Nya besked om plastpåseskatten

2023 03 15

I förhandlingarna om den nya vårbudgeten vill SD slopa platspåseskatten.

Sverigedemokraterna ställer krav på att plastpåseskatten ska slopas, då partiet inte anser att den fyller någon funktion, rapporterar Sveriges Radio.

– Jag vill ta bort den, så att vi slipper den. Det är en odåga, säger Oscar Sjöstedt (SD), ekonomisk-politisk talesperson.

SD vill slopa skatten direkt

Det var för tre år sedan som platspåseskatten infördes med förhoppningen att konsumtionen av plastpåsar skulle minska. Då kostade en plastpåse tre kronor, efter höjningen kostade den runt sju kronor.  

Tidigare har regeringspartierna tillsammans med SD ställs sig kritiska till skatten, men det är först nu som det är på tal att faktiskt slopa den. Huruvida skatten ska tas bort eller inte är något som hittills inte dykt upp i några förhandlingar.

– Min bedömning och förhoppning är att det ska kunna göras i samband med vårbudgetförhandlingen, säger Oscar Sjöstedt (SD), ekonomisk-politisk talesperson, till SR.

Vänder från höstens besked

Vid förhandlingar kring höstbudgeten ställde sig både Sverigedemokraterna, Moderaterna och Kristdemokraterna kritiskt till skatten.

Men när budgeten väl presenterades visade det sig att den fanns kvar. Liberalerna, som tidigare ställt sig bakom skatten, tog inför förhandlingen bort den i sitt eget budgetförslag.

– Nu ser vi effekten av skatten. Den är negativ. Den fyller inte sin funktion, sa Jakob Olofsgård (L), ledamot i miljö- och jordbruksutskottet, till Altinget.

MP motsätter sig förslaget

Emma Norhén (MP), ordförande i miljö- och jordbruksutskottet, tycker att skatten ska vara kvar. Hon menar att platspåseskatten har varit en positiv åtgärd.

– Den har fyllt sin funktion och fått flera att använda flergångsplatspåsar, säger Emma Norhén (MP), ordförande i miljö- och jordbruksutskottet, till SR.

83 procent färre plastpåsar

För ett år sedan utvärderades försäljningseffekterna av just plastpåseskatten, som infördes i maj 2020. Syftet var glasklart: användningen av plastpåsar skulle ned.

– Resultatet visar att skatten hade en tydlig effekt i minskad försäljning av plastpåsar och en kraftigt ökad försäljning av papperskassar., framhåller Naturvårdsverket på sin hemsida.

– Styrkan i effekten kan utryckas som 83 procent färre plastpåsar per krona av butiksomsättning. Analysen visar även att konsumenternas preferens till att köpa papperskassar ökade markant vid införandet av plastpåseskatten.

Foto: J. Lawrence

Text: Redaktionen


KVINNA FÖRSVUNNEN: Polisen går ut med bild – militären kopplas in

2025 07 11

En 63-årig kvinna är försvunnen.

Hon lämnade sin bostad i södra Lund under torsdagen.

Några timmar senare anträffades kvinnans bil Skryllegården – ett skogsområde mellan Dalby och Södra Sandby i Lunds kommun.

Polisen sökte området med helikopter men kvinnan hittades inte.

Nu vädjar myndigheten till allmänheten.

– Med hänsyn till kvinnas liv och hälsa är det angeläget att hon kan anträffas snarast, framhåller polisen i ett uttalande.

Går ut med bild: "Ring 112" 

På sin hemsida har polisen publicerat en bild på den försvunna kvinnan.

Se bilden genom att klicka på en länk längst ner i artikeln.

Polisen har också gått ut med flera signalement för att få hjälp att hitta 63-åringen:

- Brunt axellångt hår med lugg

- Glasögon

- Eventuellt klädd i jeans och t-shirt

Vidare pekas platser ut där kvinnan kan befinna sig. Sankt Hans backar, Dalby Söderskog, Häckeberga, Skrylle och Fontänhuset i Lund är extra intressanta för sökinsatsen, men även andra platser kan vara av intresse.

– Ser du eller har du sett kvinnan eller bilen? Ring polisen på 112, skriver Polismyndigheten.

Försvarsmakten och Missing People

Försvarsmakten deltar i sökinsatsen. Organisationerna Missing People och Svenska räddningshundar är också på plats.

Stora områden är avspärrade och polishelikoptrar cirkulerar över skogsområdet, rapporterar Sydsvenskan.

–  Vi letar nu med hästar, hundar, helikopter och drönare, säger polisens presstalesperson Fredrik Wahlöö.

Uppmanar privatpersoner att ansluta 

Privatpersoner kan delta i sökinsatsen, men måste kontakta personal på plats.

– Det går bra att ansluta under dagen och kvällen också.  Det är fredag och semester, så vi hoppas det kan göra att fler kan vara med, säger Gabriel Hemberg, operativ chef på Missing people, till tidningen.

SE BILDEN PÅ KVINNAN GENOM ATT KLICKA HÄR (LÄNK TILL POLISENS HEMSIDA)

Foto: Polisen 

Text: Redaktionen


SMHI varnar för skyfall

2025 07 11

SMHI utfärdar en gul varning för skyfallsliknande regn.

– Under natten till söndag är det risk för kraftiga skurar som lokalt kan ge stora regnmängder på kort tid, framhåller myndigheten i ett uttalande.

Enligt SMHI:s varning ligger sex län i riskzonen:

- Stockholms län

- Uppsala län

- Västmanlands län

- Örebro län

- Dalarnas län

- Gävleborgs län

Samtliga områden kan räkna med ihållande regn från natten mot söndag.

Lokalt kommer stora regnmängder falla på kort tid, uppemot 50 millimeter på vissa platser.

– Till på söndag ser tyngdpunkten på regnet ut att förskjutas till norra Svealand och sydostligaste Norrland. I detta område kan regnet bli kraftigt och ge rikliga regnmängder på kort tid, framhåller SMHI:s meteorolog Mattias Lind.

Uppmaning till allmänheten

SMHI går också ut med flera uppmaningar till invånare i de berörda länen.

Allmänheten uppmanas att tänka på följande:

- Översvämningar kan uppstå i till exempel källare och dagvattensystem. Se över om du kan täta din källare, eller flytta på föremål som riskerar att skadas av vatten.

- Rensa hängrännor, dagvattenbrunnar och andra vattenvägar så att vattnet kan rinna bort obehindrat.

- Vägar och viadukter kan översvämmas, undvik att köra genom vattensamlingarna.

- Restider kan bli längre då det kan vara dålig sikt och risk för vattenplaning. Avsätt längre tid för din resa och anpassa hastigheten.

Högsommarvärme i Norrland

Helgvädret bjuder på stora kontraster i olika delar av landet.

I norra Sverige väntas högsommarvärme från fredagen och framåt.

SMHI har utfärdat en varning för höga temperaturer i Jämtlands län, Norrbottens län, Västerbottens län och Västernorrlands län. Enligt prognosen kan det bli uppemot 30 grader i områdena.

Värmen ser ut att hålla i sig under början av nästa vecka.

– I början på nästa vecka ser södra Sverige ut att få fortsatt ostadigt och lågtrycksbetonat väder, men med lite högre dagstemperaturer än tidigare. I norra Sverige blir det fortsatt högtrycksbetonat och i norra Norrland kan temperaturen i början av veckan nå omkring 30 grader på en del platser, berättar SMHI:s Mattias Lind.

Foto: A. Bingöl

Text: Redaktionen