29dec25

Nya uppgifter – så länge kan elstödet dröja

2023 02 22

Den 20 februari inledde Försäkringskassan utbetalningarna av det första elstödet till hushåll i elområde 3 och 4.

– Några bankdagar senare börjar pengarna landa på elkundernas konton, framhöll Försäkringskassan i ett pressmeddelande den 25 januari.

Men det kan dröja längre än så för flera hushåll, rapporterar SvD.

Enligt tidningen har Försäkringskassan i dag, onsdag, lämnat ytterligare detaljer om utbetalningarna.

Flera hushåll kan behöva vänta i veckor på utbetalningen – inte i dagar som Försäkringskassan tidigare meddelat.

Swedbank bekräftar

De första utbetalningarna väntas nå hushållen den 23 februari, alltså imorgon.

Sedan fortsätter utbetalningarna i två till tre veckor.

Vissa hushåll kommer således få stödet under första halvan av mars.

Hur många hushåll det rör sig om vill Försäkringskassan inte kommentera.

Swedbank, som är den bank som fått i uppdrag att betala ut elstödet, bekräftar fördröjningen.

– Vi följer den överenskommelse som finns med Försäkringskassan vilket innebär att utbetalningar påbörjas denna vecka och pågår in i mars. Generellt kan uppdrag som rör ett stort antal utbetalningar behöva ske stegvis på grund av administrativa eller kapacitetsmässiga skäl, uppger Hannes Mård, presskommunikatör på Swedbank, i ett mejl till SvD.

Slutdatum

Lotta Jernström, pressekreterare på Försäkringskassan, uppger för tidningen att Försäkringskassan och Swedbank bedömer att majoriteten av samtliga betalningsmottagare ska ha fått sina pengar den 7 mars.

Maria Sjögren, områdeschef på Försäkringskassan, pekar även ut den 7 mars som ett slutdatum.

–  Den 20 februari var ju när vi började göra utbetalningarna. Den 7 mars är det datum där vi har sagt att mottagarna senast bör ha pengar på sitt konto, säger hon till SvD.

Att det handlar om veckor snarare än dagar håller hon inte med om.

– Det blir en definitionsfråga. Det vi har sagt är att det kommer att ta dagar inte veckor för Försäkringskassan att göra utbetalningarna.

Fakta första elstödet

- Utgår till 4,3 miljoner hushåll i elområde 3 och 4

- Omfattar mellan 16 och 17 miljarder kronor

Foto: Tomas Ärlemo Svenska kraftnät

Text: Redaktionen


Sex länder går samman – markerar mot Trump

2026 01 04

Sex länder markerar mot USA:s president efter attacken mot Venezuela.

USA:s attack mot Venezuela tidigt på lördagen har lett till kraftiga reaktioner världen över.

Nicolas Maduro har förts ut ur landet och befinner sig nu i New York i väntan på rättegång.

Samtidigt går sex länder samman för att markera mot Donald Trump, rapporterar The Guardian.

Går samman

Spanien, Brasilien, Chile, Colombia, Mexiko och Uruguay har släppt ett gemensamt meddelande där de framhåller att USA:s aktioner “utgör ett extremt farligt prejudikat för fred och regional säkerhet och utsätter civilbefolkningen för fara”.

– Vi uttrycker vår djupa oro över och vårt avståndstagande från de militära handlingar som utförts ensidigt på venezuelanskt territorium, vilka strider mot folkrättens grundläggande principer, i synnerhet förbudet mot användning och hot om våld samt respekten för staters suveränitet och territoriella integritet.

“Oförenligt”

Det gemensamma meddelandet fortsätter.

– Vi uttrycker vår oro gällande varje försök till statlig kontroll, administration eller externt övertagande av naturresurser eller strategiska resurser, vilket är oförenligt med internationell rätt och hotar regionens politiska, ekonomiska och sociala stabilitet.

Läs mer: Svenskt byggbolag säkrar stort USA-avtal

Kristerssons kommentar

Många världsledare har kommenterat händelserna med olika uppfattningar om attacken.

En som uttryckt sina tankar är Sveriges statsminister Ulf Kristersson (M).

– Det venezuelanska folket har nu befriats från Maduros diktatur, skriver statsministern på X.

– Men alla stater har samtidigt ett ansvar att respektera och agera i enlighet med folkrätten. Det är dessutom ett långsiktigt säkerhetspolitiskt intresse för Sverige.

Domstol på Manhattan

Maduro och hans fru Cilia Flores väntas framträda i en federal domstol på Manhattan på måndagen.

Detta enligt en talesperson för domstolen, rapporterar BBC.

Läs mer: Donald Trump varnas – riskerar ”kaos eller kollaps”

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


5 jan 2026

Fasansfull syn på ryska flygplatser – ”aldrig sett i hela mitt liv”

2026 01 05

Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina fortsätter att slå tillbaka hårt mot landet.

Många ryssar har de senaste åren valt att lämna sitt hemland och sökt sig västerut.

Den oberoende ryska nyhetssajten Meduza har ställt en fråga till emigrerade ryska medborgare, som har besökt sitt hemland de senaste åren, hur de upplever sitt fosterland idag.

Hundratals har svarat.

– Min hemregion är förstörd, säger en tidigare invånare i den ryska staden Primorsk, rapporterar finska Iltalehti.

 ”Aldrig sett i hela mitt liv”

Flera av de som skickat in svar kommenterar också den stora ökning av antalet funktionshindrade som kommer tillbaka från kriget i Ukraina.

En svarande, under namnet Vladimir, menar att han ser många soldater som kommer hem till de ryska flygplatserna på kryckor eller utan armar och ben.

– I hela mitt liv har jag aldrig sett så många funktionshindrade, inte ens under krigen i Tjetjenien eller Afghanistan, uppger han.

”Många har proteser”

En annan som svarat nyhetssajten, Rita som nu bor i Spanien, anser att Ryssland har gått bakåt i utvecklingen, och nu påminner om situationen på 1990-talet.

– Köpcentrum är indelade i de för de rika och de för de fattiga. Istället för en gräsmatta finns det nu en marknad mittemot mitt hus som säljer kinesiska produkter, uppger hon till nyhetssajten.

– Det finns många som har proteser. Det känns som att detta inte är min stad.

”Nästan tomma”

En röst från Tyskland, under namnet Danila, beskriver sin forna hemstad Lipetsk.

– Det finns inga människor. Parker, köpcentrum, hotell och huvudgator är nästan tomma, uppger han.

Han beskriver också hur infrastrukturen blivit sämre och ekonomin backar.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: 1,2 miljoner – Putins mardrömssiffra växer

Tvärtom i Moskva

Enligt Alina, som är bosatt i Israel, är Moskva ett undantag.

Där satsar den ryska ledningen på att upprätthålla bilden av framgång och att minska påverkan av kriget.

– Den enda påminnelsen om kriget är reklamskyltarna som visar hjältarna från den ”specialmilitära operationen”, uppger hon, rapporterar Iltalehti.

– Men ingen pratar om en specialoperation. Det är förmodligen ett sätt att stänga ute nyheterna och skydda din egen mentala hälsa.

LÄS MER: ”Vi tror inte på honom” – Trump avfärdar Putin

Foto: Ivan Shimko

Text: Redkationen