19 sep 2025

Ny olycka på jobbet – 40-åring kraftigt brännskadad

2024 01 02

Ännu en arbetsplatsolycka har ägt rum i Sverige.

Vid lunchtid går polisen ut med att en man i 40-årsåldern förts med ambulans till sjukhus.

Stora brännskador

Mannen i fråga ska ha jobbat med svetsningsarbete på en stålindustri i Hedemora, Dalarnas län. 

– Då han ådrog sig brännskador på en större yta av kroppen, framhåller polisen i sin händelsenots på sin hemsida.

Initiala sjukvårdsåtgärder vidtogs omedelbart.

Ambulans larmades samtidigt till arbetsplatsen som tog 40-åringen med sig till sjukhuset.

Skadeläget är oklart för media.

– Polisen kan inte lämna ytterligare upplysningar om mannens hälsotillstånd, understryker polisen.

Andra olyckan bara idag

Händelsen är anmäld som en arbetsplatsolycka och det ska nu utredas om någon har brustit i arbetsmiljöansvar.

Incidenten i Hedemora är dock inte dagens enda olycka på jobbet.

Under förmiddagen har ett annat larm kommit från Librobäck, utanför Uppsala.

En man i 35-årsåldern har där förts till sjukhus efter att ha skadats i vad polisen betraktar som just en arbetsplatsolycka.

– Mannen ådrog sig klämskador och transporteras i ambulans till sjukhus med oklart skadeläge, meddelar kommunikationsenheten på polisregion Mitt.

– Den initiala brottsrubriceringen är vållande till annans kroppsskada.

Kräver krismöte

Svenska arbetsplatser har de senaste veckorna hemsökts av ett stort antal arbetsplatsolyckor.

Den 21 december kallade Byggnads- och Byggföretagen, som är klart överrepresenterad i olyckorna, statsminister Ulf Kristersson till krismöte efter flera dödsfall på kort tid.

– Byggbranschens seriösa aktörer kan inte vända utvecklingen ensamma. Det behövs politiska initiativ, säger Catharina Elmsäter-Svärd, vd för Byggföretagen, i ett pressmeddelande.

60 döda 2023

Samma dag dog ytterligare en person på jobbet, en 35-årig man som föll ned från ett tak.

Idag har också beskedet kommit att en hisstekniker avlidit efter en olycka i samband med ett servicearbete i Vårberg söder om Stockholm förra veckan.

Under 2023 dog hela 60 personer efter olyckor på sina jobb under 2023, varav nio personer under vecka 50.

Arkivfoto: Västragötalandsregionen EngFoto

Text: Redaktionen


5 jan 2026

Fasansfull syn på ryska flygplatser – ”aldrig sett i hela mitt liv”

2026 01 05

Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina fortsätter att slå tillbaka hårt mot landet.

Många ryssar har de senaste åren valt att lämna sitt hemland och sökt sig västerut.

Den oberoende ryska nyhetssajten Meduza har ställt en fråga till emigrerade ryska medborgare, som har besökt sitt hemland de senaste åren, hur de upplever sitt fosterland idag.

Hundratals har svarat.

– Min hemregion är förstörd, säger en tidigare invånare i den ryska staden Primorsk, rapporterar finska Iltalehti.

 ”Aldrig sett i hela mitt liv”

Flera av de som skickat in svar kommenterar också den stora ökning av antalet funktionshindrade som kommer tillbaka från kriget i Ukraina.

En svarande, under namnet Vladimir, menar att han ser många soldater som kommer hem till de ryska flygplatserna på kryckor eller utan armar och ben.

– I hela mitt liv har jag aldrig sett så många funktionshindrade, inte ens under krigen i Tjetjenien eller Afghanistan, uppger han.

”Många har proteser”

En annan som svarat nyhetssajten, Rita som nu bor i Spanien, anser att Ryssland har gått bakåt i utvecklingen, och nu påminner om situationen på 1990-talet.

– Köpcentrum är indelade i de för de rika och de för de fattiga. Istället för en gräsmatta finns det nu en marknad mittemot mitt hus som säljer kinesiska produkter, uppger hon till nyhetssajten.

– Det finns många som har proteser. Det känns som att detta inte är min stad.

”Nästan tomma”

En röst från Tyskland, under namnet Danila, beskriver sin forna hemstad Lipetsk.

– Det finns inga människor. Parker, köpcentrum, hotell och huvudgator är nästan tomma, uppger han.

Han beskriver också hur infrastrukturen blivit sämre och ekonomin backar.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: 1,2 miljoner – Putins mardrömssiffra växer

Tvärtom i Moskva

Enligt Alina, som är bosatt i Israel, är Moskva ett undantag.

Där satsar den ryska ledningen på att upprätthålla bilden av framgång och att minska påverkan av kriget.

– Den enda påminnelsen om kriget är reklamskyltarna som visar hjältarna från den ”specialmilitära operationen”, uppger hon, rapporterar Iltalehti.

– Men ingen pratar om en specialoperation. Det är förmodligen ett sätt att stänga ute nyheterna och skydda din egen mentala hälsa.

LÄS MER: ”Vi tror inte på honom” – Trump avfärdar Putin

Foto: Ivan Shimko

Text: Redkationen


Sex länder går samman – markerar mot Trump

2026 01 04

Sex länder markerar mot USA:s president efter attacken mot Venezuela.

USA:s attack mot Venezuela tidigt på lördagen har lett till kraftiga reaktioner världen över.

Nicolas Maduro har förts ut ur landet och befinner sig nu i New York i väntan på rättegång.

Samtidigt går sex länder samman för att markera mot Donald Trump, rapporterar The Guardian.

Går samman

Spanien, Brasilien, Chile, Colombia, Mexiko och Uruguay har släppt ett gemensamt meddelande där de framhåller att USA:s aktioner “utgör ett extremt farligt prejudikat för fred och regional säkerhet och utsätter civilbefolkningen för fara”.

– Vi uttrycker vår djupa oro över och vårt avståndstagande från de militära handlingar som utförts ensidigt på venezuelanskt territorium, vilka strider mot folkrättens grundläggande principer, i synnerhet förbudet mot användning och hot om våld samt respekten för staters suveränitet och territoriella integritet.

“Oförenligt”

Det gemensamma meddelandet fortsätter.

– Vi uttrycker vår oro gällande varje försök till statlig kontroll, administration eller externt övertagande av naturresurser eller strategiska resurser, vilket är oförenligt med internationell rätt och hotar regionens politiska, ekonomiska och sociala stabilitet.

Läs mer: Svenskt byggbolag säkrar stort USA-avtal

Kristerssons kommentar

Många världsledare har kommenterat händelserna med olika uppfattningar om attacken.

En som uttryckt sina tankar är Sveriges statsminister Ulf Kristersson (M).

– Det venezuelanska folket har nu befriats från Maduros diktatur, skriver statsministern på X.

– Men alla stater har samtidigt ett ansvar att respektera och agera i enlighet med folkrätten. Det är dessutom ett långsiktigt säkerhetspolitiskt intresse för Sverige.

Domstol på Manhattan

Maduro och hans fru Cilia Flores väntas framträda i en federal domstol på Manhattan på måndagen.

Detta enligt en talesperson för domstolen, rapporterar BBC.

Läs mer: Donald Trump varnas – riskerar ”kaos eller kollaps”

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen