Nytt besked om tandvård för asylsökande

2023 10 06

Asylsökande och papperslösa som har fyllt 18 år ska i dag bli erbjudna omedelbar tandvård och tandvård som inte kan vänta.

Avgiften är 50 kronor för varje besök.

Kan man inte betala för behandling direkt har asylsökande och papperslösa ändå rätt att få akut tandvård.

Nu kan direktiven ändras.

Det meddelar regeringen och SD  i ett tilläggsdirektiv till utredningen om stärkt stöd till tandvård för våldsutsatta och ökad kontroll över tandvårdssektorn.

”Ekonomiska särregler”

– Utredningen ska lämna förslag kopplat till de ekonomiska särregler som finns för asylsökande och vissa personer utan uppehållstillstånd. Ambitionen är att de ekonomiska särreglerna ska tas bort, utan att det påverkar rätten till tandvård, framhåller regeringen i ett pressmeddelande.

Vidare skriver regeringen att syftet med förslaget är att all tandvård för berörda grupper i första hand ska finansieras av individerna själva.

–  Utan positiva särregler eller andra förmåner som medborgare eller personer med uppehållstillstånd har rätt till i olika omfattning.

Högkostnadsskydd för tandvård

Regeringen och SD föreslår även att ett nytt högkostnadsskydd för tandvård ska införas. 

Högkostnadsskyddet ska innebära lägre tandvårdskostnader för patienter och ska efterlikna det skydd som finns i övrig vård.

”Prioritera äldre personer”

– Det är viktigt att tandvårdens resurser används till de patienter som har störst behov av tandvård. Därför ska utredningen prioritera äldre personer med sämst munhälsa, säger socialminister Jakob Forssmed (KD).

Äldre- och socialförsäkringsminister Anna Tenje (M) instämmer med sin kollega.

– Att ha en god munhälsa och god tuggförmåga är grundläggande för livskvaliteten, för att kunna äta och för talförmågan, i synnerhet för äldre. Kan man inte äta ordentligt leder det snabbt till undernäring och ökar risken för fallolyckor. Därför är det positivt att äldres munhälsa prioriteras i den här tandvårdsreformen, säger hon.

Regeringen och SD har tidigare kritiserats för att man tagit bort den gratis tandvård som unga mellan 19 och 23 har haft rätt till.

Foto: Jonathan Borba resp Jon Tyson

Text: Redaktionen


Dundersuccé för svensk tv-serie – toppar listan i 30 länder

2025 09 16

En svensk serie gör succé i över trettio länder.

En svensk Netflixserie har på kort tid fått ett stort internationellt genomslag.

Serien är med på topp 10 i en lång rad länder runt om i världen.

Det handlar om tv-serien ”Halva Malmö består av killar som har dumpat mig”.

Gör dundersuccé

Netflixserien har Carla Sehn i huvudrollen och beskrivs som en romantisk dramaserie.

– Hon är en lite udda men framgångsrik kvinna i 30-årsåldern. Så varför har Amanda så svårt att hitta kärleken? Hon raggar sig igenom hela Malmö, men får aldrig till en andra dejt, heter det i Netflix beskrivning av serien.

Serien hade premiär i torsdags och ligger etta på topplistorna i Sverige, Norge, Estland och Danmark.

Men den finns även med på topp 10 över de mest sedda serierna i en lång rad andra länder, rapporterar Sydsvenskan.

Under den engelska titeln ”Diary of a ditched girl” finns serien med på topplistan i stora länder som Argentina, Frankrike, Spanien, Tyskland, Italien och Israel.

Totalt finns den alltså med på topp 10-listan i över 30 länder.

LÄS OCKSÅ: Svenskt företag säljs till USA - för 10 miljarder

”Känner sig otillräcklig”

Störst har succén dock varit i norra Europa.

I Norge och Danmark har den dominerat förstaplatsen sedan premiären, enligt tidningen. I Finland och Estland har den varit den mest streamade serien vissa dagar.

”Halva Malmö består av killar som har dumpat mig” är baserad på en roman med samma namn av författaren Amanda Romare.

Serien handlar om hennes alter ego, 31-åriga Amanda som letar efter kärleken på olika dejtingappar och barer.

– Trots att hon känner sig ganska otillräcklig så vågar hon att köra på ändå. Hon är också omgiven av massa vänner som är stöttande i resan att hitta kärleken, säger Carla Sehn, som spelar rollen som Amanda, till TV4.

Förutom Carla Sehn medverkar bland annat Moah Madsen i rollen som Amandas syster.

”Halva Malmö består av killar som har dumpat mig” hade premiär i torsdags och finns att streama på Netflix.

LÄS OCKSÅ: Minister rasar mot Facebook - inlägg tas inte bort

Foto: Jeeshoots.com

Text: Redaktionen


16 september 2025

JUST NU: Trump ger grönt ljus – jubel i Ukraina

2025 09 16

USA:s president Donald Trump har godkänt flera omfattande amerikanska vapenpaket till Ukraina.

Stödet finansieras av Nato och omfattar vapensystem som Ukraina länge har efterfrågat.

Enligt uppgifter till Reuters kommer leveranserna täcka Ukrainas ”mest akuta behov på slagfältet”.

– Det är det här sakerna vi har bett om. Det handlar om väldigt mycket, säger en ukrainsk källa till nyhetsbyrån.

Hundratals miljarder dollar

Varje stödpaket värderas till omkring 500 miljoner dollar.

– Leveranserna kommer att påbörjas snart. Washington återupptar vapenleveranser till Ukraina, men den här gången finansieras det av allierades regeringar, rapporterar Reuters.

En miljard dollar i månaden

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj har tidigare uppgett att han vill få ett stöd på en miljard dollar per månad från europeiska allierade. Pengarna ska användas till inköp av amerikanska vapen, som Ukraina är helt beroende av.

LÄS MER: Trump riktar uppmaning till Zelenskyj – och hela Europa

Ska träffa med Trump

USA:s utrikesminister Marco Rubio uppger att Trump och Zelenskyj kan komma att träffas nästa vecka. Mötet planeras att äga rum samtidigt som världsledare samlas i FN:s generalförsamling i New York.

Trump har inte kommenterat det påstådda mötet. I stället framhåller presidenten återigen att Zelenskyj måste gå med på en uppgörelse med Ryssland.

– Zelenskyj måste sluta ett avtal, säger Trump till reportrar enligt The Guardian.

Presidenten tillägger att ”det krävs två för att dansa tango” – en blinkning till Rysslands diktator Vladimir Putin som vägrar avsluta kriget i Ukraina.

– Det här är två personer, Zelenskyj och Putin, som hatar varandra. Det verkar som att jag måste sitta med i rummet eftersom de inte kan sitta i ett rum tillsammans. Det finns så mycket hat mellan dem, säger Trump.

LÄS OCKSÅ: EU bromsar – skjuter upp sanktioner mot Ryssland 

Foto: President of Ukraine resp President of Russia Office

Text: Redaktionen