JUST NU: Nya siffror vittnar om enorma förluster

2022 05 26

Ukrainas Väpnade Styrkor hävdar att 29 600 ryska soldater har dödats sedan Rysslands inledde sin invasion den 24 februari.

I en ny rapport presentera den ukrainska militären siffror som tyder på enorma förluster för den ryska armén.

Ukrainas Väpnade Styrkor uppger att de har förstört 1 315 ryska stridsvagnar sedan krigets början och 206 ryska stridsflygplan.

Siffrorna från militären har inte verifierats, men flera  underrättelserapporter från väst och Ukraina tyder på enorma ryska förluster, rapporterar Sky News.

I slutet av april uppgav det brittiska försvarsdepartementet att 15 000 ryska soldater dödats i Ukraina.

Besökte sjukhus

Kort innan Ukrainas rapporter om drygt 30 000 döda ryska soldater besökte Rysslands diktator Vladimir Putin ett militärsjukhus i Moskva.

Iklädd en vit läkarrock lät han sig fotograferas med de skadade militärerna, som deltagit i hans "särskilda militära operation" i Ukraina. 

Vid hans sida fanns försvarsminister Sergej Sjojgu.

Putin och ministern skakade hand med skadade militärer och pratade med soldater som genomgår behandling efter att ha skadats på slagfältet i Ukraina, rapporterar nyhetsbyrån TASS.

Kremls propaganda

Vladimir Putin har tidigare inte besökt militärsjukhus eller träffat skadade soldater under Rysslands över tre månader långa krig mot  Ukraina. 

Kremls talesperson Dmitrij Peskovs påpekade i samband med sjukhusbesöket att de uteblivna besöken har handlat om tidsbrist.

– Presidentens schema nu gjort det möjligt för honom att personligen bekanta sig med situationen och viktigast av allt – prata med militärer, säger han till TASS och tillägger: 

– Presidenten intresserar sig ständigt för förhållandena för militärer som skadats under den särskilda militära operationen. 

Foto: President of Russia Office 

Text: Redaktionen


JUST NU: Drönarlarm på svensk flygplats – flyg omdirigeras

2025 11 06

Ett larm om drönare har inkommit på Landvetters flygplats.

Flygtrafiken till och från flygplatsen har stoppats för tillfället och flygen har omdirigerats, bland annat till Köpenhamn.

– Jag kan bekräfta att drönare är observerade vid Landvetter. Det är just nu uppehåll i flygtrafiken, säger Björn Stavås på Luftfartsverket, rapporterar Aftonbladet.

Flygplatsen i Bryssel

I veckan fick flygtrafiken på Bryssels flygplats, vid ett par tillfällen. pausas på grund av larm om drönare.

Det var första gången som flygtrafiken på den flygplatsen har stoppats på grund av en drönare, men liknande incidenter har inträffat på andra håll i Europa.

Exempelvis tvingades flygplatserna i Köpenhamn, Oslo och Ålborg att stänga tillfälligt i september på grund av drönare.

Också Münchens flygplats var tvungen att avbryta verksamheten två gånger på 24 timmar i oktober.

Texten uppdateras.

Läs mer: “Markant ökning” – Postnord går ut med ny varning

Text: Redaktionen


6nov2025

UPPGIFTER: Lavrov petas – förtroendet förbrukat

2025 11 06

Rysslands utrikesminister Sergej Lavrov har lett landets utrikesdepartement i över 20 år.

Men nu verkar förtroendet för Vladimir Putins trotjänare vara skadat.

– Ryska medier rapporterar att den 76-årige Lavrov, som har lett utrikesministeriet i mer än 20 år, inte dök upp vid ett viktigt möte i Rysslands säkerhetsråd som Vladimir Putin bjöd in till, rapporterar RBC-Ukraine.

Petas från uppdrag

Vid mötet med säkerhetsrådet, en grupp där Lavrov normalt ingår, gav Putin order om att arbeta fram ett förslag för att återuppta landets kärnvapentester.

Lavrov var den enda permanenta medlemmen som inte var närvarande, vilket enligt Kreml var "enligt överenskommelse", rapporterar tidningen.

Men det missade mötet är inte den enda förändringen.

Lavrov petas också från sin roll som chef för den ryska delegationen vid det kommande G20-mötet i Sydafrika.

– Kremls talesperson Dmitrij Peskov har meddelat att delegationen i år kommer att ledas av biträdande stabschef Maksim Oresjkin, uppger tidningen.

– Enligt Peskov var det Putin som fattade beslutet att utnämna Oresjkin.

Anledningen bakom petningen

Anledningen bakom förändringarna är osäkra.

Men det skulle kunna vara att Lavrov inte lyckades få till ett möte mellan den ryske diktatorn Putin, och den amerikanske presidenten Donald Trump.

– Lavrov verkar ha fallit i onåd hos Kremlchefen efter ett misslyckat samtal med USA:s utrikesminister Marco Rubio, vilket utlöste kollapsen av det planerade toppmötet mellan Putin och Trump, uppger RBC-Ukraine.

LÄS OCKSÅ: Trippelattack mot Ryssland

Mötet blev inställt

Den 16 oktober meddelade Trump och Putin att de hade för avsikt att mötas inom två veckor.

Budapest ansågs vara en lämplig plats för toppmötet.

USA:s utrikesminister Marco Rubio och Rysslands utrikesminister Sergej Lavrov skulle samordna förberedelserna inför samtalen.

Men det slutade med att Trump ställde in mötet.

– Trump förklarade att han "inte tänkte slösa bort sin tid", rapporterar tidningen.

Efter det inställda mötet har USA infört nya sanktioner mot Rysslands största oljebolag.

LÄS OCKSÅ: EU slår till mot vanliga ryssar

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen