Nya kravet – kan tvingas lämna

2023 03 31

Märta Stenevi eller Per Bolund kan tvingas avsäga sig rollen som språkrör för Miljöpartiet.

Missnöjet mot upplägget med två språkrör växer inom MP.

Både Gröna studenter och Grön ungdom har de senaste veckorna tagit ställning för att frångå modellen med två språkrör och övergå till en ensam ledare för partiet.

– Det vi märker är att politik mer och mer handlar om personer, vilket är olyckligt egentligen. Hela idén med två språkrör var att politiken skulle stå i fokus, inte personerna, säger Rebecka Forsberg, språkrör för Grön Ungdom, till Expressen.

”Mindre värt än en partiledare”

I en debattartikel i SvD utvecklar Rebecka Forsberg sitt resonemang tillsammans med tio andra tongivande miljöpartister.

– Ett huvudbudskap är bättre än två, ett fåtal prioriterade frågor är bättre än många, och en stark företrädare är bättre än två. Ett språkrör betraktas helt enkelt som lite mindre värt än en partiledare, just därför att det finns två. 

– Det blir dessutom mycket svårare för väljarna att hinna lära känna våra företrädare när de hela tiden måste turas om att medverka i debatter och utfrågningar, framhåller MP-profilerna.

Nytt krav

Den tidigare riksdagsledamoten Lorentz Tovatt är en av dem som vill se ett skifte till en partiledare.

Han lämnar nu in en motion med kravet på en övergång till ett språkrör, rapporterar Expressen.

– Förankringen innebär dubbelarbete och ibland ger både nuvarande och tidigare språkrör helt olika besked. Det gör det omöjligt att vara effektiv i att kommunicera politiken, säger Tovatt till tidningen.

Uppfattningen delas av flera MP-tjänstemän i språkrörsstaben, erfar Expressen med hänvisning till källor med insyn.

Enligt källorna finns det en stark frustration över att alla beslut måste förankras hos två personer i stället för hos en.

– Med åren har det blivit mer och mer uppenbart för oss att det delade ledarskapet skapar ett enormt merarbete. För att nå förhandlingsvinster behövs en organisation med tydlig delegation och ett rakt ledarskap. För att nå ut i dagens medielandskap krävs snabba och tydliga beslut. Att allt ska förankras dubbelt försvårar, saktar ner och tunnar ut budskapet, framhåller miljöpartisterna i artikeln i SvD.

Foto: Magnus Liljegren Regeringskansliet resp Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


JUST NU: Erdogan slår till i tre städer

2025 07 05

Turkiets president har slagit till mot tre olika städer.

Turkiets president Recep Tayyip Erdogan gör vad han kan för att stärka sin makt över landet.

Nu har Erdogan slagit till mot borgmästare i tre olika turkiska städer.

Tillslaget skedde på lördagsmorgonen.

Tillhör oppositionen

De tre borgmästarna Abdurrahman Tutdere, Zeydan Karalar och Muhittin Böcek har gripits på lördagen, rapporterar Politico.

De är borgmästare för städerna Adiyaman, Adana respektive Antalya.

Alla tre tillhör Turkiets största oppositionsparti, Republikanska folkpartiet (CHP), som beskrivs som socialdemokratiskt och pro-europeiskt.

Det handlar alltså om ännu ett stort tillslag mot den turkiska oppositionen.

Deras gripande kommer fyra månader efter att Istanbuls borgmästare Ekrem Imamoglu fängslades efter anklagelser om korruption.

Har lett till protester

Gripandet av Imamoglu ledde till stora protester och till att han utsågs till sitt partis presidentkandidat.

Men trots det fortsätter Erdogans regim alltså att slå till mot oppositionen.

De tre borgmästarna greps som ett led i utredningar som har inletts av åklagare i Istanbul, enligt tidningen.

Tidigare i veckan har det också skett andra stora tillslag mot oppositionen.

Den tidigare borgmästaren i Turkiets tredje största stad Izmir, greps i veckan tillsammans med 137 tjänstemän. De anklagas för bedrägeri och upphandlingsfusk, enligt AP.

Även borgmästaren i Manavgat har gripits i veckan, tillsammans med 34 andra. Även dessa anklagas av regimen för korruption.

Rasar mot tecknad bild

Erdogan stärker alltså sin makt i Turkiet, samtidigt som han i veckan också har gått ut och rasat mot en satirtidning.

Anledning uppges vara att tidningen publicerat en tecknad bild föreställande två personer som kan uppfattas som profeterna Muhammed och Moses.

– Vi kommer inte att tillåta någon att tala emot våra heliga värderingar, oavsett vad, sade Erdogan, enligt France24.

Foto: Presidency of the Republic of Turkey

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Ryssland på väg att rekrytera från nytt land

2025 07 05

Ukrainas underrättelsetjänst har gjort nya upptäckter.

Det har gått tre år och fyra månader sedan Ryssland inledde sin fullskaliga invasion av Ukraina.

Sedan dess har landet tagit hjälp av Nordkorea för att bedriva sin krigföring.

Nu kommer uppgifter från ukrainsk underrättelsetjänst om att Ryssland är på väg att rekrytera från ett nytt land, rapporterar Kyiv Independent.

Nya uppgifter

Ryssland försöker dra in Laos i sitt krig mot Ukraina under förevändning av humanitärt samarbete.

Moskva organiserar utplaceringen av en kombinerad enhet av militära ingenjörer från Laos som ska placeras i Kursk.

De laotiska myndigheterna har enligt uppgift gått med på att skicka ett antal ingenjörer för att stödja de ryska insatserna. 

Dessutom sägs Laos erbjuda gratis rehabiliteringstjänster till skadade ryska soldater.

“Använder dem”

Så här lyder ett utdrag från rapporten sammanställd av Ukrainas underrättelsetjänst HUR:

– Ryssland försöker under täckmantel av humanitär retorik legalisera närvaron av utländsk militär närvaro på sitt territorium och använder dem i praktiken för att föra krig mot Ukraina.

Läs mer: Trump varnar för Vladimir Putin

Lavrov tackar

Sergej Lavrov har tidigare tackat Laos för deras “balanserade förhållningssätt till Ukraina och dess hjälp med att lösa humanitära frågor”.

– Vi är tacksamma mot våra laotiska vänner för deras objektiva och balanserade förhållningssätt till Ukrainakrisen och för deras hjälp med att lösa humanitära frågor, inklusive rehabiliteringen av våra soldater i Demokratiska folkrepubliken Laos, säger Lavrov enligt den statliga ryska nyhetsbyrån TASS.

– Vi är också tacksamma för deras förståelse för behovet av att eliminera de grundläggande orsakerna till den ukrainska krisen.

Det är Laos

Laos är ett av de fattigaste länderna i Asien, geografiskt beläget mellan Thailand och Vietnam.

Dåliga kommunikationer och brist på såväl kapital som utbildad arbetskraft gör att landets naturrikedomar ännu till stor del förblivit outnyttjade, något som nu dock håller på att ändras. 

En stor majoritet av befolkningen är sysselsatt inom jordbruket, uppger UI.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen