I NATT: Nya uppgifter om Prigozjins flygkrasch

2023 08 24

Nya uppgifter om Wagnerledarens dödskrasch har framkommit.

Det var vid 19-tiden igår kväll som de första rapporterna om en flygkrasch utanför Moskva trillade in.

Kort därefter gick Ryssland själva ut med att den ökände Wagnerledaren Jevgenij Prigozjin fanns på passagerarlistan, och senare under kvällen bekräftades han också vara en av de omkomna.

Spekulationerna om vad som orsakade flygkraschen har samtidigt tagit fart såväl bland experter och forskare som privatpersoner på sociala medier.

Och nu kommer nya uppgifter om händelseförloppet, rapporterar Reuters.

Något hände sista minuten

Det plan som Prigozjin flög med ska ha fungerat helt felfritt fram till drygt 30 sekunder innan kraschen.

Nyhetsbyrån hänvisar till data från flygspårningssajten FlightRadar24.

Enligt dessa uppgifter avvek planet från ett normalt beteendemönster omkring sista minuten innan flyget på en halv minut störtar rakt ned mot marken.

– Vad som än hände, hände snabbt, säger Ian Petchenik på FlighRadar24 enligt Reuters.

Föll 2 400 meter

Inom 30 sekundersperioden föll planet 2 400 meter från sin tidigare höjd på 8 500 meter.

– Före den dramatiska nedgången fanns ingen indikation på att något var fel med det här flygplanet, säger Ian Petchenik.

En video som påstås visa flygkraschen fick under gårdagskvällen spridning på sociala medier. I klippet syns planet falla nedåt i en rät vinkel med en plym av rök eller ånga bakom sig.

Ryssland: "En olycka"

Ryska medier beskriver händelsen som “en olycka” och en förundersökning har tillsatts för att fastställa vad som skett.

Andra uppgifter, bland annat Wagners egna kanaler, hävdar att planet blivit nedskjutet.

– Några icke namngivna källor har uppgett för ryska medier att de trodde att planet hade blivit nedskjutet av en eller flera luftvärnsrobotar, skriver Reuters.

Uppgifterna är obekräftade.

"Troligen medvetet utfört"

Flera oberoende experter misstänker att planet mycket väl kan ha skjutits ned.

En av dem är överstelöjtnant Peter Lidén.

– Jag har inte begripit om det är beskjutning utifrån eller om det är en explosion som inträffat inuti flygplanet. Oavsett så är det troligen en medvetet utförd insats – och högst troligt är det ryska regimen som ligger bakom, säger han till TV4 Nyheterna.

Många menar också att Prigozjins död är till fördel för Rysslands diktator Vladimir Putin.

– Det spelar ingen roll om Putin ligger direkt bakom denna flygkrasch, men han kommer att tolka det så här, sade den ryska före detta diplomaten Boris Bondarev till Sky News igår kväll.

LÄS MER: Video påstås visa Prigozjins flygkrasch – se klippet här

Arkivfoto: J. Kingma resp Telegram

Text: Redaktionen 


Trump utfärdar direkt order: “största skandalen i USA:s historia”

2025 06 05

Donald Trump ger order om att utreda vad han kallar för “en av USA:s största skandaler i historien”.

Det meddelar presidenten under natten till torsdagen svensk tid.

Republikanen syftar på sin föregångare, tidigare president Joe Biden, och har beordrat en utredning om demokraten, rapporterar amerikanska medier.

I synnerhet ska det undersökas om Biden använt en automatisk signeringsmaskin, ofta kallad “autopen”, på ett felaktigt sätt vid särskilda presidentbeslut.

"En konspiration"

Trump har framför allt kritiserat Biden för att ha använt den automatiska signeringsmetoden vid benådningar och hävdat att besluten därmed är ogiltiga.

Han kallar det för en “konspiration” ämnad att “missbruka makten i presidentens underskrifter genom att använda en automatisk penna för att dölja Bidens kognitiva nedgång”, skriver CBS.

– Den största politiska skandalen i amerikansk historia, påstår Trump på sin egen sociala medieplattform Truth Social.

Förutom benådningar ska utredningen också granska utnämningar av federala domare.

– Det finns allvarliga tvivel om beslutsprocessen och till och med  graden av Bidens medvetenhet om att dessa åtgärder vidtas i hans namn, framhålls i presidentens order.

Biden: Löjligt och falskt

Joe Biden har svarat på anklagelserna. I ett uttalande kallar expresidenten Trumps påstående som falskt och “inget annat än en distraktion".

– Låt mig vara tydlig. Jag fattade besluten under mitt presidentskap. Jag fattade besluten om benådningar, exekutiva ordrar, lagstiftning och proklamationer. Alla påståenden om att jag inte gjorde det är löjliga och falska, säger Biden enligt CBS.

Har använts av Trump

Den automatiska signeringsmetoden har använts av presidenter i decennier. Trump själv har använt den vid flera tillfällen, liksom Barack Obama.

Jessica Levinson, juridisk expert på CBS, har tidigare sagt att Trump inte har rätt att återkalla benådningar från Biden som signerats genom metoden.

– Detta är inte en gråzon, säger hon till den egna kanalen.

Fortsätter anklaga Biden

Trump har återkommande kritiserat sin föregångare även efter att republikanen flyttat in i Vita huset.

Efter att CNN-journalisten Jake Tapper och Axiosjournalisten Alex Thompson släppt en ny bok om hur Bidenadministrationen påstås ha mörkat demokratens mentala hälsa har spekulationerna om Bidens kognitiva förmåga ökat ytterligare.

LÄS MER: “En jävla mardröm” – dramatiskt avslöjande om Joe Biden

LÄS MER: Donald Trump sprider grotesk teori: påstår att Biden varit död i fem år

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


”Århundradets” upptäckt närmar sig: “förbered er för revolution”

2025 06 04

Rymdforskarna närmar sig svaret på den eviga frågan om människan egentligen är ensam i universum.

Det framhålls i en ny rapport, "Space: 2075 report", från den Londonbaserade naturvetenskapliga akademin Royal Society.

Enligt forskarna lär det inte dröja mer än 50 år innan vi vet säkert om det finns annat liv i rymden – oavsett om det är intelligent liv eller inte.

– Jag hoppas att det kan föra nationer samman och säga: låt oss glömma våra småaktiga gräl och tänk på de större frågorna, men det kan vara önsketänkande, säger Martin Sweeting, professor i rymdteknik vid University of Surrey och en av de ansvariga för rapporten, till The Guardian.

"Förbered er för revolution"

Royal Society uppmanar Storbritannien att lägga fram en tydlig plan för hur landet ska dra nytta av de upptäckter som väntas göras de kommande 50 åren.

I rapporten förutses “radikala utvecklingar som kommer att generera några av århundradets viktigaste tekniska och ekonomiska möjligheter”, framhåller The Guardian.

– Mänskligheten måste förbereda sig för en omfattande revolution i takt med att nationer och företag förbereder sig för att bygga månbaser, rymdstationer och fabriker i omloppsbana, och avslöja bevis – om bevis finns – för att vi inte är ensamma i universum, skriver den brittiska tidningen om rapporten.

Oron: ligger efter

Royal Society fruktar att britterna ligger efter och riskerar att missa en chans som många nationer redan börjat förbereda sig på.

– Den brittiska regeringen, det internationella samfundet och samhället i stort måste förstå, förutse och vara förberedda, framhåller forskarna.

Genombrotten skulle kunna handla om allt från ren energi som strålas till jorden till robotar som krossar asteroider.

– Vi försöker inte förutspå framtiden, men det här är den typen av saker som kan hända. Och om vi tänker på dem förr snarare än senare så kommer vi att tjäna på det, säger Martin Sweeting. 

LÄS OCKSÅ:

Tidigare försvarstoppen: “Det är största upptäckten i mänsklighetens historia”

Ufo-larm i USA – Vita huset i krismöte

Kina varnar för krig i rymden

Foto: Leo Visions resp Foreign, Commonwealth & Development Office

Text: Redaktionen