Ny tjänst kan ersätta Swish – hos alla storbanker

2024 11 25

Från och med nu kan Swish få konkurrens på riktigt.

Det står klart efter att Riksbanken på måndagen gett klartecken för att öppna betalningssystemet RIX-INST för fler typer av omedelbara betalningar.

Systemet har tidigare enbart varit öppet för Swish-betalningar, men i och med dagens besked kan banker numera gå fram med nya tjänster för supersnabba överföringar som alternativ till den populära betaltjänsten.

Kontentan är att bankkunder därmed skulle kunna byta ut Swish mot en annan lösning istället.

– Vi är glada att idag kunna öppna upp för nya typer av omedelbara betalningar i RIX-INST, säger Christina Wejshammar, chef för avdelningar för betalningar, på Riksbanken.

Upp till bankerna

Swish har stora fördelar jämfört med andra betalningar i RIX-INST-systemet. Medan många kan dröja flera dagar innan de når mottagaren, går en överföring via Swish på en sekund.

Riksbankens besked innebär nu att även de långsammare betalningarna ska kunna göras omedelbart.

Allt hänger dock på vad bankerna själva väljer att göra.

Riksbanken står enbart för den bakomliggande infrastrukturen, om det blir fler tjänster för allmänheten och företag är upp till anslutna banker.

Hoppas på stort gensvar

Vad myndigheten själva hoppas på råder det dock inget tvivel om.

– Vi hoppas nu att de banker som anslutit sig tar tillfället akt och skapar tjänster för omedelbara betalningar som privatpersoner och företag efterfrågar, säger Christina Wejshammar och tillägger:

– Det skulle till exempel kunna handla om köp som idag betalas genom en överföring i internetbanken, men där både betalare och mottagare vill se att betalning inkommit direkt.

Alla storbanker ingår

Alla stora banker och clearingorganisationer samt Riksbanken är deltagare i RIX.

De fyra storbankerna, Swedbank, SEB, Nordea och Handelsbanken, är samtliga certifierade för RIX-INST. 

Det är dessutom exempelvis Danske Bank, Klarna och Länsförsäkringar, men däremot inte exempelvis SBAB och Resurs Bank.

Riksbanken samarbetar även med andra centralbanker för att kunna genomföra omedelbara betalningar mellan olika valutor.

– ECB (Europeiska centralbanken) leder initiativet som ska göra att det blir enklare för företag att utveckla tjänster för detta. Till en början kommer betalningar kunna ske mellan euro, svenska kronor och danska kronor, framhåller myndigheten.

Swish används idag av över åtta miljoner användare i Sverige.

Foto: Swish

Text: Redaktionen


Kaosscener på Liseberg – personalen helt paff

2025 07 18

Förra veckan kom världsstjärnan Tom Jones till Liseberg.

Det var tredje gången som den numera 84-åriga musiklegendaren spelade på nöjesparken.

– Senast vi hade äran att ha Tom Jones här fick han hela publiken att sjunga med till hans ofattbara stora hit-repertoar. Det är en ära och självklarhet att åter igen få välkomna honom till Göteborg och Liseberg, sade Johan Gummesson, artistbokare på Liseberg, inför konserten.

Men i efterhand får Liseberg skarp kritik.

Kökaos, stökigheter och stort stresspåslag präglade insläppet, menar 74-åriga Robert Olsen som var på plats för att se konserten.

Enbart två unga personer i personalen blippade biljetter samtidigt som köerna växte. Det dröjde uppemot 20 minuter efter konserten satt igång innan alla hade kommit in, hävdar Robert Olsen i en debattartikel efteråt.

Han frågar sig hur det kunde få ske.

– Det blev väldigt stökigt vid insläppet. Jag reagerade med en gång att ”hur har de tänkt här”, säger 74-åringen till GP.

Svaret: skyller på besökarna

Nu har Liseberg svarat på kritiken.

Enligt nöjesparken hade full bemanning kallats in. Konserten var utsåld. Men många besökare hade inte aktiverat sina årspass eller seniorkort, hävdar Liseberg.

Det var skälet till kökaoset eftersom folk fick tas åt sidan när deras biljetter därmed inte gick att scanna.

Personalen hade knappt sett något liknande, menar Lotta Carlsbogård, event- och underhållningschef på Liseberg.

– Det hade vi ingen aning om, det har vi inte råkat ut för tidigare i den mängden, att man inte har aktiverat sina årspass, och det gör man ju hemma, säger hon till GP.

LÄS MER: Nekas inträde på Liseberg – chockbesked vid entrén

Ny konsert ikväll

Robert Olsen påpekar att det var många äldre i publiken. Pensionärer i 90-årsåldern med kryckor och rullatorer.

Till slut släppte Liseberg in folk utan att besökarna behövde aktivera sina pass.

Ikväll är det dags för ny konsert när Miss Li kliver upp på Stora scenen. Det blir första spelningen på Liseberg sedan 2023.

Miss Li är utan tvekan en av Sveriges mest älskade artister. Efter den fantastiska responsen från hennes tidigare framträdande här, ser vi verkligen fram emot att ännu en gång få uppleva hennes magi, säger Johan Gummesson.

LÄS MER: Tv-serie gör braksuccé – lyfter hela Netflix

Foto: Stefan Karlberg, Liseberg

Text: Redaktionen


JUST NU: “Störig” funktion i bilar tas bort

2025 07 18

Den omtalade pekskärmen bredvid ratten kan bli historia i svenska bilar.

Redan nu bekräftar flera biltillverkare att de kommer att byta ut funktionen, som av många anses störig och distraherande.

– Det är inte så förvånande att inbyggda digitala skärmar i bilen är en distraktion säger Jacob Sidenvall från riksförbundet M Sverige. 

– Mobiltelefonanvändning ger böter i trafiken men idag kommer meddelanden och information upp även på bilens skärm, som bara blir större och större.

Tillverkare säger nej

Nu kan den kritiserade skärmen vara på väg bort.

Åtminstone i bilar som eftersträvar högsta betyg av den europeiska bilsäkerhetsorganisationen Euro NCAP, uppger M Sverige.

Funktionen kommer istället att ersättas av klassiska fysiska knappar.

– Det är glädjande att säkerhetsmedvetenheten ökat och att biltillverkare redan meddelat att de kommer att återgå till knappar för kontrollpaneler säger Jacob Sidenvall. 

LÄS MER: Många bilägare får oväntad faktura – betala inte

Stjäl uppmärksamhet från vägen

Ett av problemen som pekas ut med skärmarna är tiden som föraren lägger ned på att hantera den.

Den som kör i 60 kilometer i timmen hinner 30 meter på blott två sekunder. Och enligt en norsk studie använder förare i snitt 23,5 sekunder för att exempelvis byta låt på musikspelaren.

Hela 10,2 sekunder, uppdelat på flera kortare blickar, lades på att titta på skärmen.

– Att justera saker via skärm tar mycket mer tid och uppmärksamhet jämfört med att göra det med en fysisk knapp eller ett vred, säger Jacob Sidenvall.

Han tillägger:

– Det är inte så konstigt. Den digitala miljön är mindre förutsägbar än en knapp som sitter där den sitter, och väldigt ofta tvingas blicken bort från trafiksituationen för att se till så att fingrarna hamnat rätt. Det blir en distraktion i flera moment: först vänds blicken mot skärmen, sedan flyttas handen tillsammans med blicken och sist måste man ofta använda synen för att bekräfta att man fått till rätt inställning.

LÄS MER: Biljätte störtdyker på börsen

Foto: Jeshoots.com

Text: Redaktionen