JUST NU: Ny motgång för Sveriges Natoansökan

2023 01 24

Nya uppgifter pekar på ytterligare svårigheter gällande Sveriges ansökan till Nato.

Under den senaste veckan har relationen mellan Sverige och Turkiet utmanats av såväl demonstrationer som koranbränningen i Stockholm.

I februari var det tänkt att Sverige, Turkiet och Finland skulle ha ett förhandlingsmöte angående Natoprocessen.

Turkiet har nu beslutat att ställa in mötet som skjuts fram på obestämd tid, rapporterar Reuters.

Uppmärksammad koranbränning

Under lördagen brände den högerextrema politikern Rasmus Paludan koranen utanför Turkiets ambassad i Stockholm.

Koranbränningen har fått stor uppmärksamhet runt om i världen, och Turkiet har reagerat starkt på händelsen.

I helgen tog demonstrationer plats utanför det svenska konsulatet i Istanbul och utanför den svenska ambassaden i Ankara.

I staden Batman, belägen i sydöstra Turkiet, skedde kraftiga protester där tusentals personer tog till gatorna för att demonstrera sitt missnöje.

“Omöjligt att acceptera”

Under demonstrationerna har såväl bilder på Paludan som den svenska flaggan bränts i protest mot koranbränningen.

– Vi fördömer starkt denna handling. Det är omöjligt för någon muslim att acceptera, det är en attack mot alla muslimer, sade en demonstrant i staden Batman till nyhetsbyrån Reuters.

Utöver Turkiet har även Saudiarabien, Jordanien och Kuwait fördömt bränningen samtidigt som protester tagit plats i Pakistan, Irak och Afghanistan.

Status som ansökarland

Mot bakgrund av Rysslands invasion av Ukraina ansökte den dåvarande regeringen till Nato den 16 maj förra året.

Trots att Sverige inte är fullvärdiga medlemmar i Nato så för parterna tillsammans med Finland ett nära samarbete.

– 2014 blev Sverige och Finland så kallade Enhanced Opportunities Partners till Nato, mot bakgrund av Rysslands annektering av Krim. Det innebar bland annat en fördjupad säkerhetspolitisk dialog om Östersjöområdet och tätare informationsutbyte mellan Sverige, Finland och Nato, förklarar regeringen.

Kallar till pressträff

Under tisdagseftermiddagen kallade statsminister Ulf Kristersson (M) till pressträff angående processen.

Även Sveriges utrikesminister och försvarsminister kommer medverka vid pressträffen.

Foto: M. Studzinski

Text: Redaktionen


JUST NU: Polisen vädjar till allmänheten – “Ingrip inte själv”

2025 09 14

Polisen är på jakt efter två personer som rymt från en kriminalvårdsanstalt.

En stor polisinsats pågår just nu i Västra Götaland.

Detta efter att två personer har rymt från kriminalvårdsanstalten i Borås.

Längst ner i artikeln finns en länk till en bild på en av personerna som har rymt.

Nu vill polisen ha hjälp från allmänheten, men understryker att man inte bör ingripa själv.

“Ingrip inte själv”

Polisen är intresserade av alla iakttagelser som berör de två personerna. 

– Vi har inga konkreta uppgifter om att de skulle vara farliga för allmänheten men man skall inte ingripa själv om man skulle se dem utan kontakta polis, understryker polisen på söndagskvällen. 

Det har hänt

Polisen söker nu i området med flera enheter. 

De avvikna är två män i 25 respektive 30-årsåldern. 

– Har du uppgifter att lämna om de två avvikna personerna, kontakta polisen omedelbart på 112, menas det.

Från rastgård

Rymningen har skett från en rastgård inne på anstaltens område. 

De två personerna har lyckats ta sig över flera staket av olika slag.

Enligt källor till TV4 har de tagit sig ut med hjälp av en byggställning.

Männen är dömda flera brott. Mannen, som är i 25-årsåldern är bland annat dömd för anstiftan/medhjälp till grova våldsbrott. 

Han avtjänar ett flerårigt fängelsestraff och är hemmahörande i Göteborg.

Mannen som är i 30-årsåldern är dömd för mordbrand till ett flerårigt fängelsestraff. Han är hemmahörande i Fyrbodal.

Se bilden här

Den inledande jakten efter de två personerna har nu övergått till en spaningsfas där polisen bland annat kontrollerar och hanterar inkomna tips. 

Kläderna som de bar när de rymde beskrivs som gröna mjukisbyxor samt grön överdel och skall vara Kriminalvårdens kläder.

Det är dock oklart om de fortfarande har på sig dessa kläder.

Klicka här för att se bilden på den 25-årige mannen som rymt från kriminalvårdsanstalten i Borås.

Polisen har inte gått ut med någon bild på den 30-årige mannen ännu.

Arkivfoto:

Text: Redaktionen


Zelenskyj: Bra resultat – våra soldater avancerar

2025 09 14

Ukrainska soldater avancerar i Sumy-regionen.

Det säger Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj på söndagskvällen.

Sumy-regionen i nordöstra Ukraina nära den ryska gränsen har varit under enormt tryck från ryska styrkor under året.

Men nu menar Zelenskyj att det är de ukrainska styrkorna som avancerar, rapporterar RBC Ukraine.

“Våra soldater avancerar”

Den ukrainska armén gör betydande framsteg i Sumy-regionen. 

Samtidigt lider ryska styrkor stora förluster i Kharkiv-regionen, säger Zelenskyj.

– Det finns goda resultat längs gränsen till Sumy. Våra enheter fortsätter att avancera mot Ukrainas statsgräns, förklarar han.

“Ryska förluster”

Han tackar soldaterna i 225:e separata stormregementet och 71:a jägarbrigaden och noterar också framgångar på andra fronter.

– Ryska styrkor lider stora förluster i Kharkiv, Kupjansk och Donetsk. Vi fortsätter operationerna i riktning mot Dobropillia. Det är viktigt att notera att våra trupper slår tillbaka de ryska attackerna, uppger Zelenskyj.

Läs mer: Trump har bestämt sig: ”Massivt” besked om Ryssland

Fortsatta attacker

Samtidigt som Zelenskyj hävdar framgångar i Sumy fortsätter Ukraina med drönarattackerna mot ryskt territorium.

En ukrainsk militär observatör uppgav den på lördagen att foton och filmklipp tyder på att ukrainska drönare har attackerat Bashneft-Novoil-oljeraffinaderiet i Ufa, Republiken Basjkortostan, och att det brinner i bearbetningsenheten, vilket kan störa driften.

Det rapporterar tankesmedjan Institute for the Study of War.

“Drönarskrot”

Geolokaliserade bilder publicerade den 13 september visar en brand vid raffinaderiet.

Republiken Basjkortostans president Radiy Khabirov hävdade att branden orsakades av fallande drönarskrot, inte av en direkt attack, och kallade attacken för en “terroristhandling”.

Läs mer: ”Värsta sedan krigsstarten” – Ryssland pressas rejält

Foto: President of Ukraine Office resp V. Razom

Text: Redaktionen