Nya regler för hyresbostäder – det här gäller
2025 05 20
Reglerna om hyror för nyproducerade bostäder ska ändras.
Det framgår av en ny lagrådsremiss som regeringen fattat beslut om.
Regeringen vill ändra reglerna för modellen med presumtionshyra – det vill säga den hyra som förhandlats fram mellan hyresvärden och en hyresgästorganisation vid nyproduktion av lägenheter.
Infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson (KD) hävdar att de nya ändringarna kommer skapa bättre förutsättningar för att bygga nya hyresbostäder.
– För att skapa goda förutsättningar för nybyggnation är det viktigt att det finns ett väl fungerande system för hyressättning. De förändringar som regeringen nu föreslår är efterfrågade av aktörer på hyresmarknaden, och bedöms kunna bidra till ett ökat byggande av hyresbostäder, säger han och tillägger:
– Fler tillgängliga hyresbostäder är positivt för rörligheten på bostadsmarknaden och arbetsmarknaden.
Här är förslagen
Nedan följer regeringens förslag på ändringar för nya hyresbostäder.
1, Möjligheterna att justera hyran löpande ska utökas
Enligt regeringen kan det bidra till att det i fler fall blir lönsamt att investera i nyproduktion. Inflyttningshyrorna kan också sättas lägre, vilket bedöms vara positivt för dem som behöver en bostad.
2, Hyran ska kunna ändras i fler fall än tidigare
I syfte att göra presumtionshyresmodellen mer flexibel föreslås att hyran ska kunna ändras i fler fall än tidigare, till exempel på grund av en hyresgästs individuella önskemål om utrustning till sin lägenhet eller för att kunna genomföra angelägna moderniseringar, som installation av laddstolpar eller solceller.
3, Nya möjligheter att lösa tvister om presumtionshyra
Det ska införas nya möjligheter att lösa tvister om presumtionshyra. Enligt regeringen kan det bidra till mer effektiva förhandlingar om sådana hyror, och att tvister kan avgöras på ett snabbt och enkelt sätt om parterna inte kan komma överens.
Foto: G. Karlsson
Text: Redaktionen