Nya uppgifter om Navalnyjs död – hemliga dokument visar

2024 09 30

Den ryska regimkritikern Aleksej Navalnyj dog i fängelse tidigare i år.

Sedan dess har spekulationerna gått varma gällande vad det egentligen var som hände.

Nu kommer nya uppgifter.

The Insider har fått tag på dokumentation som visar bakgrunden till dödsfallet.

Det rör sig om hundratals dokument relaterade till Navalnyj.

Officiell förklaring

Den officiella förklaringen från ryskt håll är att dödsfallet handlade om naturliga orsaker.

Nu visar dokument att Navalnyj kan ha förgiftats.

– Innehållet i de dokument som The Insider har tillgång till visar att ryska myndigheter konsekvent tog bort hänvisningar till symptom som Navalnyj bevisligen led av - symptom som inte stämde överens med den ryska statens officiella dödsorsak. Som medicinska experter bekräftar indikerar dessa symptom tydligt att Navalnyj förgiftades.

Beskrevs i dokument

Navalnyjs mående beskrevs i de ryska dokumenten.

– Den dömde A.A. Navalnyj lade sig ner på golvet och började klaga på skarp smärta i bukområdet; han började reflexmässigt kasta ut sitt maginnehåll, fick kramper och förlorade medvetandet, vilket omedelbart rapporterades till den medicinska personalen på kriminalvårdsanstalten, framgår i ett dokument.

“Ge inte upp”

Navalnyj dog tidigare i år och regimkritikerns död har kommit som ett hårt slag för rysk opposition.

Han riktade tidigare ett tydligt meddelande som skulle framföras vid hans död.

– Mitt budskap för den situation då jag blir dödad är mycket enkelt: ge inte upp, sade han enligt CNN.

Var ett stort problem

Navalnyjs meddelande fortsätter.

– Om de bestämmer sig för att döda mig betyder det att vi är otroligt starka. Vi måste utnyttja den här kraften, inte ge upp, komma ihåg att vi är en enorm kraft som förtrycks av dessa dåliga män.

Navalnyj hade länge varit ett stort problem för Putin och han fick stöd från andra personer som hade tankar och åsikter som inte gick i samma riktning som den ryska regimen.

Människorättsorganisationer uppmanade Ryssland i flera års tid att släppa Navalnyj på grund av bristfällig bevisning.

Foto: D. Eliuseev

Text: Redaktionen


29 sep 26

Lyfter stort i ny mätning

2026 09 29

Den första opinionsundersökningen efter valet är här.

Mätningen från DN/Ipsos är trevlig läsning för ett av riksdagens största partier.

Partiet som får jubla är Moderaterna.

M ökar med över två procentenheter jämfört med valresultatet och landar på 22 procent. Samtidigt noterar Sverigedemokraterna ett stöd på 17 procent.

Det innebär att det skiljer fem procentenheter mellan M och SD – den största marginalen sedan 2018, rapporterar DN.

Huvudförklaringen

Enligt Ipsos opinionsanalytiker Nicklas Källebring finns det en huvudförklaring till Moderaternas uppgång: väljare som stödröstade på Liberalerna i valet har återvänt till M.

– De har bara behållit ungefär två tredjedelar av dem som röstade på partiet i valet. Flest har man tappat till Moderaterna, säger han till tidningen.

Påverkas inte

Liberalerna backar till 4 procent i mätningen och balanserar därmed återigen på riksdagsspärren.

Noterbart är även att Vänsterpartiets stöd ligger kvar på ungefär samma nivå som i valet, trots uppgifterna om misstänkt valfusk i Borlänge. V får 8 procent i mätningen, vilket ligger i linje med partiets valresultat.

Kan få chansen

I morgong, onsdag, ska Norlén träffa partiledarna i en ny talmansrunda och därefter föreslå vem som får nästa sonderingsuppdrag.

Flera partiledare på vänsterkanten har framhållit att statsminister Ulf Kristersson (M) borde tilldelas uppdraget.

Kristersson vill inte svara på om han är beredd att tacka ja.

– Talmannen ska pröva var den parlamentariska majoriteten finns, men sist jag kollade var det fyra partier som på valnatten sa att de vunnit valet så där borde ju de parlamentariska förutsättningarna finnas, säger han till SVT.

Andra läser: Rusning till Ica-hyllorna – alla vill ha samma sak 

Hela mätningen

Här är Ipsos nya mätning uppdaterad 29 september. Siffrorna är avrundade. Valresultatet i parentes. 

🔴Vänsterpartiet                    8    (8,4)
🔴Socialdemokraterna        28 (28,0)          
🟢Miljöpartiet                          6     (6,1) 
🟢Centerpartiet                      7     (7,0)         
🔵Liberalerna                           4     (5,3)         
🔵Moderaterna                       22  (19,9)       
🔵Kristdemokraterna           6    (6,2)   
🔵Sverigedemokraterna    17   (17,5)    
 
🔴🟢 S+V+MP+C                 49.0 (49,6)
🔵🔵 M+KD+SD+L              49,0 (48,8)
 

Foto: Socialdemokraterna resp Kristian Pohl Regeringskansliet

Text: Redaktionen


29 sep 26

Tacka nej direkt – skarp uppmaning till Ulf Kristersson

2026 09 29

Magdalena Andersson (S) lämnade under gårdagen tillbaka sitt sonderingsuppdrag till talmannen Andreas Norlén.

På onsdag ska Norlén träffa partiledarna i en ny talmansrunda och därefter föreslå vem som får nästa sonderingsuppdrag.   

Magdalena Andersson har uppmanat honom att lämna över uppdraget till M eller V efter att Vänsterpartiet ställt sig bakom Norlén i måndagens talmansomröstning.

Eftersom Norlén nominerades av Moderaterna anser Andersson att det bildats en ”ny konstellation” i riksdagen bestående av M och V.  

– Jag tar naturligtvis Vänsterpartiets besked seriöst. Jag kan utifrån det och de samtal som jag har fört sammantaget konstatera att det inte i nuläget finns någon möjlighet för mig att bilda en regering, sade hon på en pressträff under gårdagen.

Uppmanar Kristersson

Nu uppmanas M-ledaren Ulf Kristersson att tacka nej om han erbjuds sonderingsuppdraget. Flera M-källor anser att det vore oklokt att acceptera uppdraget just nu, rapporterar TV4.

– Det skulle bara hjälpa S, genom att ta fokus från deras problem att samla stöd. Jag vet inte vad strategin är, men jag hoppas att Ulf tackar nej snabbt om frågan kommer, säger en M-ledamot till kanalen.

På sikt bedömer dock flera moderater att Kristersson kan lyckas locka över Centerpartiet och på så vis bilda regering.

– Men jag tror det är för tidigt nu. Vi måste ha ett par misslyckade statsministeromröstningar först, säger en annan M-ledamot till TV4.

Läs mer: “Norrland kan bli som Dubai” – succéval för partiet 

Ebba Busch hoppfull

Kristdemokraternas partiledare Ebba Busch utrycker förhoppning inför Ulf Kristersson potentiella sonderingsuppdrag.  

– Jag ser att det finns en bred politisk majoritet för en borgerlig ekonomisk politik i Sveriges riksdag. Det tror jag skulle tjäna Sverige väl, säger hon till SVT.

Läs också: Bank ID-varning går ut – många drabbade på McDonalds 

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen