JUST NU: Ny mätning – tydliga konsekvenser efter misstroendet

2022 06 17

Den samlade oppositionen “straffas” efter den kaosartade turbulensen i svensk inrikespolitik de senaste veckorna.

Moderaterna tappar flest väljare i en ny opinionsmätning av Sifo och landar på 19,3 procent, rapporterar Svenska Dagbladet.

– Nedgången kom i huvudsakligen i samband med misstroendeförklaringen mot Morgan Johansson, säger Toivo Sjörén, opinionschef på Sifo, till tidningen.

Svängiga veckor

De senaste två veckorna har varit svängiga i svensk inrikespolitik. Inte minst efter att Sverigedemokraterna lade fram en misstroendeförklaring mot regeringens justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S).

Liberalerna, Kristdemokraterna och Moderaterna hängde på tåget med anledning av att man var missnöjd med hur ministern skött sitt jobb, medan statsminister Magdalena Andersson riktade stark kritik mot framför allt moderatledaren Ulf Kristersson för att sätta hela Natoprocessen på spel.

“Blev ett misslyckande”

Enligt den senaste mätningen vann statsministern striden om väljarna i frågan.

– Misstroendeförklaringen blev ett misslyckande för oppositionen, säger Toivo Sjörén till SvD.

Liberalerna vinnarna

Undantaget är Liberalerna, som kravlar upp över riksdagsspärren efter att länge ha legat under siffrorna som krävs för att stanna i riksdagen.

Partiet mäter nu 4,4 procent, och de flesta väljarna kommer från Moderaterna.

– Det är svårt att veta exakt om det är Johan Pehrsons förtjänst eller om det var Nyamko Sabuni som var misslyckad som partiledare. Men något har skett, säger Niklas Bolin, statsvetare vid Mittuniversitet, till SvD.

Moderaterna måste fundera

En annan statsvetare, professor Jonas Hinnfors vid Göteborgs universitet, menar att Moderaterna nu måste ta sig en rejäl funderare på hur man ska sälja in sina budskap till väljarna framöver.

– Det som hörs mest är deras syn på brott och straff och migration och det är det man hela tiden kommer tillbaka till. Man har försökt hamra in det under lång tid, men det lockar inte väljare, säger han till Göteborgs-Posten.

MP kan locka stödröster

Utöver Liberalerna är det framför allt Miljöpartiet som kämpar för att behålla sin riksdagsplats. Partiet ökar – men har fortfarande en bit kvar då man parkerar på 3,4 procent. Siffran kan dock tyda på att MP kan attrahera många stödröster till valet.

– När man går in i en valrörelse så ställs väljare inför den hårda verkligheten om var man ska lägga sin röst och i det perspektivet är Miljöpartiet nu ett rödgrönt parti och då kan få vissa stödröster, säger Johan Hinnfors till GP.

Hela mätningen

Underlaget består av 8 996 intervjuer genomförda 6-16 juni 2022. Inom parantes anges partiernas förändring jämfört med väljarbarometern fredag 13 maj 2022.

  • Socialdemokraterna 33,7 % (+1,1)
  • Moderaterna 19,3 % (-1,5)
  • Sverigedemokraterna 17,4 % (-0,7)
  • Vänsterpartiet 7,9 % (-0,3)
  • Kristdemokraterna 6,3 % (+0,7)
  • Centerpartiet 6,0 % (-0,3)
  • Liberalerna 4,4 % (+0,8)
  • Miljöpartiet 3,4 % (+0,7)
  • Övriga partier 1,7 % (-0,4)

Möjliga regeringsunderlag (majoritet på 175 mandat)

  • Anderssons underlag (S, MP*, C, V): 175 mandat
  • Kristerssons underlag (M, KD, L, SD): 174 mandat
  • Alliansen (M, KD, C, L): 132 mandat
  • Rödgröna (S, MP*, V): 153 mandat

*MP under riksdagsspärren i aktuell mätning.

Text: Redaktionen


31 mars 26

Chockuppgifter om Trump – Vita huset förnekar

2026 03 31

Vita huset anklagas för mörkläggning.

Vita huset anklagas för att ha undanhållit mycket känsliga dokument om president Donald Trump.

Dokumenten påstås innehålla chockerande uppgifter om presidenten, rapporterar New York Post, som är en konservativ tidning.

Vita huset nekar bestämt till uppgifterna.

”Motbjudande påståenden”

Det rör sig om ett 37 sidor långt FBI-dokument som ingår i Epsteinutredningen, enligt tidningen.

Dokumentet sägs bestå av en utredning angående en kvinnas påstående att Jeffrey Epstein har tvingat henne att ge Trump oralsex när hon var 13 år.

Trump-administrationen menar att anklagelserna är ”helt ogrundade”.

FBI uppges ha tagit del av kvinnans anklagelser vid ett förhör 2019. Bevis mot Trump har dock inte framkommit.

De 37 sidorna innehåller enligt tidningen ”motbjudande påståenden” om att Epstein började misshandla kvinnan under ett besök på Hilton Head Island när hon var 13 år, och sedan tvingade henne att utföra oralsex på Trump.

Händelserna ska ha inträffat under 80-talet, enligt anklagelsen.

Anklagas av kongressledamöter

Kongressledamöter anklagar Vita huset för att ha försökt mörka anklagelserna.

Den demokratiska senatorn Sheldon Whitehouse hävdar att justitiedepartementet ”håller undan” utredningsmaterial som avslöjar mer om ”vad som verkligen hände”.

Anklagelserna finns dock redan med i andra dokument som har offentliggjorts, enligt tidningen.

Där framkommer det att kvinnan anklagar Trump för att ha tryckt sitt könsorgan mot hennes ansikte, och hon uppger att hon bet Trump i penisen för att ta sig ur situationen, rapporterar Iltalehti.

Det finns inga bevis för att kvinnan har träffat Epstein eller Trump, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: Massiv explosion i Ryssland

”Stödda av noll bevis”

Men demokratiska politiker hävdar ändå att Vita huset försöker mörklägga.

– Vi bevittnar en Vita husets mörkläggning av allvarliga anklagelser mot presidenten av en överlevare, säger demokraten Robert Garcia till tidningen.

Demokrater har också krävt att Trump bör tvingas att vittna inför kongressen.

Vita huset avfärdar alla anklagelser kraftfullt.

De beskriver kvinnans anklagelser som ”grundlösa” och ”stödda av noll bevis”.

LÄS OCKSÅ: Apoteksjätte sänker priset på 4 000 varor

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


31 mars 26

Lavinartad ökning av allvarlig sjukdom i Sverige

2026 03 31

En kronisk sjukdom ökar kraftigt i Sverige.

Kronisk tarminflammation är en sjukdom som blir allt vanligare i hela världen.

Särskilt i Sverige är talen mycket höga, enligt en specialistläkare.

Bland barn har antalet drabbade nästan fördubblats de senaste decennierna.

”Kan vara något vi äter”

I kategorin inflammatoriska tarmsjukdomar ingår Crohns sjukdom och ulcerös kolit.

Det handlar om autoimmuna sjukdomar där immunförsvaret attackerar tarmen, rapporterar TV4.

Sverige har bland de högsta talen av antal drabbade, uppger Rana Eizad, specialistläkare i internmedicin.

Forskning från Danmark om barn som har insjuknat mellan 1978 och 2020 visar på en trefaldig till fyrfaldig ökning. Från fyra per 100 000 barn före 1990, till 15 barn per 100 000 idag.

Orsakerna tros vara flera. Genetik har en stor påverkan, men även exempelvis vår kosthållning kan göra att sjukdomen blir vanligare.

– Troligtvis kan det vara något vi äter, den västerländska kosten som vi har. Tillgången till läkemedel och antibiotika har pekats ut som en bov, säger Rana Eizad till kanalen.

LÄS OCKSÅ: Apoteksjätte sänker priset på 4 000 varor

”Ska söka vård”

Vanliga symptom är att man har diarré och blod i avföringen.

Man kan också drabbas av ont i magen och magknip efter en måltid, enligt vårdsajten 1177.

Viktminskning och trötthet är andra vanliga symtom.

– Har man blod i avföringen ska man söka vård. Det brukar vara hemorrojder eller tarmfickor, men det ska man inte spekulera i, säger Rana Eizad till kanalen.

Det kan ibland vara svårt att skilja mellan ulcerös kolit och Crohns sjukdom, som båda är inflammatoriska tarmsjukdomar, enligt 1177.

– Vid Crohns sjukdom kan hela mag-tarmkanalen bli inflammerad, och inte bara tjocktarmen och ändtarmen, uppger vårdsajten.

Sjukdomarna kan också skiljas från IBS såtillvida att blod i avföringen inte är ett symptom på IBS.

Inflammatoriska tarmsjukdomar är besvärliga, men kan behandlas.

– Crohns sjukdom går inte över, men med behandling kan du leva i stort sett som vanligt, skriver vårdsajten, och noterar samma sak om ulcerös kolit.

LÄS OCKSÅ: Eljätte betalar tillbaka pengar till kunder

Foto: O. Marketing

Text: Redaktionen