Nya Natobesked för Sverige och Finland

2023 02 14

Sveriges och Finlands officiella inställning har hela tiden varit att resan in i Nato görs tillsammans.

Inte minst förtydligades detta i samband med den finska statsministern Sanna Marins besök hos Sveriges motsvarighet Ulf Kristersson (M) i början av februari.

Det är i hela alliansens intresse att vi blir medlemmar samtidigt. Vi litar på att alla Natomedlemmar kan ratificera vårt medlemskap snart, sade Sanna Marin då.

Presenterar annan uppfattning

Men alliansens högsta chef, Natos generalsekreterare Jens Stoltenberg, presenterar nu en annan uppfattning.

Hans lösning är inte alls att Sverige och Finland ska gå med samtidigt. 

Tvärtom öppnar Natochefen nu för att ett finsk medlemskap kan gå före i kön.

– Huvudfrågan är inte om Finland och Sverige blir ratificerade tillsammans, utan att båda blir ratificerade som fullvärdiga medlemmar så snabbt som möjligt, säger Jens Stoltenberg på ett försvarsministermöte i Bryssel.

"Seriösa tecken på ny lösning"

Det nya utspelet innebär en märkbar förändring i Natos sätt att prata om den svensk-finska medlemsansökan, menar Göran Djupsund, professor emeritus i statskunskap vid Åbo Akademi.

– Uttalandet visar att möjligheten för en skillnad i tidtabellen har blivit större, men hur stor är omöjlig att sia om. Det är ett tecken på att man överväger en annan lösning mer seriöst, säger han till Svenska Dagbladet.

Skulle inte uttalat sig annars

Göran Djupsund betonar att det visserligen är tydligt att Jens Stoltenbergs högsta önskan är att Sverige och Finland godkänns samtidigt.

Samtidigt skulle han inte fällt ett sådant uttalande om han inte först stämt av med ländernas båda representanter.

– Han hade inte gått ut och sagt en sak då, konstaterar experten för tidningen.

Uppgifter: Redo att gå med utan Sverige

Turkiets president Recep Tayyip Erdgoan har tidigare flaggat för att han kan godkänna Finland men inte Sverige.

– Om situationen så kräver kan vi ge ett annat besked gällande Finland. Och när Finland får det beskedet kommer det att chocka Sverige. Men då får inte Finland göra samma misstag, sade presidenten i ett tv-program i slutet av januari..

Förra veckan publicerade även finska tidningen Iltalehti att man har utrikes- och säkerhetspolitiska källor som pekar på att Finland är redo att gå med i Nato utan Sverige.

– Vi måste ta hänsyn till fakta. Vi är Rysslands granne. Sveriges geopolitiska ställning skiljer sig ganska mycket från vår, säger en källa.

Jobbigt för Nato

Ett finskt medlemskap utan Sverige kan dock ställa till det för Nato.

Det optimala för alliansen är att Finland och Sverige går med samtidigt.

Tomas Ries, docent vid försvarshögskolan i Stockholm, förklarar att ett svensk-finskt medlemskap ses som en mycket viktig pusselbit i Natos nordiska säkerhets- och försvarspolitiska arbete.

–  Sverige har en väldigt viktig geografisk roll mitt i norden. I praktiken kan man ändå tänka att det inte skulle ändra på så mycket. Sverige kunde fortsättningsvis ha ett mycket nära försvarssamarbete med Finland och Nato. Men visst skulle det skapa ett gap mellan Sverige och Nato, säger Ries till Svenska Yle.

Han tillägger att ett finskt Natomedlemskap utan Sverige skulle innebära begränsningar i den gemensamma försvarsplaneringen.

– I teorin skulle det finnas en ovisshet om hur Sverige, som är omringat av Natoländer, skulle agera vid ett eventuellt krig, framhåller Tomas Ries och tillägger:

– Det skulle också ge Ryssland en signal om att det genom kontakter till ett medlemsland går att påverka centrala principer inom Nato, som till exempel öppna dörrar-politiken.

Foto: Nato

Text: Redaktionen


19 oktober 2025

JUST NU: Tyska folket uppmanas att förbereda sig för krig

2025 10 19

Tyskland uppmanar befolkningen att förbereda sig.

Den tyska myndigheten för civilskydd och katastrofhjälp varnar nu för att krig inte längre verkar lika osannolikt som det gjorde för några år sedan.

– För första gången på 35 år varnar den federala myndigheten för civilskydd och katastrofhjälp för krig. Myndigheten publicerar nu en ny guide för att ge råd i händelse av kris, uppger Euronews.

Uppmanar till förberedelse

Uppmaningen kommer mot bakgrund av Rysslands nästan fyra år långa krig mot Ukraina, och det hot som den ryska krigsmakten fortsätter att utgöra mot europeisk säkerhet.

– Det lönar sig alltid att vara väl förberedd i förväg, förklarar myndighetens chef Ralph Tiesler, rapporterar Euronews.

– Rekommendationen är att man har en beredskap så att man kan upprätthålla livsmedelsförsörjningen i tre till tio dagar.

LÄS OCKSÅ: Kraftig explosion i Ryssland - flera döda och skadade

”Att förbereda sig för kriser och katastrofer”

Den nya guiden, som heter "Att förbereda sig för kriser och katastrofer", innehåller bland annat information om hur man känner igen desinformation och var man hittar skydd vid explosioner eller andra attacker i stadsområden.

Den tar också upp hur man kan hantera rädslor och oro i extrema situationer.

– Sedan den första guiden publicerades i Tyskland 1990 har militära scenarier inte nämnts i dessa broschyrer. Fokus låg till största delen på naturkatastrofer och tekniska fel, uppger nyhetskanalen.

Nämns för fösta gången

Nu nämns för första gången även cyberattacker mot kritisk infrastruktur, desinformationsstrategier, sabotage och krig.

– Vi upplever en global situation som oroar många, säger Ralph Tiesler.

– Med vår nya guide vill vi erbjuda stöd och vägledning där människor är oroliga eller behöver information.

Den nya guiden som uppmanar det tyska folket att förbereda sig för ett eventuellt krig kommer efter att Tyskland också utreder införande av värnplikt och utökad användning av drönare.

Den tyska underrättelsetjänsten går också ut och varnar för att risken för krig inte längre är så långsökt.

– Vi är redan i skottlinjen, man får inte slappna av, säger underrättelsechefen Martin Jäger, rapporterar Euronews.

LÄS OCKSÅ: "Det här är riktigt dåliga nyheter för Zelenskyj"

Foto: C. Lue

Text: Redaktionen


19okt2025

Nya regler på gång för sambos

2025 10 19

Nya regler kring arv och testamente presenteras.

I början av 2024 beslutade regeringen att de svenska reglerna kring arv och testamente i ärvdabalken skulle utredas.

– Syftet är att åstadkomma en anpassning till den digitala och ekonomiska samhällsutvecklingen och till hur människor bildar familj i dag, samt att åstadkomma en modern, tydlig och trygg arvs- och testamentsrätt, uppger regeringen.

Ärvdabalken är från 1959 och reglerna har inte ändrats i någon större omfattning på över 30 år.

Nu presenteras en rad nya förslag.

Gällande regler

Nuvarande arvsregler skiljer sig åt beroende på om man som sambos har gift sig eller inte.

– Ett samboförhållande innebär, till skillnad från vad som gäller för äktenskap, att särskilda rättsregler blir tillämpliga på samlevnaden utan någon uttrycklig önskan eller viljeförklaring om detta från sambornas sida, uppger utredningens författare.

– I samboförhållanden uppkommer, till skillnad från i äktenskap, ingen rätt för den efterlevande att ärva den avlidna.

Finns sätt att skydda ändå

Utredningen lyfter att det finns sätt att skapa trygghet för en efterlevande i ett samboförhållande redan idag.

Att testamentera sin egendom är ett sätt.

– Ett annat sätt att tillgodose en efterlevande sambos ekonomiska skydd än genom testamente, är att använda eller teckna försäkring eller individuellt sparkonto med sambon som förmånstagare, framhåller utredningen.

LÄS OCKSÅ: Glädjebesked för hushållen: Kraftig nedgång på väg

Utredningens bedömning

Utredningens bedömning, som nu också föreslås träda i kraft den 1 januari 2027, är att skyddet för en efterlevande sambo bör stärkas.

– Skyddet bör särskilt stärkas i förhållande till gemensamma barn. Beträffande särkullbarn bör en efterlevande sambo ha samma skydd som en efterlevande make, föreslår utredningen.

Övriga förslag i utredningen

- Ett frivilligt testamentsregister i offentlig regi, som ska förvaltas av Skatteverket.

- Möjlighet att skriva testamenten digitalt via en säker statlig tjänst.

- Fler sätt att skriva nödtestamenten, till exempel via sms eller ljudinspelning.

- Begränsningar i arvsrätten för bröstarvingar som dömts för allvarliga brott mot arvlåtaren.

Källa: Regeringen

LÄS OCKSÅ: Prissmäll väntas för svenska hushåll - på grund av Norge

Foto: Format arw

Text: Redaktionen