JUST NU: Nya besked från Turkiet om Sverige och Nato

2022 05 14

Turkiet stänger inte dörren för Sveriges möjlighet att ansluta till Nato – men det finns vissa krav.

Det framgår sedan Turkiet nu gått ut med nya uttalanden i den heta frågan om svenskt och finskt Natomedlemskap.

Turkiet kan blockera Sverige

För att Sverige och Finland ska släppas in i Nato krävs det att alla 30 Natoländer säger ja och därför fick många skrämselhicka i går när Turkiets ledare Erdogan plötsligt signalerade ett nej till Sverige och Finland.

Ett nej från Turkiet skulle kunna blockera Sverige och Finland från medlemskap.

Nya besked

Beskedet var en stor överraskning eftersom Turkiet tidigare signalerat grönt ljus då Sverige och Finland sonderat terrängen med alla 30 Natoländer.

Nu kommer nya preciseringar från en senior rådgivare till Erdogan och det gäller frågan om huruvida Sverige är en hemvist för terroraktiviteter.

Vill förhandla med Sverige

– Vi stänger inte dörren. Men vi liksom lyfter denna sak som en fråga om Turkiets nationella säkerhet, säger Erdogans rådgivare Ibrahim Kalin till Reuters.

Turkiet vill nu ha förhandlingar med i främsta hand Sverige om att de nordiska länderna ska slå ned på ”terroristers aktiviteter – speciellt i Stockholm”, enligt nyhetsbyrån.

Här är kraven

Erdogans rådgivare understryker att det handlar om organisationen PKK.

– Det som måste göras är tydligt: de måste sluta att tillåta PKK-utposter, aktiviteter, organisationer och andra typer av närvaro att…existera i dessa länder, säger Erdogans rådgivare.

Sveriges sårbara situation

Det framgår tydligt att Turkiet vill ta tillfället i akt och utnyttja Sveriges sårbara situation för att pressa igenom diverse önskemål avseende Sverige.

– Nato-medlemskap är alltid en process. Vi får se hur det går. Men detta är första gången vi vill ta upp saken med alla allierade såväl som svenska myndigheter.

– Givetvis vill vi ha en diskussion, en förhandling med svenska motsvarigheter, säger Erdogans rådgivare till Reuters.

Särskilt i Sverige

Rådgivaren betonar att den militanta organisationen Kurdiska Arbetar partiet PKK som terrorklassas, inte bara av Turkiet utan även av USA och EU, samlar in pengar och rekryterar medlemmar i Europa och att dess närvaro är ”stark, öppen och erkänd” och då särskilt i Sverige.

Foto: Presidency of Turkish Republic

Text: Redaktionen


5dec2025

Kraftig storm på väg mot Sverige – kan slå till på måndag

2025 12 05

En kraftig storm rör sig i riktning mot Sverige och kan slå till efter helgen.

Efter en tid med växlande temperaturer och snöfall i stora delar av Sverige kan nu ett stormväder vara på väg.

– Prognoserna indikerar att lågtrycket kommer att vara över de brittiska öarna på söndag. Härifrån rör den sig mot Danmark med kraftigt regn och tilltagande vindar, rapporterar danska TV2, med hänvisning till den europeiska väderprognoser från ECMWF.

Kan nå Sverige på måndag

Efter att ovädret har passerat Danmark väntas det slå mot södra Sverige under måndagen och framåt.

– Söndag kväll och natten mot måndag rör sig nästa lågtryck med regn in västerifrån över Götaland och Svealand. Då blir det även blåsigt vid Västkusten, uppger SMHI.

Prognosen är osäker

Det är ännu osäkert hur kraftigt ovädret blir, då lågtrycket just nu håller på att byggas upp.

– Måndagens väder ser blött och blåsigt ut. De senaste prognoserna har visat detta, säger meteorologen Lone Seir på danska TV2.

– Tidpunkten för regnet och vindens styrka är fortfarande osäkra.

Den danska kanalen går också ut med en varning gällande havet mellan Sverige och Danmark.

– Storm eller inte, måndagens starka vindar kan utgöra utmaningar för färjorna, det kan finnas restriktioner på broarna och lösa föremål kan flyga omkring, uppger kanalen.

LÄS MER: Ebba Busch: "Jag är upprörd – rättare sagt förbannad”

Namngivna stormar

De flesta stormar blir inte ihågkomna någon längre tid.

– Men det finns också stormar som drabbat hela landsdelar svårt och som är ihågkomna efter mer än hundra år, uppger SMHI.

Men många stormar som drabbar de nordiska länderna blir ändå namngivna.

– Stormarna har oftast namngetts av SMHI eller våra nordiska granninstitut, men i vissa fall av någon annan europeisk vädertjänst, framhåller väderinstitutet.

– På senare år har även andra typer av oväder börjat namnges som till exempel oväder med extremregn. Det mest kända exemplet för vår del är nog ovädret Hans i augusti 2023.

LÄS MER: Första landet i Europa – Italien med helt nytt Ukrainabesked

Foto: Torsten Dederichs

Text: Redaktionen


5dec2025

En våg av skräck – enorm eskalering i Ryssland

2025 12 05

Ryssland drabbas av en skrämmande utveckling.

Sedan krigets start i februari 2022 har det ryska samhället drabbats av flera smällar som gör det svårt att leva i landet.

Nu kommer ytterligare en rapport om en allvarlig utveckling.

Den organiserade brottsligheten ökar dramatiskt, rapporterar The Moscow Times.

Jätteökning de senaste tre åren

Sedan krigets start har brottsligheten i Ryssland nått nya rekordnivåer.

Den dramatiska utvecklingen kopplas ihop med de många kriminella som tvingats strida i Ukraina, och som nu av olika anledningar återvänder till det ryska samhället.

– Antalet allvarliga brott begångna av organiserade brottsgrupper ökade med en tredjedel på grund av att brottslingar återvänder från fronten, upp tidningen.

– Enligt brottsbekämpande myndigheter begick organiserade kriminella grupper 44 000 allvarliga brott under årets första tio månader, vilket är 33 procent fler än samma period 2024.

”Nästan fyrdubblats”

Den skrämmande utvecklingen syns också bland antalet dömda, som har mångdubblats.

– Antalet dömda enligt Rysslands strafflag om organisering av en kriminell gemenskap har nästan fyrdubblats under de tre år som kriget pågått, rapporterarar tidningen.

– För de delar av artikeln som rör deltagande i en kriminell organisation har antalet dömda fördubblats.

Under årets första sex månader ha 333 251 allvarliga och särskilt allvarliga brott rapporterats i Ryssland

Det är den högsta siffran på 15 år och 10,4 procent mer än året innan, uppger tidningen.

LÄS OCKSÅ: Rysk hamn står i lågor

Putin i Indien

Rapporten om den skenenade kriminaliteten kommer samtidigt som Vladimir Putin besöker Indiens premiärminister Narendra Modi.

– Samtalen med våra indiska motsvarigheter har just avslutats, säger Vladimir Putin i ett uttalande, rapporterar den ryska nyhetsbyrån Tass.

– Dessa samtal var mycket värdefulla, hölls i en konstruktiv och vänskaplig atmosfär i anda av ett särskilt privilegierat partnerskap mellan Ryssland och Indien.

LÄS MER: Kreml rasar över nordiskt beslut – ”tvingar oss agera”

Foto: V. Malyavko

Text: Redaktionen