Nya ledaren vägrar skaka hand med Tysklands kvinnliga utrikesminister

2025 01 04

Syriens nya ledare vägrade skaka hand med Tysklands utrikesminister Anna Baerbock.

Tysklands utrikesminister Anna Baerbock (De Gröna) och hennes franska motsvarighet Jean-Noël Barrot (Demokratiska rörelsen) har som första ministrar i EU besökt Syrien efter Assad-regimens fall och det nya styrets tillkomst.

De två europeiska ministrarna togs emot i Damaskus av Syriens nya ledare Ahmed Hussein al-Shar’a på fredagen.

Men den nya ledaren vägrade att skaka hand med Anna Baerbock eftersom hon är kvinna. Det fick i sin tur Frankrikes utrikesminister att inte vilja skaka hand med den syriska ledaren, rapporterar Politico.

Fick ingen utsträckt hand

Anna Baerbock fick ingen utsträckt hand av den syriska ledaren. När han istället sträckte ut handen till Frankrikes utrikesminister Jean-Noël Barrot, ville denne inte ta emot handen, utan tog bara lite motvilligt i fingertopparna på den syriska ledaren.

Den märkliga situationen har väckt debatt i Tyskland, eftersom det väcker oro när det gäller den nya regimens syn på kvinnor.

Anna Baerbock själv säger att situationen var väntad.

– När jag reste hit så var det tydligt för mig att det uppenbarligen inte skulle bli några vanliga handskakningar, sade Baerbock på fredagskvällen, enligt tidningen.

– Men det stod också klart att inte bara jag utan också den franska utrikesministern inte delade det här synsättet. Och i enlighet med det så sträckte inte den franska utrikesministern ut sina händer, tillägger Baerbock.

Har terrorstämplats

Anna Baerbock har sagt att hon åker till Syrien ”med utsträckt hand”, enligt The Guardian. Syftet med resan har varit att visa att Europa vill skapa nya relationer med Syrien, men också att man hoppas på en fredlig utveckling där minoriteter respekteras.

Den nya syriska ledaren Ahmed Hussein al-Shar’a är ledare för rebellgruppen Hayat Tahrir al-Sham (HTS). Det är en tidigare undergrupp till al-Qaida. Gruppen har listats som en terrororganisation av USA och Storbritannien.

Det finns därför en stor oro över gruppens maktövertagande, inte minst när det gäller kvinnors och minoriteters rättigheter.

Foto: Bündnis 90 Die Grünen Nordrhein-Westfalen Wikimedia Commons

Text: Redaktionen


14 februari 2026

UPPGIFTER: Europa slår till mot ryska guldgruvan – Kreml rasar

2026 02 14

I München pågår en internationell säkerhetskonferens med flera av västvärldens toppolitiker på plats.

Vid sidan av de officiella punkterna har också flera europeiska försvarsministrar mötts och diskuterat nästa steg för att sätta press på Ryssland.

Den ryska skuggflottan bidrar starkt till Ryssland krigskassa genom att hjälpa till att runda de tunga sanktionerna mot landet.

Under mötet i München presenterade Storbritanniens försvarschef, Richard Knightton, olika alternativ för att hantera fartyg kopplade till Rysslands skuggflotta, inklusive gemensamma operationer för att beslagta dem, enligt källor till Bloomberg.

– Mötet mellan ledarna hölls i en atmosfär av ömsesidig förståelse. Vi behöver agera mer proaktivt, säger Estlands försvarsminister Hanno Pevkur, rapporterar oberoende Moscow Times.

– Länder som tillhandahåller flaggor till skuggflottans fartyg bör veta att andra länder kan vidta vissa åtgärder.

Bygga vidare på USA:s strategi

USA har sedan tidigare beslagtagit flera fartyg från den ryska skuggflottan.

Nu kan Europa följa i samma fotspår.

– Detta skulle göra det möjligt för européerna att bygga vidare på USA:s framgång med att stoppa tankfartyg till och från Venezuela, uppger tidningen.

– Europa kommer sannolikt att samordna sina åtgärder med USA i genomförandet av en möjlig operation för att beslagta skuggfartyg, under ledning av Storbritannien.

Väcker ilska i Kreml

USA:s aktioner mot fartyg som varit kopplade till Ryssland har väckt stort raseri i Kreml.

– Kremls representanter har krävt att USA ska stoppa sådana åtgärder, uppger tidningen.

Och den ryska reaktionen gör att det råder en viss försiktighet bland de europeiska länderna.

– Det finns en rädsla för eskalering, uppger Margus Tsahkna, Estlands utrikesminister, till tidningen.

LÄS OCKSÅ: Rysk kronjuvel utslagen - kostar 900 miljoner

Uttalande i januari

Under januari publicerade Storbritannien ett gemensamt uttalande från 14 europeiska länder riktat mot den ryska skyggflottan, vilket kan ses som ett första steg mot en kommande aktion.

– I det gemensamma uttalandet får fartyg endast segla under ett lands flagg och måste ha giltiga dokument som bekräftar säkerheten i deras verksamhet och försäkring, uppger tidningen.

LÄS OCKSÅ: Bekräftat: "Sämsta" flygbolaget i EU

Foto: Calvin Hanson

Text: Redaktionen


14 februari 2026

ELGIGANTEN: Då ska du aldrig ladda mobilen

2026 02 14

Vinterkylan behåller greppet om i princip hela landet.

Kylan innebär en utmaning på flera sätt.

Bland annat när det kommer till mobiltelefoner och batteritid.

Men det finns flera sätt för att skydda telefonen, men också viktiga saker att tänka på för att den inte ska ta skada.

Elgiganten uppmanar

Elektronikjätten Elgiganten ger flera tips på vad man kan tänka på i vinterkylan.

Först och främst är det viktigt att försöka hålla telefonen så varm som möjligt när man är ute.

– På så sätt undviker du enkelt att telefonen blir för kall och utsätts för temperaturförändringar, uppger Elgiganten.

– Förvara telefonen i en ullstrumpa i en plastpåse. Ullstrumpan håller din smartphone varm och absorberar fukt, medan plastpåsen skyddar mot yttre fukt, till exempel från blöt snö.

LÄS OCKSÅ: Bekräftat: "Sämsta" flygbolaget i Europa

Ladda inte då

Det är också viktigt att inte värma upp telefonen för hastigt efter att ha varit ute, när man kommer in i värmen.

– Om du värmer upp telefonen för snabbt efter att ha varit ute finns det också risk för kondens. Kondens kan skada elektroniken inuti din telefon och kan uppstå om telefonen utsätts för kalla temperaturer, bara för att sedan läggas i en varm ficka inuti din jacka, framhåller elektronikjätten.

Det kan också vara frestande att omgående ladda telefonen efter att den har tappat batterikapacitet ute i kylan.

Men det ska man inte göra, då det kan orsaka permanenta skador på batteriet.

– Vänta också med att ladda telefonen tills den värmts upp. Om du har otur kan du riskera att telefonen kortsluts, uppger Elgiganten.

Håll batteriet laddat

Ett bra tips är också att spara batteriet så mycket som möjligt ute i kylan.

– Spara batteri genom att ställa in mobilen på batterisparläge. Skulle olyckan vara framme och du är på väg att få slut på batteri på grund av kallt väder, är det bekvämt att kunna ladda med en powerbank, men tänk på att telefonen inte får laddas när det är för kallt, framhåller elektronikkedjan.

LÄS OCKSÅ: Lyxkedja går i konkurs

Foto: P Hanaoka

Text: Redaktionen