02feb26

JUST NU: Nya uppgifter – ”förrädare” hjälpte ryska trupperna

2022 05 05

Under onsdagen bröt sig ryska trupper för första gången in i stålverket Azovstal, där de sista ukrainska soldaterna i Mariupol befinner sig.

Häftiga strider utbröt i byggnaden. Men de ukrainska soldaterna fortsätter att försvara anläggningen.

Fick hjälp av en elektriker

Den ryska anstormningen kunde genomföras efter att en elektriker hjälpte de ryska trupperna att ta sig in i byggnaden.

Det hävdar Anton Gerashchenko, rådgivare för det ukrainska inrikesdepartementet.

Visade dem vägen in

– Han visade dem de underjordiska tunnlarna som leder in till fabriken, säger Gerashchenko till nyhetsbyrån AP och tillägger:

– På onsdagen började de ryska trupperna att storma byggnaden efter hjälp från den här förrädaren.

Blodiga strider

Omkring 2 000 ukrainska soldater och 200 civila beräknas befinna sig i byggnadens underjordiska bunkrar.

Ryssland har hävdat att en vapenvila har inletts vid stålverket under torsdagen, men enligt Ukraina har den ryska beskjutningen fortsatt.

Befälhavaren för Azovregementets soldater inne i stålverket, överstelöjtnant Denys Prokopenko, beskriver striderna inne i fabriken som ”blodiga och tunga”.

Situationen är extremt svår

– I två dagar har fienden brutit sig in i anläggningen. Det är blodiga och tunga strider. Jag är stolt över mina soldater som gör övermänskliga ansträngningar för att bekämpa fiendens attacker, säger Prokopenko till CNN.

Han tillägger att situationen för de ukrainska försvararna ”är extremt svår”, men att de fortsätter att följa order och försvarar byggnaden.

– Jag vill tacka hela omvärlden för det enorma stödet, säger han.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


28 mars

Flamingomissil slår ner – eldklot över rysk stad

2026 03 28

Ukraina har slagit till med en Flamingomissil i en rysk stad.

En ukrainsk FP5 Flamingo-missil har slagit ned i staden Tjapajevsk i Samara oblast i Ryssland.

Attacken har ägt rum på lördagsmorgonen.

Bilder och videor från sociala medier visar ett stort eldklot över en viktig anläggning i staden.

Slog till tidigt på morgonen

Den ukrainska Flamingomissilen uppges ha träffat en stor produktionsanläggning vid namn JSC Promsintez, som tillverkar sprängämnen.

Lokalbefolkningen i staden har lagt upp bilder och videor från attacken i sociala medier, rapporterar Kyiv Independent.

Ett foto visar hur Flamingomissilen närmar sig anläggningen.

Andra bilder och videor visar bland annat hur ett stort eldklot kommer från produktionsanläggningen.

– Explosioner rapporterades först av en lokal invånare omkring klockan 06:30 lokal tid, enligt tidningen.

Guvernören i Samara oblast, Vyacheslav Fedorishchev, ska mitt under attacken ha varnat för missilhotet.

Ukraina har ännu inte kommenterat attacken.

Massproduktion av Flamingo

Flamingomissilen presenterades förra sommaren.

Den används inte ofta, men en ökning av användningen har noterats sedan november 2025, enligt tidningen.

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj har kallat Flamingomissilen för Ukrainas ”mest framgångsrika missil”.

Han har också meddelat att massproduktionen av Flamingomissiler tagit fart under vintern 2025-26.

Den inhemskt producerade missilen har en angiven räckvidd på 3000 kilometer, och anses förbättra Ukrainas långdistansförmåga avsevärt.

LÄS OCKSÅ: "Skamlig" intervju med Lavrov väcker ilska

Har slagit till mot vapenfabriker

Den ryska fabriken som uppges ha attackerats, JSC Promsintez, tillverkar sprängämnen och ligger runt 750 kilometer från gränsen mellan Ukraina och Ryssland, uppger tidningen.

Ukraina har tidigare använt sig av Flamingomissiler för att attackera bland annat vapenfabriker.

Den 20 februari attackerades exempelvis Votkinsk-fabriken i Rysslands Udmurtienrepublik, där det ballistiska missilsystemet Iskander-M produceras.

LÄS OCKSÅ:  Ryska planen går i kras – ”dömd att misslyckas”

Arkivfoto: M. Ibrahim

Text: Redaktionen


28 mars 2026

Glädjebesked för S – V ger grönt ljus

2026 03 28

S får nu ett viktigt besked inför en eventuell regeringsbildning.

Regeringsfrågan lär bli het i årets valrörelse.

SD och L har nyligen ingått ett avtal, och nu ökar pressen på vänstersidan att visa att de har ett trovärdigt regeringsalternativ.

På lördag har S fått ett glädjebesked från V, som bjuder in sin rival.

Har skickat brev

Vänsterpartiets partiledare Nooshi Dadgostar har skrivit ett brev till Centerledaren Elisabeth Thand Ringqvist, rapporterar SR.

Dadgostar bjuder in Thand Ringqvist till samtal om ett eventuellt avtal mellan partierna, liknande det som ingåtts mellan L och SD.

Tanken är att partierna ska slopa röda linjer mot varandra för att bana väg för ett regeringsunderlag om vänstersidan vinner valet i höst.

– Jag har under veckan skickat ett brev till Elisabeth Thand Ringqvist, för att initiera ett Håll ihop Sverige-löfte, så att vi också kan sätta oss ned och tillsammans diskutera utmaningarna framåt, säger Nooshi Dadgostar i Ekots lördagsintervju.

V-ledaren medger att överenskommelsen mellan L och SD har ökat pressen på oppositionspartierna att komma överens. Annars riskerar de att hamna i underläge i regeringsfrågan.

Om V och C kan komma överens så vore det en stor framgång för Magdalena Andersson (S) som statsministerkandidat, eftersom hon då kan visa att hon har ett potentiellt regeringsunderlag.

Vill att MP och S ”kliver in i rummet”

När L och SD kom överens nyligen så landade de i en överenskommelse bestående av 15 punkter.

Exakt vad ett avtal mellan V och C kan landa i vill Dadgostar inte säga i nuläget, men hon nämner klimatpolitik och jämställdhet.

Förhoppning är att även MP och S ska ansluta sig till ett avtal.

– Om Centerpartiet tackar ja till detta så är det ett rimligt steg efter det att också Miljöpartiet och Socialdemokraterna kliver in i det rummet, och att vi tillsammans kan komma överens om ett antal frågor inför valrörelsen för att kunna ge tydliga besked till väljarna, säger Nooshi Dadgostar till radiokanalen.

LÄS OCKSÅ: Iphone användare varnas - måste installera direkt

Även C kan öppna upp

De röda linjerna har varit ett problem för vänstersidan.

V har sagt att de ska fälla varje regering som de inte själva sitter med i, en linje som bekräftas av Dadgostar. Samtidigt har C sagt nej till V i regering.

Men även från C har det kommit signaler om att man vill luckra upp röda linjer och öppna upp mer för samarbete, har SVT rapporterat.

– Alla centerpartister vet att vägen till makten just nu nås via Magdalena Andersson, har en C-källa sagt till kanalen.

– Min uppfattning är att vi kommer att mjuka upp den röda linjen mot Vänsterpartiet, har en källa tidigare sagt till kanalen.

LÄS OCKSÅ: Jättehöjning - mackarna agerar direkt

Foto: Vänsterpartiet resp Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen