UTRIKES: Ny oroväckande varning från Zaporizjzja

2022 09 05

Europas största kärnkraftverk Zaporizjzja är återigen bortkopplat från elnätet.

Det rapporterar tidningen Meduza med hänvisning till ukrainska myndigheter.

– Som ett resultat av en brand som orsakats av beskjutning har den sista linjen som förenar kärnkraftverket med Ukrainas energisystem stängts av från elnätet, uppger det ukrainska statliga företaget Energoatom i ett uttalande.

Andra gången

Det är andra gången på kort tid som kraftverket kopplas bort från elnätet. Den 25 augusti inträffade samma sak.

När kärnkraftverket kopplas bort från elnätet måste kylningen ske med hjälp av dieseldrivna nödgeneratorer.

Petro Kotin, chef för Ukrainas atomenergibolag, har tidigare varnat för att situationen är kritisk.

Samtliga av kärnkraftverkets fyra huvudanslutningar har gått sönder och två av tre reservanslutningar ligger nere.  Endast en dieseldriven nödgenerator fungerar som reserv för kylningen.

– Om du misslyckas med att ge kylning i en och en halv timme, så har du en härdsmälta, framhöll Petro Kotin i en intervju med The Guardian.

Räcka i minst en vecka

Enligt uppgifter från Ukrainas kärnsäkerhetsmyndighet SNRIU har kärnkraftverket Zaporizjzja uppgett att dieseln ska räcka i minst en vecka. Om reservkraften skulle falla bort och reaktoroperatörerna inte med andra medel lyckas kyla reaktorerna leder detta till härdsmälta i en eller flera reaktorer, erfar Strålsäkerhetsmyndigheten.

– Ett haveriförlopp skulle då påminna om händelserna i Fukushima snarare än olyckan i Tjernobyl där härden exploderade. Reaktorkonstruktionen i Zaporizjzja skiljer sig avsevärt från reaktorerna i Tjernobyl, säger Jan Hanberg,  expert på reaktorsäkerhet och enhetschef på Strålsäkerhetsmyndigheten.

Fakta

Den 25 augusti kopplades kärnkraftverket bort från elnätet för första gången någonsin.

Ukrainska myndigheter hävdade att olyckan berodde på rysk beskjutning. 

Zaporizjzja  är det största kärnkraftverket i Europa och har ockuperats av ryska styrkor sedan krigets början. 

I augusti och september har kraftverket beskjutits upprepade gånger.

Ryssland och Ukraina anklagar respektive part för att ligga bakom beskjutningen.

LÄS MER: RYSKA PLANEN KAN LEDA TILL KATASTROF

Foto: K. Karger

Text: Redaktionen


10 juni 2026

Raseri i Italien – blir förbjudet att ta med till stranden

2026 06 11

Är du mellan 10 och 65 år?

Då kan du glömma att ta med ett parasoll till stranden om du besöker den italienska paradisön Sardinien. 

Lokala myndigheter har nämligen förbjudit föremålet vid turistpärlan Punta Molentis i Villasimìus – om du inte är under 10 år eller äldre än 65.

Åtgärden har orsakat ramaskri bland italienarna, rapporterar The Guardian.

– Måste jag hyra ett barn för att sätta upp ett parasoll? frågar sig en person som kommenterat beskedet på Villasimìus Facebooksida.

– Så för att besöka stranden med ett parasoll ska jag antingen ta med min farfar eller så måste jag skaffa ett barn? skriver en annan.

Uppmanar till bojkott

Reaktionerna på förbudet har varit starka.

Många uppmanar till och med att bojkotta Punta Molentis, skriver den brittiska tidningen. Flera uppger att de kommer att besöka andra stränder framöver.

Bakgrunden till beslutet är den skogsbrand, anlagd av mordbrännare, som förra året tvingade stranden att hålla stängt. När den nu öppnar igen har myndigheterna infört stränga regler för att bevara naturen i området.

– Av denna anledning är det nödvändigt att begränsa [den mänskliga] påverkan och säkerställa skyddet av detta arv för kommande generationer, framhåller Villasimìus kommun.

LÄS OCKSÅ: Svensk raket på börsen – ökar 200 procent direkt

Överfulla

Utöver att parasoll och paraplyer förbjuds kommer det inte heller att vara tillåtet att sätta upp exempelvis tält för att skydda sig från solen.

Liknande regler har införts på Jesolostranden nära Venedig, där antalet platser för solstolar och parasoller minskat med 20 000 för att skapa mer utrymme mellan besökarna.

– Italiens offentliga stränder blir ofta överfulla, särskilt på grund av de stigande kostnaderna för att hyra solstolar på privata strandklubbar, förklarar The Guardian.

LÄS OCKSÅ: Norge förlorar miljarder - pekar ut Sverige

Foto: T. Salas

Text: Redaktionen


49 Tomahawk-missiler avfyrade – “helvetet” står för dörren

2026 06 11

USA har avfyrat 49 Tomahawkmissiler under natten till torsdagen.

Den amerikanska militären har genomfört flera större anfall mot Iran, bekräftar det amerikanska centralkommandot Centcom.

Amerikanska marinkåren, flygvapnet och flottan avfyrade precisionsvapen mot iranska mål som utgjorde ett hot mot amerikanska styrkor och internationella handelsfartyg som passerade regionala vatten, framhåller Centcom.

Iran: "Vi gör det till ett helvete"

Anfallen kommer i samma veva som USA:s president Donald Trump ställt ytterligare ett skarpt ultimatum till Iran om att acceptera de amerikanska villkoren för ett fredsavtal.

– Annars bombar vi skiten ur dem imorgon kväll, säger presidenten enligt Fox News.

Iran har omedelbart svarat på angreppen och stängt Hormuzsundet för all sjötrafik, uppger Reuters.

Alla fartyg, inklusive tankfartyg, som passerar genom sundet kommer att attackeras, uppger den iranska militären. 

Iran har dessutom utfört två attackvågor mot amerikanska styrkor i regionen nära Hormuzsundet, vilket diktaturen beskriver som en hämnd för tidigare amerikanska attacker mot landet.

Gör ni det heliga Hormuzsundet osäkert? Då kommer vi att göra hela regionen till ett helvete, från hela Iran. Detta är svaret på USA:s aggression i regionen, säger Majid Mousavi, befälhavare för luftstyrkorna i Irans revolutionsgarde, enligt den statliga iranska nyhetsbyrån IRNA.

"Mest brutna i världshistorien"

Fox Newsreportern Trey Yingst har talat med Donald Trump i samband med att han från Vita huset övervakade de amerikanska attackerna mot Iran.

Presidenten berättade för mig att han talade direkt med iranska tjänstemän ikväll som bad honom att sluta bomba. 49 Tomahawk-missiler hade avfyrats av USA när vi pratade, tillsammans med bombningar från stridsflygplan, framhåller Trey Yingst på X.

Han tillägger:

– President Trump kallade detta "den mest brutna vapenvilan i världshistorien". Vicepresident JD Vance berättade för mig att USA har att göra med både moderata och mer extrema röster i Iran som en del av förhandlingsprocessen. 

Foto: X

Text: Redaktionen