20 oktober 2025

Ny kalldusch för Donald Trump

2025 05 29

Ytterligare en domstol sätter stopp för Donald Trumps tullar.

Den amerikanska presidenten har satsat stort på tullar som en ledande del av hans ekonomiska politik.

Den amerikanska handelsdomstolen Court of International Trade blockerade dock sent på onsdagen de höga “ömsesidiga tullar” som president Donald Trump ensidigt införde på ett stort antal länder i april för att korrigera vad han sade var “ihållande handelsobalanser”.

Nu kommer en ny kalldusch för Trump – då ytterligare en domstol sätter stopp för hans tullar.

Det rapporterar Reuters.

“Överskrider befogenheter”

Court of International Trade framhöll tidigare att Trump själv inte har rätt att ta ut allmänna importtullar.

– Orderna om världsomspännande tullar och om vedergällningstullar överskrider alla befogenheter som presidenten har enligt IEEPA att reglera import med hjälp av tullar, menades det enligt CNBC.

Vita huset menar att Internationella handelsdomstolens beslut om Trumps tullar är ”uppenbart felaktigt”.

Ny kalldusch

På torsdagskvällen kommer besked om att ytterligare en domstol stoppar Trumps tullar.

Den här gången är det en distriktsdomstol i Washington DC som agerar efter en stämning från ett leksaksföretag.

Tuffa besked

Beskeden utgör tuffa smällar för Trump-administrationen som satsat stort på tullarna.

Tjänstemän i Vita huset har uttryckt stor oro över vad domen innebär för administrationens pågående bilaterala samtal, inklusive två avtal som enligt två seniora rådgivare i Vita huset var nära att offentliggöras redan denna vecka.

Det rapporterar CNN.

Kan tas till Högsta domstolen

Trump-administrationen säger att de kommer att ta det hela till Högsta domstolen på fredagen, såvida inte en appellationsdomstol beviljar begäran om att blockera tullbeslutet.

I en ny ansökan till US Court of Appeals for the Federal Circuit ber administrationen domstolen att omedelbart stoppa ordern som hindrar dess “Liberation Day- och fentanyltullar”.

Regeringen kallar handelsdomstolens beslut för en ”juridiskt oförsvarbar” åtgärd som skulle blockera politik som är central för dess ekonomiska och utrikespolitiska agenda och som hotar att upphäva månader av diplomatiska förhandlingar, uppger BBC.

Mer om ekonomi finns på Ekonomibladet.

Foto: The White House

Text: Redaktionen


Ny lågpriskedja kommer till Sverige

2026 03 26

Ytterligare konkurrens på lågprismarknaden är på gång.

Kedjor som Rusta, Clas Ohlson och Dollarstore kommer att få utökad konkurrens i Sverige.

Detta eftersom att den finländska lågprisjätten Puuilo kommer att stiga in på den svenska lågprismarknaden.

Kedjan har i dagsläget 60 butiker i Sveriges grannland i öst – och satsar på ett 100-tal i Norden inom fyra år, rapporterar Market.

Ny lågpriskedja

Hos Puuilo finns bland annat byggmaterial, elartiklar, hushållsprodukter, trädgårdsartiklar och verktyg.

Exakt när kedjan gör entré på den svenska marknaden är ännu oklart – men en Sverigechef har utsetts och en första butik ska öppnas inom 18 månader.

– Inmarschen i Sverige väntar runt hörnet, uppger Market.

Det är Puuilo

Puuilo grundades år 1982 och är en av de ledande lågprisvaruhuskedjorna i Finland.

– Puuilo startade som en snickarverkstad, förklarar kedjan om sin historia.

– Först fanns det sex gamla bussar, som gick runt Finlands byars och städers marknadsplatser, och sålde järnvaror. I början av 2000-talet övergavs bussarna och byggandet av affärer började.

Kedjan omsatte förra året 442 miljoner euro – en ökning med 15 procent.

Rörelseresultatet landade på 75 miljoner euro.

Läs mer: Hushållen varnas för prischock – på grund av vädret

Sedan tidigare

Redan förra året aviserade kedjan att de hade för avsikt att expandera till den svenska marknaden.

Detta i samband med en delårsrapport.

– Puuoilos ledning har reviderat sin uppskattning av butikspotentialen i Finland uppåt till över 90 butiker, meddelade bolaget i fjol.

– Företaget kommer också att inleda en organisk internationell expansion, för vilken det kommer att öppna butiker i Sverige.

“Noggrant utvärderat”

Så här lät det från vd Juha Saarela då:

– Vi ser betydligt större potential att utöka vårt butiksnätverk i Finland än vad vi tidigare beräknat, sade han då.

– Dessutom har vi noggrant utvärderat utsikterna för Puuilo-butiker utomlands och kommer att testa butiker i Sverige under strategiperioden.

Läs mer: Ica-handlare går i taket – efter Ulf Kristerssons uttalande

Foto: M. Petrucci

Text: Redaktionen


25 mars 2026

Nytt favoritland – 5 miljoner svenskar ska åka dit

2026 03 26

Länder som Spanien, Frankrike och Italien får erkänna sig besegrade.

Svenska folket tycks lockas av ett helt annat resmål än de klassiska turistmagneterna.

Nu är det istället Danmark som seglar upp som ny favorit.

Nästan varannan svensk, 47 procent, uppger att de kommer att besöka grannlandet någon gång inom de närmaste tre åren, enligt en marknadsundersökning av VisitDenmark.

– Att så många svenskar planerar att resa till Danmark visar tydligt att intresset för närresor växer, säger Ulf Staaff, Travel Commercial Manager på Stena Line, i en kommentar.

Färjerederiet har tydligt märkt av det ökade suget.

– För resenärer som värderar trygghet, flexibilitet och närhet erbjuder Danmark korta resor till både välbekanta och outforskade besöksmål – ett upplägg som passar för spontana weekendresor, långhelger eller vistelser under vår och sommar, säger Ulf Staaff.

Spontanresor

Det som gör Danmark särskilt attraktivt är det korta avståndet. Destinationen blir därför ett naturligt val för spontanresande, inte minst över helger.

Köpenhamn, Tivoli och Legoland hör till några av de mest populära resmålen. Men hela Danmark växer i svenskarnas ögon, och nu väntas alltså en svensk invasion där drygt fem miljoner kommer att besöka landet de kommande åren.

– Nära hälften av svenskarna överväger en resa till Danmark och detta visar att landet fortsatt är ett attraktivt resmål på den svenska marknaden. Samtidigt visar analysen att kännedomen ofta är koncentrerad till några få destinationer, vilket innebär en potential att inspirera fler att upptäcka fler delar av landet, säger Åsa Lindberg, Senior Market Manager på VisitDenmark, i ett uttalande.

LÄS MER: Ica-handlare går i taket – efter Ulf Kristerssons uttalande

Ökat tryck i påsk

Svenskarna har dock inte övergivit resor längre bort. Enligt resebyrån Ticket ökar påskresandet, framför allt inom Europa.

Jämfört med förra året är det 17 procent fler bokningar i år.

– Vi ser att många längtar efter ledighet och vill komma iväg under påsken, gärna till resmål som ger en tydlig kontrast till vardagen hemma, säger Tiyoneh Jah, PR- och kommunikationsansvarig på Ticket.

Hos Ticket är London det mest bokade resmålet, följt av Malaga, Alicante, Paris och Rom.

LÄS MER: Cafékedja öppnar i Sverige – succé i över 40 länder

Foto: A. Piacquadio

Text: Redaktionen