASS.

Diktatorns beslut är en stor omsvängning, uppger New York Times.

– Tidigare har Kreml försökt banta en redan uppsvälld armé. Omsvängningen är det senaste tecknet på att den ryske ledare, trots stora förluster på slagfältet, förbereder sig för ett långt och utdraget krig i Ukraina, framhåller tidningen.

Vägrar ge upp

– Det här är inte ett drag som du gör när du förväntar dig ett snabbt slut på ditt krig. Det här är något du gör när du har någon form av plan för en utdragen konflikt, säger Dara Massicot, forskare på tankesmedjan RAND Corporation, till  New York Times.

Utökningen innebär att Putin skulle få tillgång till fler soldater om Ryssland skulle välja att mobilisera.

Hittills har Vladimir Putin inte utropat ett fullskaligt krig mot Ukraina och har därmed undvikit en massmobilisering av styrkorna.

– Det som nu kan hända är att man utbildar och krigsplacerar ytterligare 137 000 personer så att dessa finns tillgängliga om det blir en mobilisering. Och detta handlar enbart om armén, inte om flygvapnet, flottan, marininfanteriet och luftlandsättningsförbanden, säger Peter Lidén, överstelöjtnant vid Försvarshögskolan, till DN.

”Signal till omvärlden”

Överstelöjtnanten beskriver Vladimir Putins beslut som en ”signal till omvärlden”.

– Ser man det i ljuset av någon kommande större insats, då blir det lite annan tyngd i det. Det är ett beslut man ska lägga märke till men heller inget som man ska överdramatisera i nuläget. Det är också en signal till omvärlden om att Ryssland förbereder sig, säger Peter Lidén till DN.

Foto: President of Russia Office resp General Staff of the Armed Forces of Ukraine

Text: Redaktionen


JUST NU: Zelenskyj varnar Europa – “Ryssland förbereder”

2025 06 22

Ukrainas president går på söndagen ut med en varning.

Ryssland fortsätter att anfalla ukrainska städer.

På söndagseftermiddagen går Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj ut med en varning till Europa.

Ryssland förbereder militära operationer på europeisk mark, menar Zelenskyj, som inte vidare preciserar det påstådda hotet.

“Ryssland förbereder”

Zelenskyj uppger att han precis tagit del av ny underrättelseinformation från chefen för Ukrainas försvarsunderrättelsetjänst Kyrylo Budanov.

– Vi ser en fortsatt intellektuell nedgång inom det ryska ledarskapet och har bevis för att de förbereder nya militära operationer på europeiskt territorium, skriver Zelenskyj på X.

– Vi kommer att hålla våra partners informerade om de fakta som våra underrättelsetjänster har erhållit. Vi förbereder gemensamma beslut för försvaret, särskilt med Storbritannien och Europeiska unionen.

“Sanktionerna fungerar”

Vidare understryker Zelenskyj att sanktionerna mot Ryssland fungerar – och att Ukraina i realtid observerar den ekonomiska utvecklingen i landet.

– Vi bevittnar också den mycket påtagliga skada som sanktionerna åsamkar Rysslands ekonomiska system, vilket bekräftar riktigheten i vår linje att tvinga Ryssland att avsluta kriget genom att intensifiera sanktionerna och andra former av påtryckningar.

Läs mer: Ukraina slår mot Ryssland – Kreml förlorar 100 miljarder

Återupprepar kraven

Samtidigt har Vladimir Putin i dagarna återupprepat de krav som Kreml länge har ställt på Ukraina.

Putin sade till Sky News Arabia den 20 juni att Ukraina måste acceptera neutralitet och avvisa utländska allianser innan Ryssland och Ukraina kan etablera en långsiktig fred.

Det rapporterar tankesmedjan Institute for the Study of War.

“Kyiv måste erkänna”

Putin insisterade på att Kyiv skulle erkänna rysk kontroll över de olagligt annekterade och delvis ockuperade oblasterna Donetsk, Luhansk, Kherson och Zaporizjzja eller riskera framtida rysk aggression. 

Putin hävdade också att de ukrainska ledarna styrs av ”externa parters” intressen snarare än av nationella intressen.

Foto: President of Ukraine Office

Text: Redaktionen


SMHI: Regn och skurar över hela landet – “Kan bli åskinslag”

2025 06 22

Vädret vänder i Sverige efter den senaste tidens värme.

Den gångna veckan är det många som har begett sig till parker och uteserveringar för att njuta av det fina vädret.

Nu vänder det dock – söndagen beskriver SMHI som “lugnet före lågtryckets intåg” och det kan vara dags för många svenskar att plocka fram paraplyerna och planera för inomhusaktiviteter.

Vädret vänder

Från Atlanten närmar sig nu flera lågtryck som kommer att prägla vädret under nästa vecka.

– Natt mot måndag breder regn och skurar ut sig över hela landet och når till sist de nordligaste delarna måndag förmiddag, meddelar SMHI på söndagseftermiddagen.

– Backar vi bandet till nattvädret kan kraftigare skurar med åskinslag beröra västra Götaland och måndag morgon möjligtvis Götalands mellersta ostkust samt Gotland. Även under eftermiddagen kan det åter bli åskinslag i skurarna över Götaland.

Även tisdagen

Även på tisdagen ser det ut att bli dåligt väder.

– I Götaland blir dagen rejält blåsig med skurar som varvas med solglimtar, fortsätter vädermyndigheten.

– I övriga landet dominerar molnen och dagen präglas av regn som ser ut att bli extra ihållande över de mellersta delarna och Tornedalen.

Fortsatt ostadigt

På onsdagen dröjer sig regn kvar i norra Norrland medan övriga landet får en del sol varvat med stackmoln och någon skur samt småblåsigt väder.

På torsdagen drar ytterligare ett lågtryck med regn in från sydväst men det är ännu osäkert om detta regnområde på fredag och in under helgen även breder ut sig i landet norra delar eller om det håller sig till de södra delarna.

Det är för närvarande oklart hur länge lågtrycket kommer att ligga kvar över landet.

I dag söndag

I Västerbotten och Norrbotten dyker en del stackmoln upp på söndagen, lokalt med någon eftermiddagsskur.

– Högtryckets regim blir dock kortvarig när det redan på eftermiddagen mulnar på från sydväst och till kvällen följs av skurar, uppger SMHI i sin rapport på söndagseftermiddagen.

Foto: J. Kaiser

Text: Redaktionen