Nytt besked om kusinäktenskap i Sverige

2023 09 11

Kusinäktenskap har länge varit en omdebatterad fråga i Sverige.

Att gifta sig med sin kusin är i dag tillåtet i Sverige.

Flera partier har dock drivit på för ett förbud – bland annat Sverigedemokraterna, Liberalerna och Kristdemokraterna.

Inför valet 2022 meddelade även Moderaterna även att man vill införa ett förbud.

– Tittar man på klanstrukturerna inom brottsligheten så bygger det mycket på att släkten håller ihop och att gifta sig med andra i samma släkt göder klankriminalitet.

–  Det andra är hela hedersfrågan. Att ungdomar tvingas gifta sig inom släkten, inte sällan med just kusiner. Det är ett sätt att förtrycka ungdomar i Sverige. Det tredje är de väldokumenterade medicinska risker som finns med detta, sa Moderatledaren och nuvarande statsminister Ulf Kristersson i en intervju med SR Ekot.

Nytt besked i dag

I dag, måndag, ger Ulf Kristerssons regering och samarbetspartiet Sverigedemokraterna ett nytt besked om kusinäktenskapets vara eller icke vara i Sverige.

Tidöpartierna meddelar att man avser att ta fram ett förslag till ett förbud mot äktenskap mellan kusiner.

En utredare har fått i uppdrag att granska förslaget.

Det upgger Richard Jomshof (SD), Louise Meijer (M), Torsten Elofsson (KD) och Juno Blom (L) i Expressen.  

– Under lång tid har kusinäktenskap varit mycket ovanliga, men till följd av invandring från länder där hederstraditioner är vanligare har frågan blivit aktuell igen, framhåller politikerna och understryker att det är viktigt att ”lagstiftningen speglar samhällsutvecklingen”.

Därför har en utredare fått i uppdrag att ta fram ett förslag på ett förbud mot det omdiskuterade äktenskapet. 

"Central del av hederskulturen" 

– Ett sådant förbud kan vara en viktig del i arbetet mot hedersrelaterat våld och förtryck. Kusinäktenskap är en central del av hederskulturen och upprätthåller släktkollektivets makt och kontroll över individen, framhåller Tidöpartierna.

Utredaren kommer även få i uppdrag att utreda ”vilka samhälleliga och medicinska konsekvenser som kusinäktenskap får”. Det kan till exempel handla om potentiella medicinska risker som kan uppstå när biologiska släktingar får barn tillsammans.

Stöder inte ett förbud

Sveriges största parti, Socialdemokraterna, har tidigare framhållit att man inte ställer sig bakom ett förbud, eftersom det inte ses som nödvändigt med tanke på den svenska lagstiftningen.

Morgan Johansson (S), tidigare justitieminister, anser att det redan finns lagstiftning som kommer åt kusinäktenskap. 

– Lagen mot tvångsäktenskap kommer redan åt det problemet, sa han till SR när han ombads att kommentera ett eventuellt förbud.

Foto: Jeremy Wong Weddings

Text: Redaktionen


16 november 2025

JUST NU: Åkesson till angrepp – ”De får ge sig”

2025 11 16

Jimmie Åkesson (SD) går till angrepp.

Den senaste tiden har Tidöpartierna framstått som mer splittrade än vanligt.

Nu går Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson till angrepp mot ett annat Tidöparti – och menar att de ”får ge sig”.

Går till angrepp

Åkesson vill att SD-företrädare ska undvika alltför spetsiga utspel i valrörelsen 2026, rapporterar DN.

Trots det går Åkesson nu själv till angrepp – mot Liberalerna, som ingår i Tidösamarbetet tillsammans med SD.

Liberalerna säger nej till att sitta med i eller stödja en regering där SD ingår, och har bland annat framfört argumentet att SD ”inte kan bete sig”, bland annat med hänvisning till TV4:s avslöjande om SD:s så kallade trollfabrik.

Jimmie Åkesson totalsågar det argumentet.

– Om vi hade betett oss som Liberalerna kanske vi också hade haft två procent i opinionsmätningarna snarare än 20 procent. Jag vet inte om det är så mycket mer eftersträvansvärt, säger Jimmie Åkesson till tidningen.

Samtidigt menar han att L ”får ge sig”.

”De får ge sig”

Åkesson är inte orolig för att Tidösamarbetet håller på att krackelera, trots motstridiga ultimatum från hans eget parti och L.

SD kräver att få sitta med i regeringen.

Och L kommer att få ge sig, menar SD-ledaren.

– Om de kommer in i riksdagen och får fyra procent och vi fortsatt är det största partiet i regeringsunderlaget, då är det rimliga är att de får ge sig, säger Jimmie Åkesson till tidningen.

Oenigheten inom Tidösamarbetet har också förstärkts av att Ebba Busch (KD) nyligen gav uttryck för att hon var öppen för ett visst samarbete över blockgränsen med S.

Kristersson inte orolig

SD har gett beskedet att man efter valet 2026 antingen kommer att sitta med i en regering, eller gå i opposition. Att fortsätta som stödparti utan egna ministerposter är alltså inte aktuellt.

Men Liberalerna säger alltså nej till att sitta med i eller stödja en regering där SD ingår.

– Vi har en regering som fungerar och ett Tidöavtal som fungerar just för att det är de borgerliga partierna som sitter i regering och ett gott samarbete med Sverigedemokraterna, har Simona Mohamsson (L) sagt, enligt SVT.

Statsminister Ulf Kristersson (M) har dock sagt att han inte är oroad.

– Vi kommer att få ihop det även efter nästa val, har Kristersson sagt, enligt kanalen.

Foto: Magnus Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen


16 november 2025

JUST NU: Amerikanska F-35-plan kan stoppas

2025 11 16

Försäljningen av amerikanska F-35-plan till ett land kan stoppas.

Amerikanska stridsflygplan av modellen F-35 är eftertraktade i hela världen.

Ett land som är på väg att köpa F-35 av USA är Saudiarabien.

Men affären väcker oro – både i Israel och i Pentagon.

Israel ställer krav

Israel kräver nu att USA ska ställa hårda villkor för att Saudiarabien ska få köpa F-35-plan, rapporterar Axios.

Affären måste villkoras av att Saudiarabien normaliserar sina relationer med Israel, säger två israeliska tjänstemän till tidningen.

– Vi har sagt till Trump-administrationen att leveransen av F-35 till Saudiarabien måste vara underkastad saudisk normalisering med Israel, säger en israelisk tjänsteman, enligt tidningen.

Tjänstemannen tillägger att det skulle vara ”ett misstag och kontraproduktivt” av USA att låta Saudiarabien köpa F-35-plan utan att kräva några diplomatiska eftergifter i gengäld.

Även inom Pentagon har affären väckt oro. I en underrättelserapport varnas det för att Kina kan få tillgång till stridsplanets teknologi om affären genomförs, vilket Reuters har rapporterat.

LÄS OCKSÅ: Himlen lyser upp - Ryssland attackerat

Trump träffar kronprinsen

På tisdag ska Saudiarabiens kronprins Mohammed bin Salman träffa president Trump i Vita huset.

Då förväntas man bland annat diskutera F-35-affären, men också en möjlig normalisering av relationen mellan Saudiarabien och Israel.

Trump har tidigare sagt till Saudiarabien att han förväntar sig att landet går mot en normaliserad relation med Israel när Gazakriget är över.

– Jag hoppas att Saudiarabien snart kommer att gå in i Abrahamavtalen, har Donald Trump sagt, enligt tidningen.

Abrahamavtalet är en serie överenskommelser som syftar till att normalisera förbindelserna mellan Israel och en rad arabiska länder.

Israel understryker att man inte nödvändigtvis motsätter sig en affär där Saudiarabien köper F-35-plan av USA, men kräver alltså att USA i så fall ställer hårda villkor.

Israel kräver säkerhetsgarantier.

– Det tar minuter för en F-35 att flyga från Saudiarabien till Israel, säger den israeliska tjänstemannen, enligt tidningen.

Israel kommer bland annat att kräva att planen inte placeras ut på flygvapenbaser i de västra delarna av Saudiarabien.

LÄS OCKSÅ: Saab får jätteorder

Foto: Lockheed Martin Andy Wolfe

Text: Redaktionen