Nya uppgifter om planerade mordet på Annie Lööf

2022 11 01

Visbymördaren hade med sig pilbåge, pilar och svärd till Almedalen.

Theodor Engström, 33, åtalas för terroristbrott genom mord.

Han högg ihjäl psykiatrisamordnaren Ing-Marie Wieselgren på öppen gata i Visby mitt under den pågående politikerveckan – bara ett stenkast från platsen där Annie Lööf (C) i samma stund skulle inleda en presskonferens.

Även C-ledaren var en tilltänkt måltavla, och nu framkommer att 33-åringen hade beväpnat sig med både pilbåge och svärd, rapporterar Expressen.

Bodde i tält

– [Engström tog med sig] en dubbeleggad kniv, två svärd och en pilbåge med pilar [för att] beröva Centerpartiets partiledare Annie Lööf livet eller tillfoga henne allvarlig kroppsskada, står det i åtalet för förberedelse till terroristbrott. 

Enligt åklagarens underlag bodde Engström i ett tält i Visby där han också förvarade “pilbågen med pilarna och pilspetsar”.

I bevisuppgifterna som lämnats in till Gotlands tingsrätt framgår också att den åtalade mannen kartlade Annie Lööfs och Ing-Marie Wieselgrens respektive schema.

– Theodor Engströms avsikt var att injaga allvarlig fruktan hos befolkningen, framhåller åtalet vidare.

Stora mängder narkotika

I tältet hittades även stora mängder narkotika, där polisen fann 20 doser LSD i en necessär. Utöver dessa åtalas Engström också för innehav av ytterligare 30 doser LSD på Gotland och 7,01 gram Cannabis, rapporterar Aftonbladet.

Den terrormisstänkta mördaren greps omedelbart efter knivattacken och utredningen togs snabbt över av Säkerhetspolisen.

– Det är klart att det är omskakande. Det är fruktansvärda besked att ta del av, inte minst som privatperson och mamma. Tankarna går direkt till ens barn och familjen, kommenterade Annie Lööf händelserna i somras.

Erkänt två brott

Theodor Engström erkände terroristbrott och förberedelse till terroristbrott i samband med en omhäktningsförhandling 16 augusti.

Han har tidigare deltagit i demonstrationer organiserade av nazistiska Nordiska motståndsrörelsen, NMR, samt varit aktiv skribent på nättidningen Nordfront, enligt Aftonbladet.

En rättspsykiatrisk undersökning visade att dådet begicks under “påverkan av allvarlig psykisk störning”. Rättegången pågår mellan 8 och 15 november.

Foto: Centerpartiet

Text: Redaktionen


24 januari 2026

Öppnar för skattehöjning – nytt besked från regeringen

2026 01 25

Skattepolitiken är alltid aktuell, särskilt när det närmar sig val.

Tidöpartierna har, både inför och under mandatperioden, fastslagit behovet av att minska svenskarnas kostnader och öka köpkraften.

Det var också ett stort fokus när budgeten för 2026 presenterades i höstas.

– Det har varit tufft ekonomiskt att vara svensk de senaste åren, uppgav regeringen då.

– Samarbetspartierna kommer därför i budgetpropositionen för 2026 föreslå flera åtgärder för att stärka människors plånböcker. Det handlar om ytterligare sänkt skatt på arbete och pension, sänkt skatt på sjuk- och aktivitetsersättning, sänkt elskatt, ett nytt högkostnadsskydd mot höga elpriser och förslag för att sänka förskole- och fritidshemsavgift.

Matmomsen sänks

En annan skatt som sänks den 1 april är matmomsen som går från tolv till sex procent.

Beslutet om den sänkta matmomsen sträcker sig till slutet av 2027.

Nu ger finansminister Elisabeth Svantesson (M) besked om vad som kommer hända sen.

Regeringens utgångspunkt är att matmomsen ska höjas igen 2028.

– Det kommer den regeringen som är då få svara på då, men min utgångspunkt är att det här är tillfälligt för att få igång ekonomin, så att vi inte fastnar i den här lågkonjunkturen som faktiskt ställer till ganska mycket oreda, säger Elisabeth Svantesson, till SR.

LÄS OCKSÅ: Tung dom från Kristersson - uppmaning inför "kommande dagarna"

Känslig höjning

En höjning av matmomsen kan vara känslig, beroende på den ekonomiska utvecklingen för hushållen.

Men finansministern tror ändå att det är vägen framåt.

– Ja, det tror jag, om det krävs för att också framåt för att göra det som behövs, säger hon till radion.

Kommer kontrollera matpriserna

Syftet med den sänkta matmomsen är att priserna ska bli lägre för svenska hushåll.

För att säkerställa att matbutikerna verkligen anpassar priserna har Konsumentverket och Konjunkturinstitutet fått uppdraget att följa och analysera prisutvecklingen.

– Erfarenheter från såväl Sverige som andra länder visar att sänkt matmoms ger lägre priser. Genom att tillsätta en matpriskommission säkrar vi att sänkningen får genomslag i plånböckerna och håller i sig över tid, säger civilminister Erik Slottner (KD), i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: Solcellsbolag går i konkurs

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Reaktionen


24 januari 2026

Ny utbetalningsregel införs för många pensionärer

2026 01 25

Som pensionär finns möjligheten att välja hur mycket allmän pension man tar ut.

Det går också att göra ett uppehåll och pausa pensionsutbetalningarna.

– Du kan välja om du vill ta ut 25, 50, 75 eller 100 procent av din inkomstpension och premiepension varje månad. Du kan också välja att pausa ditt uttag, uppger Pensionsmyndigheten.

Men samma möjlighet har inte alltid funnits för tjänstepensionen.

Ny möjlighet

För omkring ett år sedan öppnades en möjlighet för många pensionärer att också pausa sin tjänstepension.

– Då kom Arbetsgivarverket och de fackliga organisationerna efter en lagändring överens om att införa möjligheten att göra uppehåll i utbetalningen av tjänstepensionen, uppger Statens tjänstepensionsverk, SPV.

Men den förändringen gällde inte tidigare statligt anställda som får sin pension från SPV.

Men det har nu ändrats, meddelar myndigheten.

– Sedan årsskiftet kan nu SPV:s kunder välja att göra uppehåll i sin utbetalning av tjänstepension från statlig anställning, framhåller SPV i ett uttalande.

– En förändring som gör tjänstepensionen mer flexibel och bland annat ger pensionärer som vill börja jobba igen bättre möjlighet att planera sin ekonomi.

LÄS OCKSÅ: Tung dom från Kristersson - uppmaning inför "kommande dagarna"

Fakta om ansökan och de olika delarna

Ansökan är sedan slutet av 2025 öppen för den som önskar pausa sin pensionsutbetalning från SPV.

- Det går att göra uppehåll i både den förmånsbestämda delen som SPV hanterar och i de premiebestämda delarna som andra försäkringsgivare hanterar.

- För den förmånsbestämda delen gäller att uppehållet i utbetalningen måste vara minst en månad långt. I övrigt finns ingen tidsbegränsning.

- Det är också möjligt att göra flera uppehåll och ändra längden på en påbörjad paus.

- Ansökan om ett uppehåll ska göras minst en månad innan önskad start, antingen via Mina sidor på spv.se eller genom att skicka in en blankett.

- De premiebestämda delarna hanteras av Kåpan Tjänstepension och andra valbara pensionsbolag.

- Ansökan om uppehåll i någon av de här delarna sker hos respektive bolag.

Källa: Statens tjänstepensionsverk

LÄS OCKSÅ: Solcellsbolag går i konkurs

Foto: M. Aurelius

Text: Reaktionen