I NATT: Nya uppgifter om Prigozjins flygkrasch

2023 08 24

Nya uppgifter om Wagnerledarens dödskrasch har framkommit.

Det var vid 19-tiden igår kväll som de första rapporterna om en flygkrasch utanför Moskva trillade in.

Kort därefter gick Ryssland själva ut med att den ökände Wagnerledaren Jevgenij Prigozjin fanns på passagerarlistan, och senare under kvällen bekräftades han också vara en av de omkomna.

Spekulationerna om vad som orsakade flygkraschen har samtidigt tagit fart såväl bland experter och forskare som privatpersoner på sociala medier.

Och nu kommer nya uppgifter om händelseförloppet, rapporterar Reuters.

Något hände sista minuten

Det plan som Prigozjin flög med ska ha fungerat helt felfritt fram till drygt 30 sekunder innan kraschen.

Nyhetsbyrån hänvisar till data från flygspårningssajten FlightRadar24.

Enligt dessa uppgifter avvek planet från ett normalt beteendemönster omkring sista minuten innan flyget på en halv minut störtar rakt ned mot marken.

– Vad som än hände, hände snabbt, säger Ian Petchenik på FlighRadar24 enligt Reuters.

Föll 2 400 meter

Inom 30 sekundersperioden föll planet 2 400 meter från sin tidigare höjd på 8 500 meter.

– Före den dramatiska nedgången fanns ingen indikation på att något var fel med det här flygplanet, säger Ian Petchenik.

En video som påstås visa flygkraschen fick under gårdagskvällen spridning på sociala medier. I klippet syns planet falla nedåt i en rät vinkel med en plym av rök eller ånga bakom sig.

Ryssland: "En olycka"

Ryska medier beskriver händelsen som “en olycka” och en förundersökning har tillsatts för att fastställa vad som skett.

Andra uppgifter, bland annat Wagners egna kanaler, hävdar att planet blivit nedskjutet.

– Några icke namngivna källor har uppgett för ryska medier att de trodde att planet hade blivit nedskjutet av en eller flera luftvärnsrobotar, skriver Reuters.

Uppgifterna är obekräftade.

"Troligen medvetet utfört"

Flera oberoende experter misstänker att planet mycket väl kan ha skjutits ned.

En av dem är överstelöjtnant Peter Lidén.

– Jag har inte begripit om det är beskjutning utifrån eller om det är en explosion som inträffat inuti flygplanet. Oavsett så är det troligen en medvetet utförd insats – och högst troligt är det ryska regimen som ligger bakom, säger han till TV4 Nyheterna.

Många menar också att Prigozjins död är till fördel för Rysslands diktator Vladimir Putin.

– Det spelar ingen roll om Putin ligger direkt bakom denna flygkrasch, men han kommer att tolka det så här, sade den ryska före detta diplomaten Boris Bondarev till Sky News igår kväll.

LÄS MER: Video påstås visa Prigozjins flygkrasch – se klippet här

Arkivfoto: J. Kingma resp Telegram

Text: Redaktionen 


6 april 2026

En kedja har inte höjt – 100 kronor billigare per tank

2026 04 07

Hos en av bensinkedjorna går det att köpa billigare diesel.

Kriget i Mellanöstern har som bekant inneburit kraftigt stigande oljepriser – och dyrare priser vid pump runt om i världen.

Så även i Sverige – där flera av de stora bensinkedjorna under de senaste dagarna har höjt sina priser, precis lagom till påsk.

Men en kedja har inte höjt inför högtidsdagarna – och där går det att spara så mycket som 100 kronor per tank.

Har inte höjt

Så här ser de senaste dieselpriserna ut hos de ledande bensinkedjorna:

Preem: 25,74 kronor per liter

Circle K: 25,74 kronor per liter

OKQ8: 23,89 kronor per liter

Den som tankar 60 liter hos OKQ8 sparar därmed 111 kronor – och den som tankar 50 liter sparar 93 kronor.

Bensinkedjorna uppger numera bara företagspriser – men listpriser för privatpersoner följer enligt Di sannolikt samma mönster.

Den senaste gången OKQ8 höjde priserna var den första april – medan exempelvis Preem och Circle K har höjt efter dess.

Senaste nytt

Samtidigt fortsätter kriget i Mellanöstern att rasa.

Israels försvarsminister Israel Katz har gått ut med ett uttalande om att de har slagit till mot en petrokemisk anläggning i Iran.

Samtidigt meddelar han att IDF har instruerats att fortsätta attackera iransk infrastruktur "med full kraft", rapporterar BBC.

Läs mer: Vita huset rasar mot rykte om Trump

“85 procent”

Så här låter det från försvarsministern på måndagen:

– IDF har nu genomfört ett kraftigt angrepp mot Irans största petrokemiska anläggning i Asaluyeh, säger han.

– Nu har de två anläggningar som tillsammans står för cirka 85 procent av Irans petrokemiska export tagits ur drift och är inte längre funktionsdugliga.

Inga tecken på avtal

Under gårdagen sade USA:s president Donald Trump att ett avtal kan komma att nås med Iran under måndagen.

Det finns dock i nuläget inga tecken på att någon överenskommelse ska vara nära förestående.

Läs mer: Pengarna kan dröja – många har missat viktig detalj i deklarationen

Foto: Circle K

Text: Redkationen


Kjell & Company går ut med varning till kunder

2026 04 06

Nya bedrägeri-sms cirkulerar i Sverige.

Det är hemelektronikkedjan Kjell & Companys namn som används av bedragarna.

I sms:en som nu skickas ut står det att mottagaren har varor som är färdiga att hämtas ut i butik – och en uppmaning om att ringa till företagets kundsupport.

Men det rör sig om bluff-sms – och numret som bifogas i sms:en går rakt till bedragaren som då får chansen att inleda bedrägeriet.

Så ser det ut

Så här ser ett exempel på bedrägeriet ut enligt Råd & Rön:

– Dina varor är nu redo för upphämtning i vald butik. Tack för att du valde att handla hos oss!

Därefter uppmanas mottagaren att kontakta kundsupport via ett telefonnummer – men numret går i själva verket rakt till bedragaren.

Kjell & Company varnar

Kjell & Company har gått ut med en varning för bedrägerierna via deras hemsida.

Där varnar företaget för falska sms i kedjans namn.

– Just nu cirkulerar bluff-sms där avsändaren utger sig för att vara Kjell & Company. Målet med den här typen av SMS-bedrägeri (även kallat smishing) är nästan alltid detsamma: att få dig att klicka på en länk, logga in någonstans eller lämna ut känslig information – som bankuppgifter, lösenord eller personnummer.

Läs mer: Svenska folket kan köras över om euron

Så känner du igen

Kjell & Company har några tips på hur man kan känna igen att det rör sig om ett bluff-sms:

- Det innehåller en uppmaning att klicka på en länk.

- Det utlovar en vinst, rabatt eller “paketleverans”.

- Det försöker stressa dig att agera snabbt (t.ex. “sista chansen” eller “inom 10 minuter”).

Det ska du göra

Kedjan tipsar även om hur man bör agera ifall man fått ett sådant meddelande:

- Klicka inte på några länkar.

- Svara inte på meddelandet.

- Lämna aldrig ut personliga uppgifter eller inloggningar.

- Rapportera sms:et genom att vidarebefordra det till 7726.

Läs mer: Sveriges bästa sparkonton utsedda – flera har sänkt

Foto: B. Tromp

Text: Redaktionen