JUST NU: Ny skjutning – 35-åring avled

2022 10 16

Ännu en dödsskjutning har ägt rum i Sverige. Denna gången i Göteborg.

En man i 35-årsåldern hade just klivit ur sin bil efter ett avslutat pass som taxichaufför när han blev utsatt för beskjutning. 

Det var vid 03.30-tiden natten mot söndagen som polisen i Bergsjön i Göteborg fick rapporter om skottlossning. 

– Vi är på plats och söker av området med hund och knackar dörr, framhöll polisens presstalesperson, Peter Adlersson, enligt SVT.  

Han tillade: 

– Det finns inte så många vittnesuppgifter så finns det någon som sett något litet vill vi väldigt gärna få in det. 

Förundersökning om mord

Som brukligt är har polisen inlett en förundersökning om mord, samt spärrat av platsen för teknisk undersökning. I skrivande stund finns ingen misstänkt gärningsman.  

Hittills i Sverige i år har fler än 50 personer skjutits till döds. 

Så sent som för ett par veckor sedan drabbades Södertälje extremt hårt av dödsskjutningar. Inom loppet av två veckor sköts tre personer ihjäl i vad som sannolikt är uppgörelser om drogmarknaden. 

Den avgående statsministern Magdalena Andersson (S) uttryckte sig så här till Expressen efter den våldsvågen:  

Våldsspiral i Södertälje

– Södertälje efter en period av relativt lugn har drabbats av en hänsynslösvåldsspiral.  

Hon tillade: 

– Våld gör något med vårt samhälle och slår hål på tilltron hos många. Hela områden sätts i skräck. 

Den tillträdande statsministern, Ulf Kristersson, har hela tiden varit tydlig med sin politik på området och under valrörelsen framhöll han efter den brutala dödsskjutningen i Malmö i somras: 

– I går skedde ännu en dödlig skjutning i Sverige. Denna gång i en galleria mitt i Malmö. Mordet ägde rum framför ögonen på hundratals – ungdomar och barnfamiljer som var där och såg fram emot. 

 Foto: M Fortsch 

Text: Redaktionen 


18nov25

I MORGON ONSDAG: Bubblan kan ”brisera” – sparare varnas

2025 11 18

I morgon, onsdag, kan AI-bubblan ”brisera”.

Det varnar sparekonomen Claes Hemberg för.

Han hänvisar den amerikanska AI-jätten Nvidias kvartalsrapport som släpps under onsdagen. 

– Om försäljningen faller drastiskt är det ett tecken på att bubblan kanske briserar. Då kanske vi får en nedgång på börserna med fem-tio procent, bara över dagen, säger Hemberg till Expressen.

Uppmanar sparare: Gör det här

Experten uppmanar sparare med ”techtunga portföljer” att se över sitt innehav. Det kan vara klokt att sprida riskerna till fonder och aktier som inte påverkas lika hårt av en potentiell AI-kris.  

– I och med att det har varit ett så stort intresse för AI finns de som, utöver globalfonder, kanske har en USA-fond, en tech-fond och har köpt aktier i till exempel Nvidia. Då tycker jag att man ska se över sin portfölj och bredda den, så att man inte drabbas onödigt hårt vid en börsnedgång, säger Claes Hemberg till tidningen.

LÄS MER: Börsen faller kraftigt

Aktiechef ger lugnande besked  

Varningen utfärdas efter tisdagens börsras. Stockholmsbörsen föll kraftigt. Indexet OMXS30 föll med 2,3 procent, vilket markerar den sämsta handelsdagen sedan tullraset i april. Samtidigt backade OMXSPI med 2,2 procent.

Enligt Karl Hedberg, aktiechef på DNB Carnegie Private Banking, finns det flera förklaringar till nedgången.

För det första handlar det om osäkerhet kring närliggande räntesänkningar i USA, menar experten.

– Det är mycket det som är anledningen till att det här startade.  Jag ser det mer som en rekyl i en fortsatt stigande trend – än så länge, säger Hedberg till EFN.

För det andra pekar experten på osäkerheten kring de höga värderingarna av de amerikanska techjättarna. Han tror dock inte att bubblan kommer att spricka inom den närmaste tiden.

–  Jag tror det fortsatt kommer vara fokus på den stora AI- och datainvesteringstrenden – den kommer inte ta slut här och nu. Sen kommer det nog fortsätta vara diskussioner om det verkligen kommer vara så pass lönsamt och vilka bolag som tjänar på trenden, säger han till kanalen.

LÄS OCKSÅ: 500 000 flygbiljetter avbokas direkt – till samma land 

Foto: A. Nygård

Text: Redaktionen


SMHI varnar för snöfall – fem län löper störst risk

2025 11 18

SMHI utfärdar trippla varningar för snöfall under onsdagen.

Fem län omfattas av gul varning för snöfall:

- Värmlands län

- Västra Götalands län

- Kronobergs län

- Jönköpings län

- Hallands län  

Enligt SMHI bör invånare i områdena tänka på följande när snön drar in under onsdagen:

- Restider kan bli längre på grund av halka, dålig sikt och snörök. Avsätt längre tid för din resa och anpassa hastigheten till väglag och sikt.

- Det kan vara svårt att ta sig fram i trafiken på grund av snö på vägar, trafikolyckor eller stillastående fordon.

- Det finns risk för förseningar eller inställda avgångar inom kollektivtrafiken.

Uppemot 30 centimeter

I området väster om Vänern väntas snöfallet bli mest intensivt.

Uppemot 30 centimeter snö kan falla lokalt, uppger SMHI.

– En del snöbyar kan vara kraftiga, främst över Västra Götalands län och sydvästligaste Värmland, framhåller myndighetens meteorolog Emma Rosengren.

– Från kvällen kan ett mer omfattande snöfallsområde beröra Götaland och östra Svealand. Dock är banan på lågtrycket som styr detta lite osäker, möjligen tar det en sydostligare bana över Östersjön, och då drar snöfallet bort snabbare. Det ser ändå ut att bli större mängder över främst inre Götaland, fortsätter hon.

LÄS MER: Börsen faller kraftigt 

Uppmanar bilister: Tänk på det här

Trafikverket uppmanar bilister att tänka på följande i vintertrafiken:

- Följ väderleksrapporten och ta vädervarningar på stort allvar. Det ger dig en möjlighet ta beslut om du verkligen behöver ge dig ut när vädret är som sämst. Lokalt kan det vara stora skillnader och snabba förändringar i vädret.

- Sänk hastigheten och ändra ditt körsätt så att du kan bemästra olika typer av situationer som kan uppstå när det är vinterväglag.

- Öka avståndet till bilen framför, bromssträckan är betydligt längre vid halt väglag.

- Om du hamnar i en plötsligt uppkommen kö eller upplever akuta hinder på vägen, ring Trafikverkets kundtjänst på 0771 - 921 921. Det hjälper oss att skapa en lägesbild och gör det lättar att agera rätt.

LÄS OCKSÅ: Brutal anklagelse mot ryska folket – värre än Nazityskland

Foto: A Balashevsky

Text: Redaktionen