Nya regler för solceller – det här gäller nu

2025 01 28

Framöver ska nya regler gälla för solcellsinstallationer i Sverige.

De nya villkoren har bland annat tagits fram av försäkringsbranschen och ämnar att underlätta för konsumenterna, inte minst privata sådana som vill installera solceller till huset.

Från och med nu ska de uppdaterade reglerna säkerställa att installationerna utförs korrekt.

Detta efter att den snabba tillväxten gjort att solcellsbranschen dragit till sig flera oseriösa företag, vilket har ökat risken för bränder.

– Med våra nya branschregler vill vi stänga ute de oseriösa företagen och gynna alla seriösa installationsföretag som har rätt kompetens och som följer lagstiftningen, säger Saira Alladin, vd på Installationsföretagen, i en kommentar och tillägger:

– Med de nya reglerna kan också konsumenterna känna sig trygga och tillväxten av solenergi i Sverige kan fortsätta. Det är i slutändan även avgörande för energiomställningen.

"Kan få ödesdigra konsekvenser"

Branschreglerna kommer att gå under samlingsnamnet Säker sol.

Utöver Installationsföretagen och branschorganisationen Svensk Försäkring har även räddningstjänsten varit med och tagit fram reglerna.

– Att installera solceller kan inte vem som helst göra, säger Cecilia Axelsson, solteknikexpert på Installationsföretagen.

– Enbart elinstallationsföretag får installera elproduktionsanläggningar, dit solcellsanläggningar hör. Vår koppling mot Elsäkerhetsverkets register är därför oerhört viktig. En felaktigt installerad solcellsinstallation kan få ödesdigra konsekvenser och därför har vi tagit fram de nya branschreglerna Säker Sol.

LÄS MER: Svensk solcellsjätte går i konkurs

"Blir väldigt dyrt"

Idag finns över 250 000 solcellsanläggningar i Sverige.

Mellan 2018 och 2022 skedde en brand i månaden som kunde kopplas till solceller, enligt Myndigheten för samhällsskydd och beredskap.

– De här skadorna blir väldigt dyra, framför allt om ett hus brinner ned så blir det en väldigt stor kostnad, har Staffan Moberg, jurist på Svensk Försäkring, tidigare sagt till Sveriges Radio.

Foto: M. Winkler

Text: Redaktionen


Sveriges bästa choklad utsedd – godare än Marabou

2026 04 03

Den bästa chokladen har utsetts – och det är inte Marabou.

Trots att kakaopriset på de internationella marknaderna har fallit så är chokladen i butik fortsatt dyr.

Den som vill ha den bästa chokladen på marknaden kan dra nytta av att Bäst i Test nu har undersökt saken.

Det är inte Marabou som tar priset – istället är det Fazer som utses till den bästa chokladen.

Bästa chokladen

Karl Fazer Milk Chocolate – den klassiska blåa chokladkakan – är bäst.

Det konstaterar Bäst i Test i undersökningen.

– Själva chokladkakan utgörs av fyra gånger sex bitar som lätt bryts av och som har en trevlig konsistens, med precis lagom mycket tugg. Chokladen smälter i munnen precis som man önskar att den ska, menas det.

Kommer efter Fazer

Efter Fazers klassiker kommer bland annat Marabou mjölkchoklad och Tony´s Chocolonely.

– Den som föredrar mörk choklad är kanske inget fan av att chokladsmaken är relativt mild. Älskar man mjölkchoklad så är det däremot enbart njutning att bryta av en bit Marabou och låta den upplösas i munnen.

Läs mer: Coop stoppar bröd – fler matjättar kan följa 

Råvaran billigare – men fortsatt dyrt

Efter att ha rusat tidigare har kakaopriset nu kommit ner igen.

Men den som väntar sig billigare chokladpriser får tänka om.

Matpriskollens vd och grundare Ulf Mazur säger att det kommer att ta tid innan prisfallet syns i butikerna.

– Det är svårt att få ner priserna, även om råvaran blivit billigare, säger han till DN.

“Vi har vant oss”

Choklad har under de senaste åren varit dyrare än någonsin.

Sedan år 2020 rör det sig om en ökning på 114 procent.

Kakaon är billigare än på tre år.

Men, säger Ulf Mazur.

– Det är lätt att tro att prissänkningar bara glider igenom, men det är fortfarande kedjan som sätter priset. Det finns en risk att vi har vant oss vid en väldigt hög prisnivå på godiset.

Läs mer: Svenskar skyndar till banken – alla vill ha samma lån

Foto: Tetiana Bykovets

Text: Redaktionen


Alla svenskar uppmanas: Anmäl er till Swedbank

2026 04 03

I mitten av juni kommer det nya elstödet att betalas ut till svenska hushåll.

Regeringen har gett Försäkringskassan i uppdrag att betala ut pengarna.

Nu går myndigheten ut med en viktig uppmaning till svenska folket.

För att kunna ta del av pengarna så fort som möjligt är det viktigt att anmäla sitt bankkonto till Swedbanks kontoregister, betonar Försäkringskassan.

– Om man inte tidigare anmält sitt bankkonto till Swedbanks kontoregister så bör man göra det för att enklare och snabbare få del av elstödet, framhåller myndigheten.

Snabbaste vägen

Vid tidigare utbetalningar av elstöd har de som inte anmält sitt bankkonto till Swedbank fått pengarna på andra vis.

– Om vi inte hittar något konto i kontoregistret tittar vi om man har ett konto hos Pensionsmyndigheten eller Försäkringskassan och skickar pengarna dit. Om vi inte hittar något konto i Swedbanks kontoregister, hos Försäkringskassan eller Pensionsmyndigheten, så skickas en utbetalningsavi, har Försäkringskassan framhållit.

Avin kan sedan lösas in på Swedbanks hemsida eller på ett kontor hos Swedbank eller Sparbankerna.

Men det snabbaste sättet att ta del av utbetalningen är att anmäla sitt bankkonto till Swedbanks kontoregister, understryker myndigheten.

LÄS MER: ”30 kronor per liter” – chockbesked till svenska bilister

Uppmaningen: ”Var alltid misstänksam”

I samband med de kommande utbetalningarna av elstödet varnar Försäkringskassan för bedragare. Enligt myndigheten kan bedragare utge sig för att representera Försäkringskassan i telefonsamtal och textkonversationer.

Målet är att komma åt hushållens bankuppgifter.

– Bedragarna använder sig då av mejl, sms eller telefonsamtal för att försöka få tillgång till dina uppgifter. Var alltid misstänksam om du får en uppmaning om att klicka på en länk och fylla i dina bankuppgifter. Följ aldrig sådana uppmaningar, uppmanar Försäkringskassan.

LÄS OCKSÅ: Ryskt fartyg ”utom kontroll” 

Foto: M. Lis resp MarcusOscarsson.se

Text: Redaktionen