Nytt besked om straffrabatt för unga

2024 06 24

Regeringen och SD vill slopa straffrabatten för unga vuxna.

Det framhåller justitieminister Gunnar Strömmer (M) och regeringens särskilda utredare från Säkerhets- och integritetsskyddsnämnden, Gunnel Lindberg, på en pressträff.

Lindberg föreslår att straffrabatten för unga mellan 18 och 20 år ska avskaffas helt.

– När den här lagen skrevs var myndighetsåldern 21 år, vissa av de här reglerna är fortfarande anpassade till 21 år. Men brottsligheten har förändrats och förutsättningarna är annorlunda i dag, säger hon enligt SVT Nyheter.

Sedan tidigare är straffrabatten slopad för unga vuxna som begår allvarligare brott med ministraff på ett år.

Det nya förslaget innebär att straffrabatten slopas för unga mellan 18 och 20 år – oavsett vilket brott det rör sig om.

Kraftig förändring för tonåringar  

Vidare föreslår det att straffrabatten för unga mellan 15 och 17 år ska begränsas kraftigt. En utgångspunkt för straffnedsättningen är att den ska göras i ”skälig omfattning”.

Enligt förslaget ska straffrabatten begränsas på följande vis för personer mellan 15 och 17 år:

- För 15-åringar ska straffnedsättningen minska från 75–80 procent till 60 procent

- För 16-åringar ska straffnedsättningen minska från 75–65 procent till 40 procent

- För 17-åringar ska straffnedsättningen minska från 55–65 procent till 20 procent

Då föreslås förslagen träda i kraft

På pressträffen berättar justitieminister Gunnar Strömmer att ändringarna föreslås träda i kraft den 1 juli 2026.

– Det är en viktig del av den helhet som nu växer fram och det bredare reformgrepp vad det gäller unga lagöverträdare. Vi måste våga tänka nytt när det gäller unga personer som begår brott, säger ministern enligt Expressen.

Foto: Linnea Engberg Regeringskansliet

Text: Redaktionen


JUST NU: Trump upphäver alla Bidens presidentorder

2025 11 28

Donald Trump säger att han häver alla Bidens beslut.

President Donald Trump har länge varit en hård kritiker mot sin föregångare Joe Biden.

Nu går Trump ett steg längre – och meddelar att han häver mängder av beslut som har fattats av Joe Biden.

”Alla dokument som undertecknats av Sleepy Joe”

Donald Trump uppger att han upphäver alla beslut som Joe Biden har undertecknat med så kallad autopen, alltså automatisk penna.

Det meddelar presidenten i ett inlägg på Truth Social, där han sin vana trogen kallar Biden för ”Sleepy Joe”.

– Alla dokument som undertecknats av Sleepy Joe Biden med Autopen, vilket utgjorde ungefär 92 procent av dem, upphör härmed att gälla och saknar ytterligare verkan, meddelar Donald Trump i inlägget.

Trump antyder att Biden inte själv låg bakom besluten.

– Autopen får inte användas om inte godkännande uttryckligen ges av USA:s president. De radikala vänstergalna som omgav Biden runt det vackra Resolute-skrivbordet i Ovala rummet tog presidentposten ifrån honom, hävdar Trump.

”Upphäver alla order”

Därför återkallas nu alla beslut som Biden har undertecknat med autopen, enligt Trump, som också passar på att använda ett annat öknamn som han har gett sin föregångare – ”Crooked Joe Biden”.

– Jag upphäver härmed alla exekutiva order, och allt annat som inte direkt undertecknades av Crooked Joe Biden, eftersom de personer som skötte Autopen gjorde det olagligt, hävdar den amerikanska presidenten.

Trump hotar dessutom med att Joe Biden kan ställas inför rätta – om han hävdar att det är han själv som har skrivit under presidentordrarna med autopen.

– Joe Biden var inte inblandad i Autopen-processen och om han säger att han var det kommer han att ställas inför rätta anklagad för mened, dundrar Donald Trump i inlägget på Truth Social.

I samband med det senaste valet gjorde Trump en stor poäng av att ifrågasätta Joe Bidens hälsa och hans förmåga att själv leda arbetet i Vita huset.

Joe Biden hoppade sedermera av valrörelsen och lät Kamala Harris ta över som demokratisk kandidat i presidentvalet, som sedan vanns av Donald Trump.

Foto: Official White House Photo by Adam Schultz resp Nato

Text: Redaktionen


JUST NU: Vita husets order – ”Döda alla”

2025 11 28

Vita Huset har gett order om att ”döda alla”.

USA:s attacker mot båtar som påstås vara kopplade till knarksmuggling har mött hård kritik.

Nu har detaljer läckt ut om det första tillslaget – där försvarsminister Pete Hegseth gav order om att ”döda alla”.

Ordern: ”Döda alla”

Den första av USA:s många attacker mot båtar som påstås smuggla narkotika ägde rum i Karibiska havet den 2 september.

Då hade försvarsminister Pete Hegseth gett en mycket tydlig order, rapporterar Washington Post.

– Ordern var att döda alla, uppger en källa med insyn, enligt tidningen.

Vita huset ville alltså inte att någon på båten skulle överleva attacken.

För att verkställa den ordern räckte det dock inte med en attack.

Operationen, som följdes av Hegseth, började med att en robot avfyrades från Trinidads kust.

Därefter såg befälhavarna, som följde händelsen via en drönarkamera, hur båten brann i flera minuter.

Trots det visade det sig att två personer hade överlevt.

Men ordern var att döda alla.

LÄS OCKSÅ: Jättestöd till Ukraina - "Största sedan invasionen började"

Två överlevde – då slog de till igen

Det visade sig att två män hade överlevt attacken och klamrat sig fast vid den brinnande båten.

Då beordrades en ny attack – för att verkställa försvarsministerns order om att alla på båten måste dö.

När den andra roboten avfyrades sprängdes de två männen i luften, enligt tidningen.

Det efterföljande protokollet om attacken uppges dock ha redigerats så att det ska se ut som att man hade för avsikt att rädda överlevande. Vita huset har också hävdat att man har attackerat båten två gånger för att den ska sjunka – inte för att man ville döda överlevande.

Lång rad attacker

Sedan den första attacken utfördes har USA, på order av Vita huset, utfört en lång rad liknande attacker.

Minst 22 båtar har attackerats, och minst 71 påstådda narkotikasmugglare har dödats.

Kritiker menar att attackerna är olagliga och att de ansvariga i framtiden riskerar att ställas inför rätta för mord eller krigsbrott, uppger tidningen.

Men Donald Trump hävdar att USA befinner sig i krig med drogkarteller, och har även hotat med att slå till på land i Venezuela.

LÄS OCKSÅ: Meddelande dyker upp i mejlkorgen - radera det direkt

Foto: Nato G Skidmore

Text: Redaktionen