4 mars 2026

Ny typ av kamera i trafiken – införs efter nyår

2024 11 22

För snart fem år sedan fattade Transportstyrelsen beslut om att kommuner får lov att porta vissa fordon från särskilda områden.

Beslutet gällde miljökänsliga områden, så kallade miljözoner, och är en åtgärd för att minska biltrafiken i stadskärnor och därmed förbättra luftkvaliteten i berörda områden.

Sedan dess har totalt åtta städer i Sverige plus Mölndals kommun infört miljözoner av den första av tre nivåer.

Inför kameraövervakning

Vid årsskiftet går Stockholm stad vidare till miljözon klass 3 för en del av innerstaden – zonen med högst krav och där bensin- och dieseldrivna bilar är förbjudna.

I samma veva genomför huvudstaden ytterligare ett drag – man inför även en ny typ av trafikkameror som ska övervaka att reglerna följs.

Kamerorna ska registrera nummerplåtar och samla in teknisk information om fordonen, rapporterar Mitt i.

– Vem som kör är inte av intresse. Det här är en red statistikprodukt för att hjälpa staden att få en överblick, säger David Eskilsson, vd på företaget Edeva, till lokaltidningen.

Vill få en trevligare stadsmiljö

Det är just Edeva som fått uppdraget att samla in informationen. Ett avtal på 10 år har slutits med företaget.

Totalt har sex mätsystem med kameror installerats, varav tre stycken i den nya miljözonen i Stockholm City. Övriga sätts upp i huvudstadens lägre klassade miljözoner.

Enligt David Eskilsson ska informationen användas till att identifiera vem som påverkas mest av de nya reglerna.

– Målsättningen är inte 100 procents efterlevnad, utan att få en trevligare och hälsosammare stadsmiljö.

LÄS MER: Snart kan du straffas – även om du bromsar innan fartkameran

Diskuteras i flera städer

Beslutet om att förbjuda bensin- och dieselbilar i Stockholm City fattades redan i våras efter att EU-kommissionen sagt ja till förslaget.

Miljözon klass 3 är en investering i ett city med friskare luft och mer plats för folkmyller, träd och uteserveringar, sade Lars Strömgren (MP), trafikborgarråd i Stockholms stad, till SVT då.

Motsvarande förslag har diskuterats i Göteborg och I Malmö har man inte stängt dörren för en sådan åtgärd.

Vi har ingen exakt tidsplan men processen ska starta inom den här mandatperioden och vi tittar både på områden i centrala stan innanför vallgraven och nybyggda områden, sade Karin Pleijel (MP), kommunalråd i Göteborg med ansvar för stadsmiljö, till Di förra året.

Den nya projektet i Stockholm väntas landa på cirka 1,1 miljoner kronor, enligt Mitt i.

Foto: W. Kei

Text: Redaktionen


23 sep 2026

S-ledarens första regeringsbesked

2026 09 23

Socialdemokraterna kommer att få ihop en ny regering för Sverige.

Så lyder beskedet från Magdalena Andersson (S) på onsdagseftermiddagen.

Det är första gången som S-ledaren kommenterar en eventuell regeringsbildning efter att ha fått sonderingsuppdraget från talmannen i fredags.

– Jag har haft bra samtal med flera, eller de flesta, av partiledarna i Sveriges riksdag, säger Andersson till SR.

Beskedet: "Ja"

Under eftermiddagen har Magdalena Andersson haft möte med Moderatledaren Ulf Kristersson, som i torsdags meddelade att han avgår som statsminister.

Enligt S-ledaren har de pågående samtalen gett “en bra bild över vilka partier som det är meningsfullt att fortsätta samtalen med”. Hon har tidigare sagt att hon ska tala med sex partier, vilket betyder samtliga riksdagspartier förutom Sverigedemokraterna.

På frågan om S kommer få ihop en regering ger Andersson ett kort svar.

– Ja, säger partiledaren.

Bildar "kartell"

Tidigare idag meddelade Socialdemokraterna, Miljöpartiet, Vänsterparitet och Centerpartiet om att de fyra partierna bildat en “kartell” i riksdagen. Samarbetet handlar om vilka som ska ta plats i riksdagens utskott och vilka som ska bli nya talmän.

– Vi går ihop och bildar kartell. Våra 176 mandat ska ställas mot Tidös 173, för då får vi majoritet i alla utskott, säger Socialdemokraternas gruppledare Lena Hallengren till DN.

Läs också: Vindkraft stoppas i Sverige

Vill inte ha Norlén

Enligt Lena Hallengren är det “självklart” att nuvarande talman Andreas Norlén inte ska sitta kvar på sin post. 

Det är Tidös kandidat. Vi backade upp honom sist för att det inte skulle bli en sverigedemokratisk talman. 

Hallengren menar att S, i egenskap av att vara största parti, bör ha talmansposten.

Läs mer: S lovar satsning för 500 000 svenskar – ”det första vi ska göra”

Arkivfoto: Socialdemokraterna, pressträff

Text: Redaktionen


23 sep 26

UPPGIFTER: Så kan högersidan vinna valet

2026 09 23

Det misstänkta valfusket i Borlänge skulle kunna leda till ett omval i Region Dalarna.

Det skulle innebära att 223 713 röstberättigade personer i regionen behöver rösta på nytt i riksdagsvalet.  

Om scenariot blir verklighet finns det en realistisk möjlighet för Tidöpartierna att vinna valet. Det uppger matematikern och nationalekonomen Gustav Karreskog Rehbinder, som är grundare av det statistiska prognosföretaget Vera Policy.

– Det är inte det mest sannolika, men det är inte omöjligt, säger han till Aftonbladet.

Karreskog Rehbinder hänvisar till att ett liknande resultat som i valet skulle innebära att ett mandat skiftar från MP till SD. Detta beror på att utjämningsmandaten i ett sådant läge fördelas som vanliga valkretsmandat.

Isak Kupersmidt, doktorand i nationalekonomi vid Handelshögskolan i Stockholm, gör samma bedömning.

– Vid ett omval fördelas alla mandat, inklusive valkretsens utjämningsmandat utifrån resultatet i valkretsen. Ingen nationell omräkning görs. Dalarna har 9 fasta och 2 utjämningsmandat, skriver han på X och tillägger:

– Det innebär att även vid samma resultat kan mandaten fördelas om. I det här fallet skulle SD ta ett mandat från MP. Allt som behövs är alltså att regeringssidan vinner över ett mandat till för att återfå majoriteten.

Liberalerna pekas ut

Dessutom skulle ytterligare ett mandat kunna skifta till Tidö om L går framåt, samtidigt som V, S eller C backar.

– Kortaste vägen för L att ta ett mandat från andra sidan, och där med ge Regeringen förnyad majoritet, skulle vara att vinna över 1387 väljare from V och 462 väljare från S. Det motsvarar en väljarrörelse på knappt en procent i valkretsen, framhåller Kupersmidt.

Läs mer: ”Hushållen är inte redo” – Ica uppmanar hela Sverige

Mycket osäkert

Huruvida ett omval kan bli aktuellt i Dalarna är mycket osäkert.

Enligt Erik Wångmar, statsvetare vid Linnéuniversitetet, finns det en omständighet som kan bli avgörande. 

– Om det bara är personkryssen det har fuskats med så är det tveksamt om det skulle bli omval. Men skulle det vara så att det har förekommit otillbörlig valpåverkan även när det gäller att de har valt Vänsterpartiet, då skulle det ju kunna bli ett omval i den valkretsen, säger han till Aftonbladet.

Läs också: Vindkraft stoppas i Sverige

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen