Ny typ av kamera i trafiken – införs efter nyår

2024 11 22

För snart fem år sedan fattade Transportstyrelsen beslut om att kommuner får lov att porta vissa fordon från särskilda områden.

Beslutet gällde miljökänsliga områden, så kallade miljözoner, och är en åtgärd för att minska biltrafiken i stadskärnor och därmed förbättra luftkvaliteten i berörda områden.

Sedan dess har totalt åtta städer i Sverige plus Mölndals kommun infört miljözoner av den första av tre nivåer.

Inför kameraövervakning

Vid årsskiftet går Stockholm stad vidare till miljözon klass 3 för en del av innerstaden – zonen med högst krav och där bensin- och dieseldrivna bilar är förbjudna.

I samma veva genomför huvudstaden ytterligare ett drag – man inför även en ny typ av trafikkameror som ska övervaka att reglerna följs.

Kamerorna ska registrera nummerplåtar och samla in teknisk information om fordonen, rapporterar Mitt i.

– Vem som kör är inte av intresse. Det här är en red statistikprodukt för att hjälpa staden att få en överblick, säger David Eskilsson, vd på företaget Edeva, till lokaltidningen.

Vill få en trevligare stadsmiljö

Det är just Edeva som fått uppdraget att samla in informationen. Ett avtal på 10 år har slutits med företaget.

Totalt har sex mätsystem med kameror installerats, varav tre stycken i den nya miljözonen i Stockholm City. Övriga sätts upp i huvudstadens lägre klassade miljözoner.

Enligt David Eskilsson ska informationen användas till att identifiera vem som påverkas mest av de nya reglerna.

– Målsättningen är inte 100 procents efterlevnad, utan att få en trevligare och hälsosammare stadsmiljö.

LÄS MER: Snart kan du straffas – även om du bromsar innan fartkameran

Diskuteras i flera städer

Beslutet om att förbjuda bensin- och dieselbilar i Stockholm City fattades redan i våras efter att EU-kommissionen sagt ja till förslaget.

Miljözon klass 3 är en investering i ett city med friskare luft och mer plats för folkmyller, träd och uteserveringar, sade Lars Strömgren (MP), trafikborgarråd i Stockholms stad, till SVT då.

Motsvarande förslag har diskuterats i Göteborg och I Malmö har man inte stängt dörren för en sådan åtgärd.

Vi har ingen exakt tidsplan men processen ska starta inom den här mandatperioden och vi tittar både på områden i centrala stan innanför vallgraven och nybyggda områden, sade Karin Pleijel (MP), kommunalråd i Göteborg med ansvar för stadsmiljö, till Di förra året.

Den nya projektet i Stockholm väntas landa på cirka 1,1 miljoner kronor, enligt Mitt i.

Foto: W. Kei

Text: Redaktionen


Swedbank har fått problem – kunder i hela Sverige drabbas

2025 05 19

Swedbank har drabbats av omfattande problem.

Det började vid midnatt natten till måndag.

Plötsligt haglade det in rapporter om störningar hos storbanken, enligt sajten Downdetector som samlar inrapporterade problem.

Omkring 00.30 kulminerade problemen, men på måndagsmorgonen pågår problemen fortfarande.

I synnerhet är det internetbanken som kunder inte kommer åt.

– Nu funkar det inte att logga in igen. Blir vansinnig!! skriver en kund i en kommentar.

– Slängs ut lika fort som man försöker komma in. Har jag tur kommer jag in. Annars otur och kommer inte in, framhåller en annan.

Kunder uppretade

Även Aftonbladet har fått in rapporter om Swedbankstrulet.

Flera kunder har tagit kontakt med tidningen och larmat.

– Kan varken logga in med dosa eller med bank-id. Får felmeddelande, uttrycker en person till tidningen.

På X uttrycker flera kunder sitt missnöje.

– Så jävla tröttande Swedbank, framhäver en.

– Finns det någon bank som krånglar mer än **** Swedbank. Jag tror *** det är dags att byta bank, skriver en arg kund.

LÄS MER: Swedbank straffas – har gjort fel i flera år

Drabbades av "massiv" attack

Den här typen av strul är inte ovanligt.

I april drabbades Swedbank och Sparbankerna av tekniska besvär precis inför den stora löningsdagen den 25:e.

Framför allt påverkades Swish.

Den incidenten skedde kort efter att Bankid drabbats av en massiv överbelastningsattack. Alla tjänster som kräver inloggning med e-legitimationen låg nere.

Bankid understryker att det då handlade om en extrem händelse.

– Vi har inte varit med om en så kraftig attack innan, sade Bankids pressansvarig Charlotte Pataky till GP vid tillfället.

Enligt Mattias Wåhlén, cyberhotsexpert på Truesec, var uppmärksamhet sannolikt motivet bakom överbelastningsattacken.

– De vill liksom skapa rubriker och då vill man slå med någonting som märks, sade han till Aftonbladet i april.

LÄS MER: Rusning till Swedbank – “det är exceptionellt”

Foto: ACWells

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: USA har fått nog – kommer “krossa” Ryssland

2025 05 19

Donald Trumps tålamod med Vladimir Putin är på väg att rinna ut.

Som konsekvens förbereder USA för vad som skulle kunna bli ett brutalt slag mot Ryssland.

Det uppger Finlands president Alexander Stubb efter ett längre samtal med Trump, rapporterar The Guardian.

Åtgärderna handlar om ett nytt sanktionspaket som av den amerikanska senatorn Richard Blumenthal beskrivs som “benkrossande”.

Paketet kan läggas fram redan i veckan “för att göra Rysslands finanser ohållbara”, skriver den brittiska tidningen.

– Om vi ska sammanfatta det skulle vi kunna säga att Zelenskyj är tålmodig och president Trump börjar bli otålig, men i rätt riktning, det vill säga mot Ryssland, säger Stubb.

Trumps dealbreaker

Enligt den finländska presidenten finns en dealbreaker för Trump. Putin får inte lov att avgöra Ukrainas öde “över huvudet” på den ukrainska presidenten Volodymyr Zelenskyj.

Det sanktionspaket som kan aktiveras, om det planerade samtalet mellan Trump och Putin på måndagen inte faller väl ut, kommer att rikta in sig på utländska företag som importerar rysk energi.

Paketet har initialt uppgetts innehålla planer på att införa 500 procentiga tullar på varor från alla länder som handlar energi med Ryssland.

Enligt den Trumpallierade senatorn Lindsey Graham är det ett komplement till Vita husets tullpolitik, inte ett alternativ.

"Ingen stormakt längre"

Alexander Stubb förklarar att han försökt förmedla för Trump att Ryssland inte längre är en stormakt.

– Absolut inte ekonomiskt, säger den finländska ledaren.

– Det här är den typ av budskap man måste förmedla. Det är inte ett lätt spel, men man måste bara fortsätta att engagera den amerikanska administrationen.

LÄS MER: Paniksiffror från Ryssland – står inför “flodvåg av konkurser”

Putin hånfull

Förra veckan påstod Putin att han är beredd på ytterligare västerländska sanktioner.

Diktatorn uttryckte sig om saken i hånfulla termer.

Världens ledande ekonomier glider in i en lågkonjunktur, bara för att skada oss. Det är som om jag skulle köpa en biljett och inte åka för att reta upp konduktören, sade Putin enligt ryska statliga mediebyrån Tass.

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok resp President of Russia Office

Text: Redaktionen