Nya uppgifter om planerade mordet på Annie Lööf

2022 11 01

Visbymördaren hade med sig pilbåge, pilar och svärd till Almedalen.

Theodor Engström, 33, åtalas för terroristbrott genom mord.

Han högg ihjäl psykiatrisamordnaren Ing-Marie Wieselgren på öppen gata i Visby mitt under den pågående politikerveckan – bara ett stenkast från platsen där Annie Lööf (C) i samma stund skulle inleda en presskonferens.

Även C-ledaren var en tilltänkt måltavla, och nu framkommer att 33-åringen hade beväpnat sig med både pilbåge och svärd, rapporterar Expressen.

Bodde i tält

– [Engström tog med sig] en dubbeleggad kniv, två svärd och en pilbåge med pilar [för att] beröva Centerpartiets partiledare Annie Lööf livet eller tillfoga henne allvarlig kroppsskada, står det i åtalet för förberedelse till terroristbrott. 

Enligt åklagarens underlag bodde Engström i ett tält i Visby där han också förvarade “pilbågen med pilarna och pilspetsar”.

I bevisuppgifterna som lämnats in till Gotlands tingsrätt framgår också att den åtalade mannen kartlade Annie Lööfs och Ing-Marie Wieselgrens respektive schema.

– Theodor Engströms avsikt var att injaga allvarlig fruktan hos befolkningen, framhåller åtalet vidare.

Stora mängder narkotika

I tältet hittades även stora mängder narkotika, där polisen fann 20 doser LSD i en necessär. Utöver dessa åtalas Engström också för innehav av ytterligare 30 doser LSD på Gotland och 7,01 gram Cannabis, rapporterar Aftonbladet.

Den terrormisstänkta mördaren greps omedelbart efter knivattacken och utredningen togs snabbt över av Säkerhetspolisen.

– Det är klart att det är omskakande. Det är fruktansvärda besked att ta del av, inte minst som privatperson och mamma. Tankarna går direkt till ens barn och familjen, kommenterade Annie Lööf händelserna i somras.

Erkänt två brott

Theodor Engström erkände terroristbrott och förberedelse till terroristbrott i samband med en omhäktningsförhandling 16 augusti.

Han har tidigare deltagit i demonstrationer organiserade av nazistiska Nordiska motståndsrörelsen, NMR, samt varit aktiv skribent på nättidningen Nordfront, enligt Aftonbladet.

En rättspsykiatrisk undersökning visade att dådet begicks under “påverkan av allvarlig psykisk störning”. Rättegången pågår mellan 8 och 15 november.

Foto: Centerpartiet

Text: Redaktionen


Hundratals från Bandidos på väg till Sverige – Danmark slår larm

2025 01 24

Flera hundra medlemmar från den ökända MC-klubben Bandidos väntas komma till Sverige på lördag.

Alldeles nyligen pekades Bandidos ut som den mest brottsaktiva MC-klubben i landet, enligt Acta Publica.

– Narkotikan är en stor del av klubbens verksamhet, konstaterar researchgruppen i en rapport och tillägger:

– De grova brott som personer i Bandidosmiljön dömts eller åtalats för under många år och även under 2024 visar att dessa brott tolereras.

Kommer från hela världen

På lördag firar Bandidos i Helsingborg 30 år.

Hundratals medlemmar från hela Europa samt USA och Asien kommer att ansluta till evenemanget och festen som ska hållas i Hasslarp, strax utanför Helsingborg.

Det sker samtidigt som det i Danmark inletts en historisk rättsprocess om att förbjuda MC-klubben.

I grannlandet beskrivs Bandidos som den mest våldsamma gänggruppen och den största gruppen organiserade kriminella i landet.

– Det betyder att det enligt vår uppfattning är så att det som en vanlig del av Bandidos MC:s verksamhet i Danmark har begåtts och begås omfattande och allvarlig brottslighet till skada för det danska samhället, säger Halit Sert, en av åklagarna i ärendet, till TV2.

Även Finland vill förbjuda klubben.

Flera är dömda

Rättegången sker i Helsingör – bara några kilometer över sundet från Helsingborg.

I den skånska staden finns det runt 20 medlemmar i Bandidos, enligt en granskning av Helsingborgs Dagblad.

De flesta av dem förekommer i brottsregistret, framför allt för olika former av narkotikabrott. I två fall finns domar för synnerligen grovt narkotikabrott respektive grovt vapenbrott. En är dömd för mord, ett brott som dock begicks före medlemskapet.

Bandidos själva vill inte kommentera granskningen, men har vid upprepade tillfällen hävdat att brotten begås av enskilda individer och inte MC-klubben.

Ola Fredriksson, researcher på Acta, håller inte helt med.

– Det är både och, säger han till HD.

LÄS MER: Hells Angels och Bandidos i gemensam aktion

Finns på nio orter

Bandidos MC finns på nio orter i Sverige: Stockholm, Karlstad, Vänersborg, Skara, Kungälv, Göteborg, Växjö, Höör och Helsingborg.

Den svenska regeringen och SD arbetar med en ny lag som ska kunna döma människor för samröre med gängkriminella. Ett lagförslag väntas läggas fram under året, men kan bli verklighet först efter riksdagsvalet 2026.

Om så blir fallet torde Bandidos få svårt att undvika att sorteras inom den grupp som kriminaliseras, erfar Acta Publica.

Foto: Joe Mabel

Text: Redaktionen


Nya regler för alla som reser till Thailand

2025 01 25

Resenärer till Thailand får nu nya regler att förhålla sig till.

Thailand är som bekant en av svenskarnas favoritdestinationer.

Nu på lördagen kommer uppgifter om att ett nytt system kommer att införas - och det innebär nya regler att förhålla sig till för alla som reser till landet.

Det rapporterar Bangkok Post.

Nya regler

Från och med den första maj i år måste alla utländska medborgare som reser in till Thailand skriva i ett digitalt formulär som kallas TM6.

Där ska besökare bland annat redovisa sin adress under vistelsen.

Natthriya Thaweevong, turistdepartementets ständiga sekreterare, förklarar att onlineformuläret förväntas hjälpa till att spåra turister medan de är i Thailand, vilket ökar förtroendet för säkerheten när landet bekämpar negativa uppfattningar.

Överväger turistavgift

Det ser även ut som att Thailand överväger att införa en turistavgift, även om det inte är helt säkert ännu.

– En källa på ministeriet som begärde att få vara anonym säger att med tanke på att TM6-formuläret snart kommer online är det större sannolikhet att turistavgiften på 300 baht kommer att skjutas upp, uppger Bangkok Post.

Nya resetrender

Svenskarna väntas fortsätta vallfärda till Thailand och får då komma ihåg de nya reglerna.

Resebolaget TUI har i dagarna släppt en ny rapport där de framhåller att det finns en del resetrender som väntas bli påtagliga detta reseår.

– Överflöd och flärd står inte längre högst upp på resenärernas prioriteringslista, framhåller TUI som en av trenderna i ett pressmeddelande.

– Under 2025 söker vi istället lyx i form av bekvämlighet, avkoppling och premiumupplevelser. Mikroäventyr utan pressande scheman och med omsorgsfullt utvalda aktiviteter blir allt mer populärt.

“Kommer vilja bidra”

TUI fortsätter.

– Det kommande året vill resenärer bidra positivt till destinationerna de besöker och de efterfrågar samhällsbaserade upplevelser som gynnar resmålet och lokalbefolkningen, så som naturvårdsprojekt och strandstädningar.

Foto: Myra Pro

Text: Redaktionen