JUST NU: Ny mätning – tydliga konsekvenser efter misstroendet

2022 06 17

Den samlade oppositionen “straffas” efter den kaosartade turbulensen i svensk inrikespolitik de senaste veckorna.

Moderaterna tappar flest väljare i en ny opinionsmätning av Sifo och landar på 19,3 procent, rapporterar Svenska Dagbladet.

– Nedgången kom i huvudsakligen i samband med misstroendeförklaringen mot Morgan Johansson, säger Toivo Sjörén, opinionschef på Sifo, till tidningen.

Svängiga veckor

De senaste två veckorna har varit svängiga i svensk inrikespolitik. Inte minst efter att Sverigedemokraterna lade fram en misstroendeförklaring mot regeringens justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S).

Liberalerna, Kristdemokraterna och Moderaterna hängde på tåget med anledning av att man var missnöjd med hur ministern skött sitt jobb, medan statsminister Magdalena Andersson riktade stark kritik mot framför allt moderatledaren Ulf Kristersson för att sätta hela Natoprocessen på spel.

“Blev ett misslyckande”

Enligt den senaste mätningen vann statsministern striden om väljarna i frågan.

– Misstroendeförklaringen blev ett misslyckande för oppositionen, säger Toivo Sjörén till SvD.

Liberalerna vinnarna

Undantaget är Liberalerna, som kravlar upp över riksdagsspärren efter att länge ha legat under siffrorna som krävs för att stanna i riksdagen.

Partiet mäter nu 4,4 procent, och de flesta väljarna kommer från Moderaterna.

– Det är svårt att veta exakt om det är Johan Pehrsons förtjänst eller om det var Nyamko Sabuni som var misslyckad som partiledare. Men något har skett, säger Niklas Bolin, statsvetare vid Mittuniversitet, till SvD.

Moderaterna måste fundera

En annan statsvetare, professor Jonas Hinnfors vid Göteborgs universitet, menar att Moderaterna nu måste ta sig en rejäl funderare på hur man ska sälja in sina budskap till väljarna framöver.

– Det som hörs mest är deras syn på brott och straff och migration och det är det man hela tiden kommer tillbaka till. Man har försökt hamra in det under lång tid, men det lockar inte väljare, säger han till Göteborgs-Posten.

MP kan locka stödröster

Utöver Liberalerna är det framför allt Miljöpartiet som kämpar för att behålla sin riksdagsplats. Partiet ökar – men har fortfarande en bit kvar då man parkerar på 3,4 procent. Siffran kan dock tyda på att MP kan attrahera många stödröster till valet.

– När man går in i en valrörelse så ställs väljare inför den hårda verkligheten om var man ska lägga sin röst och i det perspektivet är Miljöpartiet nu ett rödgrönt parti och då kan få vissa stödröster, säger Johan Hinnfors till GP.

Hela mätningen

Underlaget består av 8 996 intervjuer genomförda 6-16 juni 2022. Inom parantes anges partiernas förändring jämfört med väljarbarometern fredag 13 maj 2022.

  • Socialdemokraterna 33,7 % (+1,1)
  • Moderaterna 19,3 % (-1,5)
  • Sverigedemokraterna 17,4 % (-0,7)
  • Vänsterpartiet 7,9 % (-0,3)
  • Kristdemokraterna 6,3 % (+0,7)
  • Centerpartiet 6,0 % (-0,3)
  • Liberalerna 4,4 % (+0,8)
  • Miljöpartiet 3,4 % (+0,7)
  • Övriga partier 1,7 % (-0,4)

Möjliga regeringsunderlag (majoritet på 175 mandat)

  • Anderssons underlag (S, MP*, C, V): 175 mandat
  • Kristerssons underlag (M, KD, L, SD): 174 mandat
  • Alliansen (M, KD, C, L): 132 mandat
  • Rödgröna (S, MP*, V): 153 mandat

*MP under riksdagsspärren i aktuell mätning.

Text: Redaktionen


Jätteras mellan Sverige och USA

2026 04 21

Sveriges export till USA störtdyker.

Under 2025 sjönk exporten med 9,2 procent jämfört med föregående år.

Det visar en färsk undersökning från Länsförsäkringar, rapporterar DN.

Nedgången markerar en historisk vändpunkt.

– 2025 blev året då USA gick från att driva till att dämpa svensk export. Det för exporten negativt påverkande smörgåsbordet med tullar, ökad geopolitisk osäkerhet och en svagare dollar drog ned exporten till USA, säger Länsförsäkringars chefekonom Alexandra Stråberg till tidningen.

Tullarna pekas ut

Efter USA:s president Donald Trumps kraftiga tullhöjningar i april 2025 har svensk varuexport haft en nedåtgående trend.

– Sveriges samlade varuimport har sjunkit något sedan tullarna infördes, fastslår Kommerskollegium i en analys.

Den minskade exporten till USA ligger bakom nedgången. Svensk export till andra länder är relativt oförändrad.

Allvarligt för flera län

Att exporten minskar till USA är extra allvarligt för regioner som är beroende av en stor exportvolym till den amerikanska marknaden. 

– Effekterna blir särskilt tydliga i län där USA utgör en stor andel av exporten. I Västra Götaland, Uppsala och Västernorrland väger USA tungt som exportmarknad, vilket gör att minskad export slår hårt mot ekonomin i dessa län, säger Alexandra Stråberg till DN. 

LÄS MER: ”Dina bilder kommer raderas” – Iphone-användare varnas 

Varnar för läkemedelsbranschen

Alexandra Stråberg har tidigare fastslagit att läkemedelsbranschen är extra känslig för handelsbarriärer på grund av intensiva globala konkurrensförhållanden och komplexa produktions- och distributionskedjor.

– Läkemedelsindustrin kännetecknas av omfattande investeringar i forskning och utveckling, samt regulatoriska krav som gör snabba omställningar svåra. Höga tullar kan snabbt leda till minskad konkurrenskraft och påverka investeringarna negativt, vilket i sin tur kan leda till färre arbetstillfällen i regionen, sade hon i somras.

LÄS OCKSÅ: Ukrainskt genombrott – första gången någonsin

Foto: Official White House Photo by Molly Riley resp Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


20 april 26

Dieselpriset förändras kraftigt – här är nya prislappen

2026 04 21

Dieselpriset sjunker ordentligt under måndagen.

Det visar Circle K:s listpriser för företag, som ger en indikation på vad privatkunder får betala vid pump.

Enligt sammanställningen sjunker dieselpriset med 1,50 kronor till 20,59 kronor per liter. Prisraset markerar en nedgång på nästan tre kronor sedan i tisdags, då dieselpriset låg på 23.39 kronor litern.

Även bensinpriset sjunker. Den nya prislappen blir 18,29 kronor liter efter en sänkning med 30 öre.

Samtliga prislappar

Här är samtliga prisförändringar i dag. Ändringen anges inom parentes.

 Priserna är rekommenderade riktpriser och gäller på bemannade stationer.

- Miles 95: 18,29 kr/l (-0,30)

- Miles 98: 19,59 kr/l (-0,30)

- Miles+ 98: 19,89 kr/l (-0,30)

- Miles Diesel 20,59 kr/l (-1,50)

- Miles+ Diesel 21,18 kr/l (-1,50)

- HVO100 28,54 kr/l (-1,70)

- Fordonsgas 30,19 kr/kg (+0,51)*

- E85 16,24 kr/l (-0,45)

Källa: Circle K

*Ändringsdatum 11 mars

LÄS MER: ”Dina bilder kommer raderas” – Iphone-användare varnas |

Oljepriset stiger

Snart kan dock drivmedelspriserna vända uppåt igen.

Under måndagen lyfter oljepriset kraftigt efter ökade oroligheter i Mellanöstern.

Brentoljan är upp 2,96 procent till 91,56 dollar per fat och WTI-oljan med 4,29 procent till 87,31 dollar per fat.

Prisuppgångarna sker efter en orolig helg.  USA attackerade ett iranskt fartyg i Hormuzsundet på söndagen, vilket ledde till att Iran anklagade USA för att ha brutit mot vapenvilan.

Samtidigt är Hormuzsundet fortfarande blockerat av både Iran och USA. Under de senaste tre dagarna har det ekonomiskt viktiga sundet varit nästan tomt på fartyg.

LÄS OCKSÅ: Vanligt misstag med pizza kan göra dig sjuk

Foto: Circle K

Text: Redaktionen