13 mars 2026

Nya uppgifter – så länge kan elstödet dröja

2023 02 22

Den 20 februari inledde Försäkringskassan utbetalningarna av det första elstödet till hushåll i elområde 3 och 4.

– Några bankdagar senare börjar pengarna landa på elkundernas konton, framhöll Försäkringskassan i ett pressmeddelande den 25 januari.

Men det kan dröja längre än så för flera hushåll, rapporterar SvD.

Enligt tidningen har Försäkringskassan i dag, onsdag, lämnat ytterligare detaljer om utbetalningarna.

Flera hushåll kan behöva vänta i veckor på utbetalningen – inte i dagar som Försäkringskassan tidigare meddelat.

Swedbank bekräftar

De första utbetalningarna väntas nå hushållen den 23 februari, alltså imorgon.

Sedan fortsätter utbetalningarna i två till tre veckor.

Vissa hushåll kommer således få stödet under första halvan av mars.

Hur många hushåll det rör sig om vill Försäkringskassan inte kommentera.

Swedbank, som är den bank som fått i uppdrag att betala ut elstödet, bekräftar fördröjningen.

– Vi följer den överenskommelse som finns med Försäkringskassan vilket innebär att utbetalningar påbörjas denna vecka och pågår in i mars. Generellt kan uppdrag som rör ett stort antal utbetalningar behöva ske stegvis på grund av administrativa eller kapacitetsmässiga skäl, uppger Hannes Mård, presskommunikatör på Swedbank, i ett mejl till SvD.

Slutdatum

Lotta Jernström, pressekreterare på Försäkringskassan, uppger för tidningen att Försäkringskassan och Swedbank bedömer att majoriteten av samtliga betalningsmottagare ska ha fått sina pengar den 7 mars.

Maria Sjögren, områdeschef på Försäkringskassan, pekar även ut den 7 mars som ett slutdatum.

–  Den 20 februari var ju när vi började göra utbetalningarna. Den 7 mars är det datum där vi har sagt att mottagarna senast bör ha pengar på sitt konto, säger hon till SvD.

Att det handlar om veckor snarare än dagar håller hon inte med om.

– Det blir en definitionsfråga. Det vi har sagt är att det kommer att ta dagar inte veckor för Försäkringskassan att göra utbetalningarna.

Fakta första elstödet

- Utgår till 4,3 miljoner hushåll i elområde 3 och 4

- Omfattar mellan 16 och 17 miljarder kronor

Foto: Tomas Ärlemo Svenska kraftnät

Text: Redaktionen


9 augusti 2026

TURKIET: Ryssland på väg mot ofattbar handling

2026 08 09

Kriget måste stoppas till varje pris, varnar Turkiet.

Natolandet Turkiet slår larm om att Ryssland kan vara på väg att begå en ofattbar handling.

Det internationella samfundet måste ingripa för att stoppa kriget, menar landets utrikesminister.

Desperata – när kriget flyttas till hemmaplan

Hakan Fidan, utrikesminister i president Recep Tayyip Erdoğans regering i Turkiet, varnar för att Ryssland snart kan göra någonting väldigt extremt.

Putin kan ta till kärnvapen – som en desperat åtgärd när kriget har flyttats till hemmaplan, menar den turkiske utrikesministern.

– När ett utnötningskrig vid fronten övergår till ett utnötningskrig på hemmaplan, är frågan inte längre om man kommer att förlora kriget, utan om man kommer att fortsätta existera som nation. Man använder den sista utvägen man har, säger Fidan, rapporterar RBC-Ukraine.

Den sista utvägen för Putinregimen skulle alltså vara kärnvapen.

Turkiets utrikesminister menar att kärnvapenanvändning redan diskuteras i Ryssland.

– Under mitt besök i Ryssland verkade det som att den här frågan skulle kunna komma att tas upp, eftersom det talades om att allmänheten kräver något i den riktningen, säger Hakan Fidan.

Läs mer: Trump vänder allierad ryggen

”Har diskuterat med väst”

Han menar att frågan har diskuterats flitigt med andra Natoländer.

– Vi har diskuterat detta med våra västliga partner, och de är också medvetna om det. Det här är en farlig situation. Allt som människor säger inte kommer att hända, händer till slut, säger den turkiske utrikesministern.

Fidan betonade att det internationella samfundet måste göra allt det kan för att få ett slut på Ukrainakriget, och varnade för att kriget kan sprida sig både geografiskt och i sina mål och metoder, enligt tidningen.

Turkiets regering har också uppmanat Ukraina och Ryssland att införa en paus eller ett stopp för anfall mot kommersiella fartyg i Svarta havet.

Landet har flera gånger också krävt ett slut på kriget i Ukraina. Turkiet är medlem i Nato och har uttalat ett visst stöd för Ukraina, men har samtidigt intagit en mycket pragmatisk inställning till Ryssland och har inte anslutit sig till sanktioner mot Putinregimen.

Läs mer: Tysklands förbundskansler kan avsättas

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


9 augusti 2026

Rysk kronjuvel utslagen – attackerade nyss Ukraina

2026 08 09

Ett ryskt S-400-system har slagits ut.

Det ryska S-400 Triumf-systemet har flera olika förmågor.

Det används främst som ett luftvärnssystem för att skjuta ner drönare och missiler.

Men det kan även skicka egna missiler mot måltavlor.

Under gårdagen användes ett S-400-system i Krasnodar för att avfyra missiler mot Ukraina – nu har det slagits ut, rapporterar Ukrainska Pravda.

Har slagits ut

Ukrainas styrkor för obemannade system slog till mot en rysk S-400 Triumf-luftvärnsposition i Gelendzjik i Krasnodar Kraj under natten mellan lördagen och söndagen.

Enligt styrkorna för obemannade system hade systemet avfyrat sex robotar mot Ukraina föregående dag.

Befälhavaren Robert “Magyar” Brovdi bekräftar attacken.

– Brovdi uppgav att S-400-systemet i närheten av Gelendzjik genomförde sex robotavfyrningar den 8 augusti mellan klockan 09:25 och 12:51. Efter den ukrainska drönarattacken brann positionen i cirka tre timmar, enligt Brovdi.

Övriga träffar

Dessutom rapporterar Ukrainas drönarstyrkor att de slagit till mot fyra andra ryska luftvärnsresurser under natten mellan lördagen och söndagen.

De har attackerat ett Tor-luftvärnssystem i Rostov oblast, ett Pantsir-S1-luftvärnssystem nära Jejsk, samt radarstationerna Podlyot-K1 och Kasta 2E2 i Rostov oblast. 

Läs mer: Tysklands förbundskansler kan avsättas

Ukraina köper missiler

Samtidigt kommer uppgifter på söndagen om att Ukraina har gjort ett stort inköp av försvarsmateriel från Turkiet.

Vapenöverföringen förväntas inledas i slutet av augusti, och innehåller bland annat 70 amerikanska ATACMS-missiler, rapporterar Kyiv Independent.

47 000 granater

Totalt innehåller vapenöverföringen:

- 70 M39 ATACMS-missiler.

- 12 M270 raketartillerisystem.

- Över 2 000 klustervapen.

- 47 000 haubitsgranater. 

Läs mer: Trump vänder allierad ryggen

Foto: A. Stutesman

Text: Redaktionen