JUST NU: Ny variant av covid-19 sprids i Sverige – ännu mer smittsam

2022 05 18

Samtidigt som sjukdomen inte längre klassas som samhällsfarlig sprids nu en ny variant av viruset – både i Europa och i Sverige.

Fler och fler länder har öppnat upp sina samhällen igen efter coronapandemin. I Sverige slutar covid-19 att anses som en samhällsfarlig sjukdom idag. 

Samtidigt kommer rapporter om en ny variant av viruset som har tagit över och uppges vara än mer smittsam än tidigare varianter, rapporterar SVT. 

Omikron-variant

Den nya varianten av viruset är en undervariant till omikron och kallas för BA.2.

Enligt TT:s uppgifter till Aftonbladet ska den vara smittsammare än tidigare varianter, men dock inte ge lika farliga symptom.

Dominerar

BA.2. dominerar nu i Sverige och utgör den absoluta majoriteten av smittofallen i landet.

Omikron-varianten har inte bara fått fäste i Sverige utan sprider sig även över hela Europa. Uppgifter från WHO pekar på BA.2. nu står för 86 procent av världens coronafall.

I Kina har landet stängt ned igen efter en nytt utbrott av omikron, rapporterar BBC.

Restriktioner borta

– Man ser en del ökningar och tilltagande smittspridning i stora delar av Europa. Det beror sannolikt på att många länder släppte restriktionerna för åtta månader sedan, men också att många av de länderna har den nya undervarianten av omikron, BA.2, säger Niklas Arnberg till SVT.

Totalt har över 189 miljoner fall av covid-19 rapporterats i Europa sedan pandemin bröt ut, enligt rapporter från Europeiska smittskyddsmyndigheten. 

“Pandemin inte över”

Trots att sjukdomen nu inte längre klassas som samhällsfarlig påtalar Folkhälsomyndigheten att pandemin inte på något sätt är över. Bland annat kvarstår anmälningsplikt om man testar positivt.

 – Att drabbas av covid-19 kan medföra allvarlig sjukdom, och även om vi nu kan hantera pandemin på ett annat sätt än tidigare tack vare vaccinerna är den inte över. Smittspårning behövs för att bryta smittkedjor i de miljöer där personer med hög risk att drabbas av allvarliga konsekvenser av covid-19 vistas, säger Karin Tegmark Wisell, generaldirektör på Folkhälsomyndigheten till myndighetens hemsida.

Majoriteten vaccinerad

I Sverige har nästan 2,5 miljoner människor smittats av covid-19. Enligt Folkhälsomyndigheten har 18 189 personer avlidit.

Drygt 85 procent av svenska befolkningen är vaccinerad mot viruset med minst två doser.

Foto: M. Sanchez

Text: Redaktionen


22 jan 2026

BEKRÄFTAT: Sveriges billigaste matkedja – lägre priser än Willys

2026 01 22

När oberoende jämförelsesajten Matpriskollen har jämfört landets matkedjor har Willys återkommande pekats ut som den billigaste.

– Vi har gjort vår stora prisundersökning på de allra största butikerna i många år och fortfarande är det Willys som har de lägsta ordinarie butikspriserna, oavsett vilket område och vilka hushållstyper vi undersökt, har Matpriskollnes grundare och vd Ulf Mazur tidigare sagt vid en av utnämningarna.

I Matpriskollens undersökningar har dock kedjor som exempelvis Lidl och Hemköp inte ingått. Enligt Ulf Mazur beror det på att sortimentbreddden och djupet varierar för mycket, vilket omöjliggör relevanta jämförelser.

Här finns kedjorna med

Men i den undersökning som nu slutförts av Pensionärernas riksorganisation, PRO, finns både Lidl och Hemköp med.

Och då kommer man fram till en annan slutsats än Matpriskollen. Lidl har den billigaste matkassen, om än på håret, enligt PRO.

Den tyska lågprisjätten kunde erbjuda en matkasse på 1 082 kronor medan Willys låg på 1 088 kronor, vilket visserligen var billigast bland de större kedjorna. Ica Maxi Stormarknad var hack i häl med en matkasse på 1 090 kronor.

– Vi vill ha koll på matpriserna, helt enkelt. Årets resultat blir också en bra utgångspunkt för att se effekterna av den sänkta matmomsen i april, säger Åsa Lindestam, ordförande i PRO, i en kommentar.

LÄS MER: Stort besked om svenska kronan – inte hänt på fyra år

Anklagats för prisfusk

Årets PRO-undersökning fick i slutet av förra året stor uppmärksamhet då kedjor som Willys och Ica anklagades för att tillfälligt sänka sina priser under den period som PRO genomförde sin granskning.

Priskriget har inte gått organisationen obemärkt förbi och ett 50-tal butiker som uppvisade stora prisvariationer plockades därför bort i undersökningen.

Vi använder bara ordinarie priser i undersökningen. Tillfälliga sänkningar, kampanjer och extrapriser räknas inte med. Vi har arbetat länge med ett kontrollsystem som fångar upp alltför stora avvikelser, säger Ola Nilsson, sakkunnig på PRO.

LÄS MER: Swedbank varnar – ”Risken har stigit markant”

Foto: Axfood

Text: Redaktionen


Mette Frederiksen läxar upp Mark Rutte

2026 01 22

USA:s president Donald Trump och Natos generalsekreterare Mark Rutte uppger att de enats om ett ramavtal för Grönland.

Exakt vad avtalet innehåller är oklart, men enligt Rutte handlar det bland annat om att Natoallierade ska intensifiera sitt säkerhetsarbete i Arktis.

Trump hävdar i sin tur att USA kommer få exklusiv tillgång till investeringar i Grönlands mineralresurser. Det har även rapporterats att Danmark och USA ska omförhandla försvarsavtalet om Grönland från 1951, vilket kan innebära att USA får kontroll över begränsade landområden på Grönland.

Läxar upp Natochefen

Nu svarar Danmarks statsminister Mette Frederiksen.

Hon vänder sig direkt till Natochefen Mark Rutte.

– Natos generalsekreterare har inte mandat att förhandla på Grönlands vägnar. Han har inte heller mandat att förhandla på Danmarks vägnar, säger hon till TV2.

Frederiksen understryker att Danmarks och Grönlands röda linjer kvarstår. Grönlands framtid kan endast definieras av Grönland, betonar hon.

– Vi har sagt från början att Konungariket Danmark kommer att bestå – även efter detta. Vi har aldrig övergett våra åsikter kring det. Så ingenting har förändrats i den danska positionen eller i den grönländska positionen, säger Mette Frederiksen.

LÄS MER: Busch läxar upp Trump – i amerikansk media

Påverkar Sverige

Det påstådda avtalet om Grönland kommer att påverka Sverige, enligt uppgifter till den finska tidningen Iltalehti.

Enligt tidningens uppgifter ska de nordliga Natoländerna, inklusive Sverige, delta i att utveckla ett stärkt robot- och luftförsvar för den arktiska regionen. Det nya avtalet omfattar även rymdkapacitet, i syfte att förhindra att Kina och Ryssland avfyrar robotar från rymden.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: USA ska störta regering ”innan årsskiftet”

Foto: Nato

Text: Redaktionen