Ny variant av Covid-19 – folk blir sjuka igen

2024 08 14

Covid-19 har blivit mer smittsam igen på grund av nya varianter, som också gör att man snabbt kan bli sjuk igen eftersom immuniteten är kortvarig.

Smittspridningen av Covid-19 har ökat igen under sommaren.

Framför allt under sensommaren har smittspridningen tilltagit, enligt Folkhälsomyndigheten.

Ökningen tros bero på en ny variant, eller närmare bestämt flera nya undervarianter, av viruset.

Nu varnar experter för att de nya varianterna är mer smittsamma och att många insjuknar igen efter en kort tid, rapporterar DN.

”Immuniteten kortvarig”

Vissa regioner är särskilt drabbade av sommarens ökade smittspridning. Det gäller bland annat region Jämtland-Härjedalen.

Där ser man att nya undervarianter av Covid-19 påverkar immuniteten.

– Immuniteten mot de nya varianterna verkar vara kortvarig. Man kan insjukna i covid bara några månader efter en tidigare infektion. Det är något vi kommer behöva lära oss att leva med, säger Micael Widerström, smittskyddsläkare i regionen, till DN.

Det leder också till att skyddet av vaccinationer försämras.

– Det verkar som att vi är på väg mot ett läge där skyddet är mer kortvarigt, förklarar han.

Toppen inte nådd

Antalet fall av Covid-19 har ökat kraftigt under sommaren, vilket MarcusOscarsson.se tidigare har rapporterat.

Ökningen tros också fortsätta in på hösten – toppen tros inte vara nådd än.

Viruset är förändringsbenäget, och vi kommer att få leva med perioder av ökat smittspridning, rapporterar tidningen.

Samtidigt bekymrar sig bland annat Folkhälsomyndigheten för att färre människor inom riskgrupper vaccinerar sig.

Få vaccinerar sig

Den ökade smittspridning som har registrerats har framför allt gällt äldre och personer med underliggande sjukdomar.

Även antalet dödsfall har ökat något, rapporterar Läkemedelsvärlden.

– Covid-19 leder fortfarande till att människor behöver sjukhusvård eller avlider. I första hand drabbar det de äldsta, säger statsepidemiolog Magnus Gisslén till tidningen.

Därför är det bekymmersamt att vaccinationerna ligger på låg nivå, menar han. Bland personer som är 80 år eller äldre har cirka 55 procent vaccinerats under våren. Det är alldeles för lågt, menar Gisslén.

– Vi måste komma ihåg att vi nu har en smittspridning av covid-19 under hela året. Det är som andra coronavirus, som man kan få lite när som helst. Därför är det så viktigt att vi skyddar de som med störst risk att bli allvarligt sjuka och ser till att de får två doser varje år, säger han till tidningen.

Foto: Cdc

Text: Redaktionen


10okt2025

JUST NU: EU tvärvänder – backar från Ukrainastöd

2025 10 10

EU kommer avsluta ett av unionens stödprogram för Ukraina.

Den 4 mars 2022 aktiverade EU det så kallade massflyktsdirektivet.

Det innebär att personer från Ukraina direkt ska kunna få tillfälligt skydd och uppehålls- och arbetstillstånd i EU:s medlemsstater.

Nu har EU fattat beslutet att avsluta stödet.

Ukraina har meddelats

EU har nu uppmanat den ukrainska regeringen att börja förbereda sig för att de mest utsatta medborgarna kommer att återvända.

– Europeiska unionen har meddelat att man planerar att avsluta sitt stödprogram för ukrainska flyktingar från och med mars 2027, säger den ukrainska parlamentsledamoten Viktoria Hryb, rapporterar Kyiv Post.

Efter att massflyktsdirektivet aktiverades i mars 2022 har det förlängts två gånger.

Enligt de nya riktlinjerna förväntas länderna i EU avveckla programmet och samtidigt säkerställa stöd till ukrainare när de förbereder sig för att återvända hem.

– Efter 2027 kommer bara ukrainare som har officiella jobb och har fått uppehållstillstånd eller medborgarskap att få stanna i EU-länder. Alla andra kommer att behöva återvända hem, säger Viktoria Hryb.

”Återuppbygga landet”

De nya rekommendationerna till EU:s medlemsländer uppmanar till en samordnad plan som hjälper flyktingar att återvända och återintegreras i Ukraina.

– EU:s solidaritet med Ukraina förblir oförändrad. Men att det är dags att förbereda sig
för det ögonblick då landets medborgare kan återvända hem och delta i återuppbyggnaden av landet, säger Danmarks migrationsminister Kaare Dybvad Bek, rapporterar tidningen.

Läs också: EU:s besked – så ska ryska stridsflygen hanteras

Ekonomiskt stöd

En del europeiska länder har redan börjat förbereda ekonomiskt stöd till ukrainare som väljer att återvända.

Irland håller på att utveckla ett nytt program som kan betala upp till 2 500 euro för privatpersoner och 10 000 euro till familjer som återvänder.

I Finland diskuteras ett stöd på upp till 5 300 euro.

Rekommendationerna från EU är inte juridiskt bindande, så varje land kan själva bestämma hur man vill agera.

Läs också: EU nära mardröm – ”kan förändras i grunden”

Foto: President of Ukraine Office resp Dati Bendo, European Union, 2025

Text: Redaktionen


10okt2025

Nytt bidrag för barnfamiljer – 200 000 beviljas

2025 10 10

Regeringen har infört ett nytt bidrag för barnfamiljer.

I våras presenterade regeringen en ny satsning på barnfamiljer.

I somras beslutade riksdagen att genomföra satsningen.

Det innebär att det nu är möjligt för barnfamiljer att ansöka om ytterligare bidrag för sina barn.

Fritidskortet

Den nya satsningen, Fritidskortet, lanserades i mitten av september.

– Fritidskortet för barn och unga är regeringens stora reform för att främja barns och ungas deltagande i fritidsaktiviteter. Det är en av de största folkhälsoreformerna som görs på många år, framhåller regeringen i ett uttalande.

Nu, knapp en månad senare, har över 200 000 barn sökt och beviljats stödet.

– Vi är glada att så många har använt vår tjänst och hämtat Fritidskortet. Vi kan se att antalet hämtade fritidskort fortsätter att öka, säger Sofie Arvidsson som är enhetschef på E-hälsomyndigheten, i ett uttalande.

Läs också: Stort problem för svenska butiker: Stölderna ökar

Olika belopp

Vårdnadshavare kan använda Fritidskortet för att betala för barnens fritidsaktiviteter.

Det kan handla om idrott, dans eller musik.

Alla barn i åldrarna 8 till 16 år kan få 500 kronor varje år.

Barn som bor i hushåll som har fått bostadsbidrag förra året kan få ett utökat bidrag på 2 000 kronor.

Det är 32 000 barn som har fått det utökade bidrag än så länge.

– Vi kan se att det finns ett behov och vi vill att fler ska ta del av Fritidskortet. Att barn och ungdomar har en meningsfull fritid påverkar både deras psykiska och fysiska mående, säger Sofie Arvidsson.

Går fortfarande att ansöka

Fritidskortet har införts för att fler barn och unga, oavsett familjens ekonomi, ska få möjlighet till en aktiv och meningsfull fritid.

– Att må bra och att göra roliga saker påverkar hälsan på ett positivt sätt. Genom aktiviteter i föreningar och kommunala kulturskolor kan barnen få social gemenskap, känna trygghet, utveckla ett intresse och röra på sig, säger Folkhälsomyndighetens projektledare för Fritikskortet Madeleine Larsson, i ett uttalande.

Fritidskortet går att använda fram till den 30 november.

Läs också: ”Allvarligt” – 1,3 miljoner svenskar har samma problem på jobbet

Foto: J. Rockowitz

Text: Redaktionen